Dune görüntü yönetmeni çekimleri tamamlanan film hakkında konuştu

Dune’ın görüntü yönetmeni Greig Fraser, çekimleri tamamlanan film hakkında konuştu. Fraser, Star Wars’un bu evrenden ilham aldığını söyledi.

dune

Son zamanlarda öne çıkan Denis Villeneuve yönetmenliğindeki Frank Herbert’ün kült bilim kurgu eseri Dune‘ın yeni film uyarlamasının çekimleri geçen aylarda koronavirüs salgını öncesi tamamlanmıştı ancak filmin post prodüksiyon ve çekim sonrası çalışmaları devam ediyor. 2020 yılının son günlerinde vizyona girmesi planlanan filmin oyuncu kadrosunun başrollerinde Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson,  Jason Momoa, Zendaya, Dave Bautista, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård ve Javier Bardem gibi oyuncular yer almakta.

İsmini her geçen gün daha geniş kitlelere duyurmayı başlayan Greig Fraser şu sıralar baya meşgul. Uzun zamandır Denis Villeneuve ile Dune için çalışan Fraser aynı zamanda koronavirüs nedeniyle çekimlerine ara verilmiş The Batman’in yönetmenliğini de sürdürüyor. Daha önce de Kathryn Bigelow’un 2012 yapımı Zero Dark Trinity, 2010 yapımı Let Me In ve Gareth Edwards’ın Rogue One: A Star Wars Story filmlerinde Matt Revees ile karşımıza çıkan Fraser, son olarak ismini The Mandalorian dizisinde duyurmuştu.

dune

Filme dair haberler ve set kareleri gelmeye devam ederken kamera arkası ekibin önemli bir üyesi olan görüntü yönetmeni Greig Fraser, verdiği bir röportaj sırasında Dune filmine dair sorulan detaylı sorulardan kaçarken söz Dune ve Star Wars arasındaki benzerliklere gelince aklından geçenleri esirgememiş:

“Açıkçası Star Wars ile alakalı birçok noktayı unutmam gerektiği için Dune üzerine çalışmak oldukça eğlenceliydi fakat bu durum kesinlikle zor değildi. Denis ile filmin nasıl hissettirmesi, görünmesi ve biçimlenmesi gerektiği gibi birçok konuda açık bir şekilde konuştuk. Bu sayede filme dair aldığımız keskin kararları uygulamakta zorlanmadık. Star Wars ile Dune’un ikisinin de çöl atmosferine sahip olması gibi benzerlikler vardı. Yani bunu söylemem ne kadar doğru bilmiyorum ama George Lucas’ın Star Wars’u yaratırken Dune’dan esinlendiğini düşünüyorum. Bu yüzden Dune’da kendimi tekrar etmemek için dikkatli olmam gerekiyordu. Bu durum film için olduğu kadar benim kendimi tekrar etmekten nefret etmemden dolayı da önemli bir noktaydı.”

“Tam anlamıyla kendi hikâyesi olan bir film olacak”

dune

İki film olarak planlanan yeni Dune uyarlaması ile ilgili hayranların en çok merak ettiği konular arasında, ilk filmin ikinci film ile bağlantılı olacağı mı yoksa başlı başına bağımsız bir film olarak mı işleneceği sorusu yer alıyor. Bu konuya da değinen Fraser, “Tam anlamıyla kendi hikâyesi olan bir film olacak,” diyerek merak edilen sorulara net bir cevap vermiş oldu.

“İnsanlar filmi izlediklerinde epik bir anlatının içerisinde yer aldıklarını görecekler. Görsel olarak gerçekten keyifli bir macera onları bekliyor. Bu projenin içerisinde yer almak güzel bir tecrübeydi. Projede yer alan ben dahil herkes yoruldu. Bazı oyuncular ki bunlar son derece yetenekli isimler, gerçekten harika insanlar ve onlarla çok yakın bir ilişkim oldu.”

Filmin henüz bir fragmanı yayımlanmış değil ancak merakla beklenen Dune’un 18 Aralık’ta vizyona girmesi bekleniyor. Koronavirüs salgını nedeniyle şimdilik herhangi bir erteleme ise beklenmiyor. Siz Greig Fraser’ın açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Dune filmi hakkındaki yeni haberler için sitemizi takip edebilirsiniz.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.