images 1

Timothée Chalamet kimdir?

Timothée Chalamet kimdir ve içinde bulunduğu filmler

Romantik drama filmi ve çekiciliği ile adının hafızalarda yer etmesini sağlayan genç oyuncu Timothée Chalamet.

Timothée Chalamet Kimdir?

Tam adı Timothée Han Chalamet olan ve 27 Aralık 1995 yılında New York’un Manhattan ilçesinde doğup Hell’s Kitchen mahallesinde büyümüş Fransız asıllı Amerikan oyuncudur. Ebeveynleri Nicole Flender ve Marc Chalamet. Annesi üçüncü nesil New York’lu, babası Fransız’dır. Chalamet’in ablası Pauline Chalamet (1992) da oyuncudur ve Fransa’da yaşamaktadır. Chalamet’in dayısı yapımcı Rodman Flender, teyzesi prodüktör ve yazar Amy Lippman, anneannesi Broadway dansçısı Enid Flender’dır ve dedesi ise senarist Harold Flender’dır.

Chalamet, ilkokulu için PS 87 William T. Sherman Okulu’na ve daha sonra MS 54 Booker T. Washington Ortaokulu’ndaki seçici Delta programına katıldı. Fiorello H. LaGuardia Müzik Sanat ve Sahne Sanatları Lisesi’ne kabul edilişi oyunculuk kariyeri için bir dönüm noktası oldu. “Bazı mükemmel öğretmenlerim oldu ve orayı gerçekten sevdim. Bunun bir sanat olarak ele alınması gerektiğini gördüm.” İkinci yıl tiyatro öğretmeni Harry Shifman seçmelerde ondan çok etkilenmişti, röportajda reddedilmiş olmasına (ortaokul dosyası nedeniyle) rağmen Chalamet’in kabul edilmesinde ısrar etti. “Ona daha önce seçmelerde bir çocuğa verilen en yüksek skoru verdim” dedi. 2013’te okuldan mezun olup okul müzikallerinde Cabaret’ten Emcee ve Sweet Charity’den Oscar Lindquist gibi rolleri canlandırdı.

Liseden sonra, Chalamet bir yıllığına Kolombiya Üniversitesi, Kültürel Antropoloji bölümüne girdi. Daha sonra New York Üniversitesi, Gallatin School of Individualized Study’ye oyunculuk kariyerine daha özgür devam etmek için transfer oldu. Interstellar çekildikten sonra Kolombiya’yı özümsemekte zorlanan Timothée Kolombiya’yı terk ederek Concouse, Bronx’a taşındı.

Timothée Chalamet Filmleri

Call Me By Your Name (2017)

svg%3E

1983 yılı yazı sırasında 17 yaşındaki Amerikalı-İtalyan Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya’nın kuzeyindeki 17. yüzyıldan kalma villasında klasik müzik yaparak, okuyarak ve arkadaşı Marzia ile flört ederek geçirmektedir. Elio, Greko-Roma kültüründe uzmanlaşmış seçkin bir profesör olan babası ve onu elit kesim meyveleriyle, doğal lezzetlerle şımartan, çevirmen olan annesi Annella ile bir arada olmaktan ziyadesiyle memnundur. Elio’nun olgunluğu ve entelektüel birikimi, onu tam teşekküllü bir yetişkin gibi gösteriyor olsa da, özellikle kalpteki konularda onun hakkında hala masum ve biçimlenmemiş olan çok şey vardır. Bir gün, doktorasını sürdüren büyüleyici bir Amerikalı bilim adamı olan Oliver, Elio’nun babasına yardım etmek göreviyle yıllık yaz stajyeri olarak villaya gelir. Güneşin ışıltılarının arasında Elio ve Oliver hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yaz boyunca yeşermekte olan arzunun güzelliğini keşfedeceklerdir…

Yönetmen: Luca Guadagnino

Oyuncu Kadrosu: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Elena Bucci, Vanda Capriolo, Amira Casar, Victoire Du Bois ve Esther Garrel

Süre: 131 dakika

Tür: Dram, Romantik

Lady Bird/Uğur Böceği (2017)

svg%3E

Yeni bir yüzyıl, değişen bir çağ, bambaşka anlayışlara sahip yepyeni bir nesil. 11 Eylül felaketinin ardından, 2000’lerin başında gençliğine merhaba demiş insanların hayata hazırlandığı günler. Amerika, Sacramento. Tren raylarının bir kenarında ferah bir yaşam süren, ekonomik durumu genele oranla çok daha iyi olan aileler, diğer tarafında ise maddi zorluklar içinde çırpınan insanlar. Bunların tam ortasında ise özel bir lise.

Ekonomik durgunluk yüzünden iyice zor duruma düşen Marion (Laurie Metcalf), kocası Larry (Tracy Letts), lise çağındaki kızları Christine (Ronan), üvey oğulları Miguel (Jordan Rodrigues) ve onun kız arkadaşı Shelly (Marielle Scott) ‘nin hayatından küçük bir kesit. Ömrü hastanede mesai üstüne mesai ile geçen anne Marion ve işsiz kalan baba Larry, genç kızlarını güçlerinin yettiği tek okula gönderiyor. Özel bir Katolik okulunda eğitime devam eden Christine ise bu zor günlerin ‘biraz farkında, biraz değil’ büyümeye gayret ediyor. Üvey abisi sağlam bir eğitim, iyi bir diplomaya rağmen sevgilisi ile markette çalışırken, kendisine Lady Bird (Uğur Böceği) olarak seslenilmesini isteyen genç kız çok daha fazlasını arzuluyor. New York City’e taşınmak, çok büyük üniversitelerde okuyabilmek, farklı mesleklerin en iyisi olabilmek.

Uğur Böceği, en yakın arkadaşı Julie (Beanie Feldstein) ve ilk aşkı Danny (Lucas Hedges) ile mutlu mesut yaşamına devam eder, okuldaki notları bir yukarı bir aşağı iner çıkar, Kyle (Timothée Chalamet) ve Jenna (Odeya Rush) gibi ‘rayların güzel yanında yaşayan’ arkadaşlar edinir. Güler, ağlar, şımarır, burnu sürter, büyür, küçülür ve yaşadığı ülkenin o dönemdeki halinin bir yansıması haline gelir. Onu çok seven ancak öyle yetiştirildiği için kızına da baskı kuran annesiyle çatışır, Rahibe Sarah (Lois Smith) ve Peder Leviatch’ın (Stephen Henderson) büyük destekleriyle kendi olur. Bitmeyecek bir büyüme ve kendi olma macerasının ilk adımlarını atar.

Yönetmen: Greta Gerwig

Oyuncu Kadrosu: Sairose Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothée Chalamet, Beanie Feldstein, Stephen McKinley Henderson, Lois Smith

Süre: 95 dakika

Tür: Dram, Komedi

Beautiful Boy/ Güzel Oğlum (2018)

svg%3E

Beautiful Boy, David ve oğlu Nick’in ilişkisini konu ediniyor. Nick parçalanmış bir ailenin çocuğudur. Annesi Vicki ile babası David boşanmıştır ve mahkeme onun velayetini annesine vermiştir. İyi bir baba olan David, boşanmanın ardından oğlundan uzak kalsa da onunla ilgilenmeyi ihmal etmez. İyi bir çocuk ve başarılı bir öğrenci olan Nick’in hayatındaki değişim, kısa sürede ailesinin de dikkatini çeker. Oğlundaki değişimlerin nedenini anlamaya çalışan David, acı bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Nick, kristal meth bağımlısıdır. David, oğlunu iyileştirmeye kararlıdır ve her ne olursa olsun onu içine düştüğü bataklıktan kurtaracaktır.

Yönetmen: Felix Van Groeningen
Oyuncular: Steve Carell, Timothée Chalamet, Jack Dylan Grazer, Maura Tierney, Amy Ryan
Süre: 121 dakika
Tür: Dram

Yıldızlararası (2014)

svg%3E

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’ın karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir…

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncu Kadrosu: Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hattaway, Michael Caine, Timothée Chalamet

Süre: 169 dakika

Tür: Bilimkurgu, Dram

New York’ta Yağmurlu Bir Gün

svg%3E

New York’ta Yağmurlu Bir Gün, romantik bir hafta sonu geçirmek için New York’a giden genç çiftin yaşadıklarını konu ediyor. Genç bir kadın olan Ashleigh’in röpotaj yapması için New York’a gitmesi gerekmektedir. Ashleigh ve sevgilisi Gatsby, iş için gerçekleşecek olan bu seyahati romantik bir hafta sonu kaçamağına dönüştürmeyi planlar. Uzun zamandır böyle bir kaçamak yapmanın heyecanını yaşayan üniversiteli aşıklar, vakit kaybetmeden yola koyulur. Ancak burada onları kötü bir sürpriz beklemektedir. Romantik ve güneşli bir hafta sonu geçirmeyi planlayan aşıklar, şehre adım atmalarıyla birlikte yağmura tutulur. Burada yapmaları gereken işler nedeniyle farklı yöne savrulan Gatsby ve Ashleigh’nin yolları uzun süre yeniden kesişmez. Bu sırada birbirinden tuhaf maceralara atılan Gatsby ve Ashleigh, yeniden yan yana gelmeyi başarabilecek midir?

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncu Kadrosu: Timothée Chalamet, Selena Gomez, Elle Fanning, Jude Law, Diego Luna

Süre: 93 dakika

Tür: Komedi, Romantik Komedi

The King (2019)

svg%3E

Shakespeare’in oyunundan uyarlanan The King filminde Hal, dikbaşlı bir prenstir. Aynı zamanda İngiltere tahtının da varisidir. Ancak tahta ve ailesine sırtını dönmüş, sıradan halkın arasında yaşamını sürdürüyordur. Tiran bir kral olan babası öldüğünde ise Kral Henry V olarak tahta geçmek zorunda kalır. Şimdi, kaçtığı o hayatı sahiplenmek zorunda kalacaktır. Genç kralın sarayda olup bitenleri yeniden düzenlemesi, babasının ardında bıraktığı savaş ve kaosun altından kalkması gerekecektir. Ayrıca geçmişinde ona akıl hocalığı yapan ve şimdilerde alkolik bir şövalye olan John Falstaff ile geçmişi yeniden oraya dökülecektir.

Yönetmen: David Michôd

Oyuncu Kadrosu: Timothée Chalamet, Robert Pattison, Ben Mendelsohn

Süre: 140 dakika

Tür: Tarihi, Dram, Biyografik

 

Okuyucu Derecelendirmesi1 Oy
92

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.