Başrollerinde Zendaya ve Timothée Chalamet’in bulunduğu Dune filmi

Başrollerinde Zendaya ve Timothée Chalamet’in bulunduğu Dune filmi

20. yüzyılın en etkili bilim kurgu romanları arasında gösterilen Frank Herbert’in yazdığı 6 kitaptan oluşan Dune serisi, şimdiye kadar birkaç farklı yapımla ekranlara taşınmış olsa da hak ettiği değeri bir türlü görememişti. David Lynch’in 1984 yılında vizyona giren filmi her ne kadar şimdilerde bir klasik olarak gösterilse de, gişede başarı yakalayamamış ve birçok olumsuz eleştiriyle anılmıştı. John Harrison’ın 2000 yılında televizyon için hazırladığı mini dizisi, David Lynch’ın filminden çok daha sadık bir uyarlamaydı fakat dizinin bütçesi az olduğu için o da istenilen başarıya ulaşamamıştı. Tüm bunların ardından Dune, iddialı oyuncu kadrosuyla nihayet hak ettiği sinema uyarlamasına kavuşacak gibi görünüyor.

svg%3E

Dune filminin oyuncu kadrosu:

Warner Bros. ve Legendary Pictures’ın ortaklaşa hazırladıkları ve iki ayrı filmden oluşacak projenin oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Zendaya, Oscar Isaac, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Javier Bardem, Josh Brolin, Charlotte Rampling gibi isimlerin yer aldığı Dune, bir çöl gezegeni olan Arrakis’in kontrolünü sağlayan Paul Atreides’in hikayesini konu alıyor.

Timothée Chalamet, Arrakis’in koruyucusu Paul Atreides’i, Rebecca Ferguson da Paul Atreides’in annesi Lady Jessica’yı canlandırıyor. Oscar Isaac’in Paul Atreides’in babası Leto Atreides’i canlandırdığı filmde Stellan Skarsgård, Arrakis’i yok etmek isteyen, Atreides ailesinin düşmanı Baron Harkonnen’i canlandırıyor. Senaristliğini Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi’nin yazarı Eric Roth yapacağı filmde yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve oturuyor.

svg%3E

DUNE filminin konusu:

Daha ilk film hakkında pek bir bilgi yokken, ikinci filmin bile senaryosunun yazıldığı haberi gelen iddialı yapımın konusu ise şöyle: Uzak bir gelecekte geçen film, ailesi çöl gezegeni Arrakis’e sahip olan Paul Atreides’in hikayesini odak alıyor. Gezegenler rakip aileler tarafından galaksinin farklı noktalarında yönetilmektedir. “Baharat” adı verilen yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunan bir kaynağın tek üreticisi olan Arrakis gezegeninin yönetimi, diğer asil aileler tarafından ele geçirilmek istenir. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olur ve kaybolur. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini de yakalayacaktır.

Filmin henüz bir fragmanı yayımlanmış değil ancak merakla beklenen Dune’ün 18 Aralık’ta vizyona girmesi bekleniyor. Koronavirüs salgını nedeniyle şimdilik herhangi bir erteleme ise beklenmiyor.

Filmin başrolü Timothée Chalamet hakkındaki yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://seyrederiz.com/luca-guadagnino/

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.