Oscar

Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, Oscar jürisine davet edildi

Zeynep Özbatur Atakan Oscar jüri üyeliğine davet aldı

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri arasında bulunan Oscar ödülleri, resmi adıyla Akademi Ödülleri, ilk olarak 1929 yılında verilmeye başlandı. Bildiğiniz üzere Oscar ödülleri ‘’Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Sahne Sanatları ve Bilimleri Akademisi)’’ üyelerinin oyları belirliyor ve ödüllere karar veren jüriler de oldukça seçkin isimler oluyor.

Kabul edilmenin oldukça zor olduğu Akademi’ye bir Türk yapımcı davet aldı. Zeynep Özbatur Atakan, Instagram’dan “Oscar Akademisi’ne yapımcı olarak kabul edilmek çok değerli… Teşekkürler.” notuyla yaptığı bir paylaşım eşliğinde Academy of Motion Picture Arts and Sciences’a davet edildiğini açıkladı.

Akademi ödülleri nasıl belirleniyor?

Yaklaşık 6000 üyenin bulunduğu akademide, bu üyelerin verdiği oylara göre ödüllerin kazananları ortaya çıkıyor. Her üye ilk aşamada kendi alanındaki filmlere oy veriyor ve en iyi 5 filmi seçiyor. Sadece En İyi Film kategorisinde bütün üyeler alanı ne olursa olsun herkes oy kullanabiliyor. Bu kategoride 9 film seçiliyor ve bu oylar karşılaştırılarak kazanan belirleniyor.

Oscar’a herhangi bir kategoride aday olduktan sonra üyelik daveti alabiliyorsunuz ya da mevcut en az 2 üyenin, film endüstrisine katkınız nedeniyle sizi seçmesi sonucu üyeliğiniz söz konusu oluyor. Üyeliğin yaşam boyu olması sayıyı her geçen yıl kalabalıklaştırıyor. Daha önce de Oscar Akademisi’ne Türk olarak Deniz Gamze Ergüven ve Gökhan Tiryaki dahil edilmişti ve Nuri Bilge Ceylan da Akademi’nin davet ettiği isimler arasına girmişti.

Zeynep Özbatur Atakan, Oscar Akademisi'ne Davet Aldı

Zeynep Özbatur Atakan

1999 yılında reklamcılık sektöründen sinemaya geçen yapımcı Zeynep Atakan, 2007 yılında da sadece sinema projeleri üretmek amacıyla Zeynofilm’i kurdu. Ayrıca çeşitli ödüller kazandı ve Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı gibi organizasyonlarda da yönetici konumunda bulunuyor.

Özellikle Nuri Bilge Ceylan ile yaptığı iş birlikleriyle tanınan Zeynep Özbatur Atakan’ın diskografisi ise şu şekilde:

  • (1999) Lola+Bilidikid, Yönetmen: Kutluğ Ataman
  • (2002) Hiçbiryerde, Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu
  • (2006) İklimler, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
  • (2008) Üç Maymun, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
  • (2011) Bir Zamanlar Anadolu’da, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
  • (2014) Kış Uykusu, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
  • (2018) Ahlat Ağacı, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Yapımcı aynı zamanda APSA Asia Pacific Screen Academy, EFA European Film Academy ve EWA European Women Audiovisual Network üyeliğine de sahip. Yapımları pek çok ödül kazanan yapımcı, sinema sektöründe farklı roller de üstleniyor.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.