robot
robot

Yapay zekalı robot Erica bilim kurgu filminde başrol oynayacak

70 milyon dolar  bütçeli bilim kurgu filmi “b”nin, başrolünde yapay zekalı robot Erica’nın oynayacağı kesinleşti.

Robot denilince aklımıza önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihaz geliyor. Peki hiç bir robotun filmlerde başrol oynayabileceğini düşündünüz mü?

svg%3E

Profesyonel oyunculuk, sette bazı yakın karşılaşmaların yapılmasını içerir. Bu, dar alanlarda konuşmak veya sarılmak anlamına geliyor ama bu senaryoların hiçbiri COVID-19 (Koronavirüs) pandemisi sırasında güvenli değil. Doğal olarak, film çekmek şu anda olağanüstü zor ve tehlikeli bir iş ancak bu Hollywood’un yeni şeyler denemesini engellemiyor. COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’ye karşı bağışık olan özel bir türe yani Erica’ya merhaba deyin. Nasıl Erica virüse karşı bağışık olabilir? Çünkü o insansı bir robot. Hollywood Reporter’a göre Erica yakında bir filmde başrolü üstlenecek ilk yapay zeka olacak.

Film, insan DNA’sını mükemmelleştirmek amacıyla yarattığı programın tehlikelerini keşfeden ve tasarladığı yapay zekalı robotun (Erica) kaçmasına yardım eden bir bilim insanının hikayesini anlatıyor.

Oyuncu Kaprisine Son! Yapay Zekalı Robot Erica Bilim Kurgu Filminde Oynayacak

Erica’yı üreten Japon bilim insanları Hiroshi Ishiguro ve Kohei Ogawa’nın, robota metot oyunculuk yöntemini öğrettikleri belirtildi. Projenin yaratıcılarından Sam Khoze, oyunculuğun diğer yöntemlerinin yaşam deneyimi gerektirdiğini ancak Erica’nın böyle bir deneyimi olmadığına dikkat çekti. Khoze, Erica’nın beden dili, duyguları ve hareket hızı gibi konuları düzenleyerek karakterini geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

svg%3E

”b”nin henüz bir yönetmeni ya da insan oyuncusu yok. Yapımcılar Erica’nın bazı sahnelerini Japonya’da hali hazırda çekmiş durumda. Filmin geri kalanının Haziran 2021’de Avrupa’da tamamlanması bekleniyor.

Daha fazla gelişme için takipte kalın!

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.