Alacakaranlık serisi izleme sırası

Alacakaranlık serisi izleme sırası

Bir fantastik hikayeler tutkunuysanız ve vampirlerle ilgileniyorsanız Alacakaranlık serisini elbet duymuşsunuzdur. En kafa karıştırıcı konulardan birisi ise serinin hangi sırayla izleneceği. Alacakaranlık serisi hangi sırayla izlenmeli? Alacakaranlık serisi izleme sırasını sizler için derledik.

Alacakaranlık serisi hangi sırayla izlenmeli?

  • Alacakaranlık
  • Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay
  • Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma
  • Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1
  • Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2

Alacakaranlık

Twilight (2008)

IMDB: 5.2 – Fragman

Alacakaranlik Efsanesi

Alacakaranlık konusu:

Serinin ilk filmi olan Alacakaranlık, izleyiciyi annesi ve yeni üvey babası seyahat ederken babasıyla birlikte yaşamak üzere Forks, Washington’a taşınan Bella Swan ile tanıştırıyor. Forks kasabası soğuk ve kasvetli bir kasabadır ve nadiren güneşli günler geçirir. Bella, yeni başladığı okulunda oldukça gizemli ve soğuk bir genç adam olan Edward Cullen’a kendini kaptırır. Çok geçmeden Edward’ın 110 yaşında bir vampir olduğunu ve ailesinin aslında kanla beslenen bir vampirlerden oluştuğunu öğrenir.

Edward ve Bella, birbirlerine aşık olurlar. Hemen ardından ise Bella, kokusuna çekilen ve onu öldürmeye çalışan göçebe vampirlerin dikkatini çeker. Edward onu kurtarır ve birlikte güvende olabilmeleri için Bella’yı bir vampire dönüştürmeyi teklif eder. Bella ise bu teklifi reddeder.

Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay

The Twilight Saga: New Moon (2009)

IMDB: 4.7 – Fragman

Alacakaranlik Efsanesi Yeni Ay

Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay konusu:

İkinci film Yeni Ay, ilk filmin olaylarından kısa bir süre sonra geçiyor. Edward, Bella’nın yanında olmasından ve mensubu olduğu dünyanın onu riske atmasından endişelenir. Edward’ın üvey kardeşlerinden Jasper ise Bella’ya saldırmaya çalıştığında tehdit açıkça ortaya çıkar. Jasper iyi niyetli olsa da hala kan içebilmek için can atan bir vampirdir. Bu da Cullen’ların Bella’yı terk edip iz bırakmadan ortadan kaybolmasına neden olur.

Bella, bir kurt adam olduğunu öğrendiği arkadaşı Jacob Black ile bir araya gelene kadar depresyona girer. Jabob ise ona aşık olur ve sürüsüyle birlikte onu vampirlerden korur. Bella kendisini heyecan verici durumlara sokmanın, Edward’ın bir figürünü görmesine yol açtığını fark eder ve bir uçurumdan okyanusa atlar. Alice ise aniden geri döner ve Bella’nın uçurumdan atladığını öğrenir ve cenaze törenin yapıldığını görür. Alice, Bella’nın yanındaki kurt adamlar onun görme yeteneğini engellediği için geleceğini göremediğini fark eder. Edward’ın onun öldüğüne inandığını ve Volturi’ye gittiğini söyler. Alice, Volturi’nin Edward’ın isteğini reddedeceğine dair bir öngörüye sahiptir. Bu yüzden Edward, insanların önünde kendini bir vampir olarak ortaya çıkaracaktır.

Bella ve Alice, Edward’ı tam zamanında durdurmak umuduyla İtalya’ya uçarlar. Volturi, Bella’yı öğrenir ve onların varlığı hakkında çok şey bilme ihtimalinden korkar. Ardından Edward’a bir seçenek sunarlar: ya onu bir vampire dönüştürür ya da onu öldürürler. Jacob, Bella bir vampire dönüşürse barış anlaşmasının bozulacağını söyler. Edward ise Bella’yı bir vampire dönüştürmeyi kabul eder, ancak evlenme şartıyla.

Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma

The Twilight Saga: Eclipse (2010)

IMDB: 5.0 – Fragman

Alacakaranlik Efsanesi Tutulma

Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma konusu:

Son göçebe vampir Victoria, Bella ve Cullen ailesinden intikam almak ister. Daha yüksek miktarda insan kanı kaynağı nedeniyle eski vampirlerden çok daha güçlü olan bir vampir ordusu kurar. Bu arada, Bella genç yaşta evlilik konusunda hala emin değildir. Ancak Edward, Bella’nın normal bir insan hayatı yaşamasını ister.

Victoria’nın ne planladığını keşfettiklerinde Cullen’lar ve Jacob’ın sürüsü, Forks kasabasını yeni kurulan orduya karşı savunmak için ittifak oluşturur. Sonunda ise başarılı olurlar ve Victoria’nın tüm ordusunu öldürürler. Bella, Jacob’ı sevdiğini fark eder. Ancak Edward ile sonsuz bir yaşam sürmek istediğine karar verir ve teklifini kabul eder. Jacob ise bu durumdan sonra ikisinin arasına girmeyeceğine dair bir söz verir.

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 (2011)

IMDB: 4.9 – Fragman

Alacakaranlik Efsanesi Safak Vakti Bolum 1

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1 konusu:

Bella ve Edward evlenirler. Evlenmelerinden iki hafta sonra ise Bella’da hamilelik belirtileri görür ve bu da Alice’in görüsü sayesinde doğrulanır. Edward’ın üvey babası Carlisle, Bella’nın kendi güvenliği için bebeği aldırması konusunda ısrarcıdır çünkü yarı vampir yarı insan bir bebeğin annesine neler yapabileceği hakkında emin değildirler. Ancak Bella, Edward’ın kız kardeşi Rosalie’yi onu ve hızla büyüyen bebeğini korumaya ikna eder.

Sonunda, Bella’nın isteklerini yerine getirmeyi ve bebeği korumaya karar verirler. Ne yazık ki bebek o kadar hızlı büyür ki Bella’nın vücudu bebeği taşıyamaz ve çöker. Carlisle gidince Edward, bebeği kurtarmak için ona sezaryen yapmak zorunda kalır. Bella ise neredeyse masada ölecek duruma gelir, fakat Edward ona vampir zehri enjekte eder.

Jacob, Bella’nın ölümüne karşı öfkelenir ve bebeği öldürmeye çalışır. Ancak kurt adam içgüdüleri onu, Renesmee olarak adlandırdığı bebeği geri kalan kurt adamlardan korumaya iter. Bella ise bu durumdan sağ olarak çıkar ve bilinçsizken bir vampire dönüşür. Volturi ise Bella’nın bu dönüşümünün haberini alır.

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 (2012)

IMDB: 5.5 – Fragman

Alacakaranlik Efsanesi Safak Vakti Bolum 2

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 konusu:

Bella, vampire dönüşmesinin ardından uyanır ve yeni yeteneklerine uyum sağlamaya çalışır. Hızla büyüyen kızı Renesmee ile tanışır ve Jacob’ın kendisine damgasını vurduğunu görünce de öfkelenir.

Renesmee büyürken, öldürülen göçebe vampirlerden biriyle ilişkisi olan bir vampir ve Cullen’ların eski bir aile dostu Irina tarafından fark edilir. Onun ölümünden ise Cullen’ları ve kurtadamları sorumlu tutar. Alice, tüm Volturi meclisinin Cullen’ları öldürmeye geldiğinin görüsüne sahiptir. Bu yüzden, Renesmee’nin aslında ölümsüz bir çocuk olmadığını ve büyüdüğünü kanıtlamak amacıyla taraflarına bulabildikleri kadar vampir toplarlar. Volturi’nin umursamaz olduğunu bilen bazı vampirler ise bu teklifi reddederken, bazıları çoktan savaşa hazırlanmaya başlamıştır.

Bella, insanların zihnini okumasını engelleyen bir çeşit zihinsel kalkanı olduğunu keşfeder. Cullen’lar ise Renesmee’nin ölümsüz bir çocuk olmadığını kanıtlamayı başarır. Bu da Irina’nın ölümüne yol açar. Ancak Volturi, Renesmee’nin gelecekleri için bir tehdit olduğu konusunda ısrarcıdır. Alice, başka birisi öldürülmeden önce her iki tarafın da ağır kayıplar vereceği geleceği Volturi’ye gösterir. Alice, Renesmee’nin yetişkin olana kadar hızla büyüyeceğini ve hem insan gıdası hem de kanla beslenebileceğini ortaya koyan ve geçmişte yaşamış bir vampir gösterir. Volturi ise gösterilen bu gelecek sonucunda ayrılır ve Edward ile Bella’nın barış içinde yaşamasına izin verir.

Ayrıca, bir Tom Cruise hayranıysanız ve Görevimiz Tehlike serisine nereden başlayacağını bilmiyorsanız Görevimiz Tehlike izleme sırası içeriğimize göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
My Policeman
mm

My Policeman filminin çekimleri tamamlandı

Sonraki
Sweet Tooth
mm

Sweet Tooth 2. sezon olacak mı?