foundation

Vakıf serisinden uyarlanan Foundation ile ilgili bildiklerimiz

Foundation dizisi ile ilgili tüm bildiklerimiz

Isaac Asimov’un Türkçeye Vakıf adıyla çevrilen kült bilim kurgu serisinden uyarlanan Foundation, Apple TV+ tarafından hazırlanıyor. Bilim kurgu edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Isaac Asimov‘un ödüllü kitap serisi Foundation, dizi uyarlaması ile ekranlara taşınıyor.

Geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan Apple TV+’ın en dikkat çekici orijinal yapımları arasında yer alan ve oldukça da büyük bir bütçeyle çekilen Foundation dizisi için heyecanlı bekleyiş sürmekte. Şimdi ise henüz yayımlanmadan sizin için dizi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

foundation

Konusu

Yıllar sonra ana üçlemeye katılan iki prequel ve iki devam kitabı ile birlikte toplam yedi kitaptan oluşan Foundation serisi; insanların Samanyolu boyunca farklı gezegenlere yayıldığı bir gelecekte geçiyor. Hikâyenin merkezinde ise Galaktik İmparatorluğun çöküşü sırasında insanlığı kurtarmak ve medeniyeti yeniden inşa etmek için matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip hem tarihçi ve hem de matematikçi olan Hari Seldon, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için zorlu bir yolculuğa atılıyor. Ayrıca imparatorluğu kurtarmanın tek yolunun ona meydan okumak olduğunu keşfeden sürgünlerin macerasını konu edinecek.

foundation

Oyuncu kadrosu

Sherlock Holmes: A Game of Shadows, Mad Men, The Curious Case of Benjamin Button gibi dikkat çekici yapımlarda rol alan ve son olarak Chernobyl dizisindeki etkileyici performansı ile adından söz ettiren Jared Harris, dizide Hari Seldon’ı canlandırırken, Pushing Daisies ile çıkış yaptıktan sonra Halt and Catch Fire dizisiyle adından söz ettiren Lee Pace ise Galaktik İmparatorluk’un son imparatoru olan Brother Day’i canlandırıyor.

Lou Llobell göz ardı edilmiş bir tarım gezegeninden gelen matematik dehası Gaal’a, Leah Harvey galaksinin diğer ucundaki bir gezegenin koruyucusu Salvor’a, Laura Birn İmparator’un esrarengiz yardımcısı Eto Demerzel’e, Terrence Mann kraliyet ailesinin yaşayan en yaşlı üyesi olan Brother Dusk’a, Cassian Bilton ise kraliyet ailesinin en geç üyesi olan Brother Dawn’a hayat veriyor.

foundation

Kamera arkası

Jared Harris ve Lee Pace ikilisinin başrollerini paylaştığı birçok bilim kurgu eserinin ilham kaynağı olan Fondation dizisinin baş yapımcılığını The Dark Knight, Man of Steel ve Batman v Superman gibi DC uyarlamalarından tanıdığımız David S. Goyer üstleniyor.

Ayrıca David S. Goyer ve Josh Friedman’ın senaryolarını birlikte kaleme aldığı Foundation’ın yapımcıları arasında Isaac Asimov’un kızı Robyn Asimov da yer alıyor.

Snow White and the Huntsman ve Ghost in the Shell filmlerinin yönetmeni olarak tanıdığımız Rupert Sanders dizinin ilk bölümünün yönetmen koltuğunda yer alıyor.

Fragman

Bölüm sayısı

Hikyesini birden fazla sezonda anlatacak, uzun soluklu bir dizi olarak tasarlanan Foundation’ın ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Netflix’in aksine Apple TV+’ın dizinin bölümleri haftalık olarak yayımlayacağı düşünülüyor.

foundation

Yayın tarihi

Mart ayında, Koronavirüs pandemisi yüzünden setlerin durmasıyla dizinin prodüksiyonuna ara verilmiş olsa da, dizinin yayın tarihini pek de değiştirecekmiş gibi durmuyor. Dizi için yayımlanan ilk fragmanda da belirttiği gibi 2021 yılında izleyici ile buluşması bekleniyor. Ancak dizinin 2021’in hangi döneminde yayımlanacağı ise belirsizliğini koruyor.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.