images 2020 06 06T132140.240

Stephen King romanlarından uyarlanan en iyi 10 film

Genellikle gerilim ve korku türünde yazan yazar Stephen King’in onlarca başarılı romanı olduğu gibi, sevilen eserleri de sinemaya aktarılmaya devam ediyor.

Sizler için sinemaya uyarlanan en iyi 10 filmini kapsayan bir liste yaptık. Sıralama, objektif olması açısından IMDb puanlarına göre yapılmıştır.

10- Öldüren Sis (The Mist) – 2007

The mist

IMDb: 7.1
Yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı, başrolünde Thomas Jane’nin yer aldığı korku-gerilim filmidir. Stephen King’in “Skeleton Crew” adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmde, kasabaya sanki başka bir dünyadan gelmiş izlenimi veren tuhaf bir sis tabakasının çökmesi üzerine korku ve panik içinde süpermarkete sığınan kasaba halkından David ve oğlunun hikayesi anlatılıyor.

9- Ölü Bölge (The Dead Zone) – 1983

svg%3E

IMDb: 7.2
David Cronenberg’in yönetmenliğini yaptığı filmde Christopher Walken, Tom Skerritt, Martin Sheen, Herbert Lom, Brooke Adams ve Colleen Dewhurst rol almıştır. Film, yıllar süren komadan uyanan Johnny Smith (Walken) adlı öğretmenin psişik güçlerini keşfetmeye başlamasını konu edinmektedir.

8- O (It) – 2017

svg%3E

IMDb: 7.3
Andrés Muschietti tarafından yönetilen filmin senaryosu Chase Palmer, Cary Fukunaga ve Gary Dauberman yazıldı. İki filmden oluşan bir serinin ilk filmidir. Filmde, kurbanlarının korku ve fobilerini sömürerek dehşete düşüren “O” isimli bir varlığın, korkunç yollarla terörize ettiği 7 küçük çocuğun hikâyesi anlatılmaktadır. Roman, daha önceden 1990 yılında yayımlanmış aynı adlı bir mini diziye de uyarlanmıştı.

7- Dolores Claiborne – 1995

svg%3E

IMDb: 7.4
King’in ayni isimli romanından uyarlanan filmde yıllardır görmediği annesi Dolores’in, yanında hizmetçi olarak çalıştığı yaşlı bir kadını öldürmek suçundan tutuklandığını duyar duymaz annesinin yaşadığı küçük kasabaya koşan New York’lu gazeteci Selena’nın geçmişiyle yüzleşmesi anlatılır.

6- Günah Tohumu (Carrie) – 2013

svg%3E

IMDb: 7.4
Stephen King’in 1974 yılı romanı olan Göz’ün üçüncü beyaz perde uyarlamasıdır. Film, Kral’ın akranları tarafından dışlanmış ve üst düzey balosunda acımasız bir şaka kurbanı olduktan sonra yıkıcı etkisi olan telekinetik güçlerini kullanan derin dindar annesi tarafından korunan utangaç bir kızın çevresinde gelişen olayları anlatıyor.

5- Ölüm Kitabı (Misery) – 1990

svg%3E

IMDb: 7.8
Senaryosunu William Goldman’ın Stephen King’in 1987’de yazdığı aynı adlı romanından uyarlayıp yazdığı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Rob Reiner üstlenmiştir. Filmde bir roman yazarının psikopat bir hayranı tarafından rehin tutularak onun istediği tarzda yeni bir roman yazmaya zorlanması anlatılmaktadır.

4- Benimle Kal (Stand by Me) – 1986

svg%3E

IMDb: 8.1
Stephen King’in Gövde isimli romanından uyarlanan filmde dört arkadaşın kendileriyle yaşıt bir çocuğun ormandaki cesedini ararken yaşadıkları maceralar anlatılıyor. Ayrıca Rob Tenet’in yönettiği film, vizyona girdiği dönemde birden çok ödüle aday gösterilmiştir.

3- Cinnet (The Shining) – 1980

svg%3E

IMDb: 8.4
Stanley Kubrick’in yönettiği ünlü filmin başrolünde Jack Nicholson bulunmakta. En fazla çekim tekrarı yapılan film olarak bilinen Cinnet, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alıyor.

2- Yeşil Yol (The Green Mile) – 1999

svg%3E

IMDb: 8.6
Frank Darabont’un yönettiği film, King’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile özel güçlere sahip bir mahkumun hikayesini anlatıyor. İki kız çocuğunun cinayet davasıyla yargılanan John Coffey, aslında göründüğü kadar korkutucu değildir.

1- Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) – 1994

Esaretin Bedeli

IMDb: 9.3
Tim Robbin ve Morgan Freeman’ın başrolünde bulunduğu bu Stephen King uyarlaması, aynı zamanda yıllardır IMDb’nin zirvesinde. Filmde, karısını öldürdüğü gerekçesiyle hapse giren ve orada yaklaşık 20 yılını geçiren Andy’nin ve hapiste tanıştığı Red’in hikayesi anlatılıyor.

Henüz yapım aşamasında olan Stephen King uyarlamaları Revival ve The Stand ile ilgili haber yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://seyrederiz.com/yeni-bir-stephen-king-uyarlamasi-geliyor-revival/

https://seyrederiz.com/stephen-king-romanindan-uyarlanan-the-stand-dizisinden-gorseller/

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.