Heath Ledger

Heath Ledger, “The Queen’s Gambit” filmini yönetmek istemiş

23 Ekim 2020 tarihinde Netflix kütüphanesindeki yerini alan “The Queen’s Gambit” dizisi, yayımlandığı günden itibaren Netflix Türkiye’nin Top 10 listesindeki yerini koruyor. Dizi, sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde de bu şekilde ilgi görüyor.

“The Queen’s Gambit”i Heath Ledger yönetecekti

İki Akademi Ödülüne aday gösterilen “The Queen’s Gambit” yönetmeni Scott Frank, geçtiğimiz gün mini dizi için bir röportaj yaptı. Kitabın ekrana geldiği uzun ve çalkantılı yola olan sevgisini tartıştı. Ayrıca izleyiciler ile oldukça ilginç bir haber paylaştı: Ünlü aktör Heath Ledger, ölmeden önce “The Queen’s Gambit” romanının film uyarlamasını yönetmek istemiş.

Heath Ledger

Ledger, Kara Şövalye’deki “Joker” rolüyle süper kahraman filmlerini sonsuza dek değiştirmesinden sadece birkaç ay önce, Ocak 2008’de trajik bir şekilde vefat etti. Ledger, ölmeden önce yönetmenliğe ilgi duyuyordu. Satranç tutkusuyla bilinen ve çocukluğunda da satranç turnuvası şampiyonu olmuş Heath Ledger, ilk yönetmenlik tecrübesini “The Queen’s Gambit”in film uyarlaması ile gerçekleştirmek istemiş.

Hatta filmin başrolünde ise o zamanlar Juno filmi ile Oscar’a aday olan “Ellen Page”in yer alması planlanmış. Ancak bütün bunlar, Ledger’ın zamansız ölümüyle son bulmuş ve böylece proje başlamadan rafa kalkmış.

Heath Ledger

Yıllar sonra Scott Frank, senarist Allan Scott’la güçlerini birleştirdi ve başta film olarak geliştirilmek istenen The Queen’s Gambit’in dizi uyarlaması için hazırlıklara başladılar. Bir konuşmasında Allan Scott, Heath Ledger’ın bu filmi çekmek konusunda çok ilgili olduğunu ve kendisiyle telefonda defalarca konuştuğunu dile getirmişti.

Scott Frank, konuyu şöyle özetliyor:

“Birçok yönetmen bunu yapmaya çalıştı. Heath Ledger, ölmeden birkaç yıl önce ‘The Queen’s Gambit’i bir film olarak yönetmeye karar verdi. Hatta bu film, onun yönetmenlik başlangıcı olacaktı.”

Yeni gelişmeler ve çok daha fazlası için takipte kalın.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.