The sopranos

The Sopranos’un finali yıllar sonra açıklandı

The Sopranos dizisinin yaratıcısı David Chase tarafından finalde Tony Soprano’ya ne olduğu yanlışlıkla açıklandı

HBO’nun kült dizilerinden biri olan The Sopranos dizisinin final sahnesinde tam olarak ne olduğu, dizinin yapımcısı David Chase bir söyleşi sırasında ağzından kaçırdıkları ile ortaya çıkarmış oldu.

The sopranos

Başrollerinde James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco gibi isimlerin yer aldığı dizi 1999-2007 yılları arasında yayımlanmaktaydı. Dönemin en popüler suç ve dram türündeki dizisi The Sopranos, New Jersey’de yaşayan bir İtalyan-Amerikan ailesinin patronu olan Tony Soprano’nun iş, ev, özel yaşamını konu alıyor.

Geçtiğimiz yıl 20. yılına giren diziyi The Sopranos Sessions adı altında konu alan ve televizyon eleştirmenleri Alan Sepinwall ile Matt Zoller Seitz’in dizinin yaratıcısı David Chase’le röportajlarını içeren bir kitap yayımlanmıştı. Zaten tüm bu ağızdan kaçırma olayları da bu kitap için yapılan bir söyleşide gerçekleşti.

The sopranos

The Sopranos’un final sahnesinde neler oluyordu?

spoiler içerir

Dizinin son sahnesinde Tony karakterine ne olduğu belirsiz olarak bırakılmıştı. Tony, yemek masasında otururken düşman tarafından gönderilen kiralık katilin yaklaştığı görülüyordu. Kapanış jeneriği girmeden önce ise sahne kararıyordu ve Tony’nin öldürülüp öldürülmediği tam olarak netlik kazanmıyordu.

Söyleşiye dönüş yapacak olursak tüm olay Alan Sepinwall’un Chase’e, Tony’nin hikâyesinin en az iki yıl daha devam edebileceğini hatırlatması üzerine gerçekleşti. Chase’in “Evet, sanırım o ölüm sahnesi finalden iki yıl önce bendeydi. Fakat bunu gerçekleştiremedik,” demesinin ardından sözleriyle kapana kısıldığını anladı.

The sopranos

Matt Zoller ise konuşmaya karışarak o sahneden ölüm sahnesi olarak bahsettiğinin farkında olup olmadığını sorduğunda ise Chase cevaben buna neden oldukları için sunuculara şakayla karışık küfretti.

Böylece dizinin yaratıcısı David Chase’in finali nasıl tasarladığı da ortaya çıkmış oldu. Tabii ki bu söz yalnızca ağızdan kaçan bir laf mı yoksa planlanmış bir kurgu mu pek anlaşılmamış olsa da birçok kişi bu açıklamaya ikna olmuş görünüyor.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.