anya joy taylor

The Queen’s Gambit, rekor kırdı

Geçtiğimiz ay izleyici karşısına çıkan Netflix orijinal dizisi “The Queen’s Gambit“, bir rekora imza attı. Dünyanın birçok yerinde ilgi gören ve fazlasıyla beğenilen dizi, yayımlandığı günden beri Netflix’in Top 10 listesindeki yerini koruyor. Bu kadar ilgi gören dizi, Netflix’in 28 gün içerisinde en çok izlenen mini dizisi olarak bir rekor kırdı.

the queen's gambit

Tek sezonluk mini dizi, 28 gün içerisinde 62 milyon kez izlenerek Netflix’in bunu başarabilen tek mini dizisi oldu. Bu rekor, Netflix’in resmi sosyal medya hesapları üzerinden izleyicilere sunuldu. Netflix; dizinin, 92 ülkenin Top 10 listesine girdiğini ve 63 ülkede de Top 10 listesinin ilk sırasında yer aldığını da belirtti.

1983 yılında yayımlanan roman, 37 yıl sonra ilk defa The New York Times çok satanlar listesine girdi. eBay’deki satranç takımı için yapılan aramaların %250 arttığı ve Google’a sorulan “satranç nasıl oynanır” sorusunun 9 yılın rekorunu kırdığı da belirtildi.

the queen's gambit

“The Queen’s Gambit” konusu

1950’lerde geçen mini dizi, öksüz bir çocuk olan ve bir Kentucky yetimhanesinde büyüyen Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) isimli karakteri odağına alıyor. Harmon’un çocukluğundan yetişkinliğine kadarki hayatını, yaşadıklarını ve satranca olan büyük yeteneğini keşfedişi anlatılıyor. Soğuk Savaş’ın devam ettiği dönemde, hem ilaç bağımlılığıyla mücadele edişini hem de erkek egemen toplumda bir kadın ikon olarak dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma yolunda yaşadıklarını izliyoruz.

Yeni gelişmeler ve çok daha fazlası için takipte kalın.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.