Suç dünyası ile ilgili 4 belgesel önerisi

Suç belgeseli önerileri

Belgesel arşivleri gün geçtikçe biraz daha büyümeye devam ediyor. Farklı konu ve alanlarda yüzlerce belgesel üretilirken suç dünyası ile ilgili belgeseller de diğerlerinden daha fazla ilgi görebiliyor. Suçlunun bakış açısına, kurbanların ailelerine, polis araştırmalarına ışık tutan suç belgesellerinden en çarpıcı olanlarını sizler için derledik.

1. Ted Bundy: Bir Katile Tutulmak (7.9)

Ted Bundy: Bir Katile Tutulmak

Ted Bundy: Bir Katile Tutulmak, Amazon Prime’ın en çok izlenen belgesellerinden biri. Bu belgeselde, görüp görebileceğiniz en soğukkanlı bir seri katilin hayatına ve yaptıklarına şahitlik ediyorsunuz. Belgeselin konuşmacı kadrosunda, Ted Bundy’ye en yakın isimlerden; eski kız arkadaşı, üvey kızı, erkek kardeşi, kurbanların aileleri gibi kişiler bulunuyor. Belgeselin ilk bölümlerinde neler olup bittiğini kavramaya çalışsanız da sonraki bölümlerde içinizde korku ve hayret duyguları oluşmaya başlıyor.

2. Lorena (7.2)

Lorena

Lorena belgeseli, bir kadının eşinin cinsel organını kesmesi üzerine gelişen olayları konu alıyor. Belgesel, pek çok alanda tartışmalara neden olmuş ve dünya çapında büyük ses getirmiştir. Her ne kadar hayrete düşürücü bir konuyu işlese de cinsiyetler arası çatışmayı bolca görüyoruz. Bu nedenle, kadınlar veya erkekler olarak olayı tarafsız değerlendirmek bir hayli zor.

Birinci taraf bir insanın başına gelebilecek en korkunç olay olduğunu savunurken, ikinci taraf ise kadının bunu yapmak için mutlaka bir sebebi olması gerektiğini düşünüyor. Bu sebeple, belgeseli izlerken sadece bir tarafa bağlı kalmak ve sürekli olarak onu desteklemek neredeyse imkansız.

3. Cecil Hotel (5.9)

Cecil Hotel

Hotel Cecil, Los Angeles’ın popüler otellerinden birisi, fakat iyi özellikleri ile popüler olduğunu söyleyemeyiz. İçerisinde işlenen suçlar ve esrarengizliğyle nam salan ve 1940’lı yıllardan beri hizmet veren hotel; birçok cinayete, suçluya ve hala daha çözülememiş olaylara şahitlik etmiştir. Netflix’in bu hotelde gerçekleşen olayları bir belgesel haline getirmesi ise izleyicileri cezbediyor.

4. I Am A Killer (7.4)

I Am A Killer

I Am A Killer, sıraladığımız belgeseller arasında belki de sizi en çok yaralayacak olanı. Her bölümde farklı bir katil ile röportaj yapılıyor, ayrıca müebbet ya da idam cezası ilan katillerin ağızlarından olayları dinlememizi sağlıyor. Hem katile hem de olayın kurbanına yer verilen bölümlerde olayları pek çok ağızdan dinliyorsunuz. Bu nedenle de suçluyu tespit etmek ve bir karar vermek izleyenleri oldukça zorluyor.

Total
0
Shares
Önceki
Sexify
mm

Sexify 2. sezon olacak mı?

Sonraki
Mindhunter

Mindhunter 3. sezon olacak mı?