Tobey Maguire
Tobey Maguire

İlk Spider-man: Tobey Maguire 45 yaşında

İlk Spider-man olmasıyla tanınan Tobey Maguire bugün 45 yaşına girdi. Peki Tobey Maguire kimdir?

Tobey Maguire Kimdir?

Tobias Vincent Maguire kısacası Tobey Maguire, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Santa Monica bölgesinde 1975 yılında 27 Haziran tarihinde dünyaya geldi. Maguire çocukluğunu şehirden şehre yolculuk yaparak geçirmiştir. Annesi kendisini drama okuluna yazdırmak için 100 dolar teklif etmiş ve Maguire kabul etmiştir. Aslında onun isteği babasının işi olan aşçılıktır. İlk yılında yüksek okulu terk etmiş ve asla dönmemiştir.

Kendisinin ilk sinema deneyimi 1989 yılında bir repliğinin bile olmadığı The Wizard filmi ile oldu. Kendisi aynı zamanda FOX TV’nin Great Scott adlı yapımında başrol oyuncusu oldu. Buna rağmen dizi 5 hafta sonra yayından kaldırıldı. Daha sonra o zamanlar da genç bir oyuncu olan Leonardo DiCaprio ile tanışan Tobey, onun yardımlarıyla biraz daha ileri gitmeyi başardı. Parenthood isimli TV dizisinde birlikte oynadılar. Ardından başrolde Akademi Ödüllü oyuncu Robert De Niro’nun bulunduğu This Boy’s Life filminde rol aldı. Uma Thurman ile oynadığı bir kısa filmle Akademi Ödülüne aday olunca, bu kendisine biraz daha şans getirdi. Daha sonra Ang Lee’nin Buz Fırtınası isimli filmde rol aldı. Bu rolü ile övgü alan oyuncu, aynı yıl Woody Allen’ın Deconstructing Harry isimli filminde oynadı. Üç dalda Oscar’a aday olan Yaşamın Renkleri (Pleasantville) filminde de yer alan oyuncu, 1999 yılında Hunter S. Thompson’un hikâyesinden yola çıkarak çekilen bir Terry Gilliam filminde otostopçu rolünde göründü. Daha önce Joyride filminde birlikte oynadığı Benicio Del Toro ve The Ice Storm’da birlikte oynadığı Christina Riccinin yan sıra Johnny Depp’in de rol aldığı film olan Fear and Loathing in Las Vegasda rol aldı. Michael Douglas ve Frances McDormand’lı Wonder Boys filmindeki James Leer rolü ile yine övgü aldı.

Şansı gittikçe açılmıştı. Özellikle başarılı ve Akademi Ödüllü oyuncu ve yönetmenlerle çalışan Tobey Maguire bu defa Sam Raimi’nin dikkatini çekti. Örümcek Adam senaristi ve yönetmeni Sam Raimi, Sony’i ikna etmeyi başardı ve böylelikle ilk filmde yer alan Tobey ile birlikte Örümcek Adam gösterime girdi. Yaklaşık olarak 300 milyon dolar harcanan film, 821 milyon dolarlık hasılat yaptı. İzleyenlerden de büyük beğeni topladı ve Tobey övgüler almaya başladı.

Ansızın akla gelen bir soru: Tobey Maguire nerede? - Dadanizm

Daha sonra sırt ağrısı sebebiyle 2. filmin ertelenmesini istedi. Sonradan özür dileyip tekrar rolü alan Tobey, 2 .filmde de aynı şekilde başarıyı getirdi. Serinin 3. filmi ise çoğu kişi tarafından eleştiriler aldı. Zaman geçtikten sonra filmden hiç memnun olmadığını belirten Sam Raimi bazı karakterleri de sevmediğini söyledi. Tobey Maguire ise genellikle aynı tarz oyunculukla ilgili eleştiriler aldı.

Örümcek Adam serisinden sonra Seabiscuit filminde oynadı. Kediler ve Köpekler isimli filmde seslendirme yaptı. 2006 yılında ise The Good German filmindeki rolü ile çok konuşuldu. Kendisi daha sonra bazı filmlerin yapımcılığını da yapmaya başladı.

Küçük yaşlarda başlayan oyunculuk kariyerinde bağımsız yapımlar da dahil olmak üzere bir çok filmi olan Maguire, üçüncüsü de çekilen Spider-man serisiyle tüm dünyanın tanıdığı bir oyuncu haline gelmiş, ünlü çizgi roman kahramanıyla özdeşleşmiştir. Ayrıca Maguire vejeteryandır ve yogayla ilgilenmektedir.

Here's why we don't see much of Tobey Maguire anymore

En önemlisi Örümcek Adam serisiyle tüm dünyanın tanıdığı bir oyuncu haline geldi ve Peter Parker rolüyle özdeşleştirildi. Bundan sonra da yıllar boyunca ilk Spider-man olmasıyla konuşulmaya devam edecek.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.