En iyi 8 Rock and Roll filmi

D12F805A 4A5D 4547 914F 5E346E9F678E

1950’lerde Amerika’da ortaya çıkan Rock and Roll; Woogie, Boogie ve Rhythm and Blues’dan etkilenmiş bir müzik türüdür. Daha doğrusu bir yaşam tarzıdır. Yıllardır hayatımızın bir parçası haline gelen Rock and Roll birçok düşüncenin şekillenmesinde ve yaşam tarzlarımızın değişmesinde büyük söz sahibi olmuştur.

Rock tarihinin temelini oluşturan; Animals, The Rolling Stones, The Beatles, The Doors, The Kinks, Cream, The Jimi Hendrix Experience, Led Zeppelin, The Who, Steppenwolf, The Zombies adlı gruplar 1960’lı yıllarda kurulmuş ve ne yazık ki hepsi olmasa da birçoğu uzun yıllar boyunca müzik yapmaya devam etmiştir. İlerleyen yıllarda rock müzik etkisini kaybetmemekle birlikte metal ve punk türleri de ona eşlik etmiştir. 90’lara geldiğimizde ise Grunge akımı ile müzik dünyasına yeni bir renk katılmıştır.

Herkese sesini duyurabilmiş bu müzik grupları hakkında onlarca kitap yazıldı, filmler çekildi. Biz de sizler için en iyilerini derledik. Klasik müzikal tadında olmayan bu filmler eğer bir Rock and Roll hayranı iseniz sizi derinden etkileyecek ve kapsamlı biyografik bilgileri ile hiç bilmediklerinizi öğretecektir.

1- The Doors (1991)

The Doors

Grubun büyük bir hayranı olan Oliver Stone 1991 yılında bu biyografik  filmi bir rock efsanesi olan The Doors için çekmiştir. 1965 yılında kurulan grubun 8 yıllık kült kariyerini anlatan film şairane bir zekaya sahip olan Jim Morrison’u detaylı ve hiç bilmediğimiz yönleriyle bize anlatmakta. Daha çok küçükken ölümle tanışmış olan Morrison’un yeteneği adete film boyunca sizi büyülüyor.

2- Pink Floyd The Wall (1982)

Pink Floyd’un kurucusu ve söz yazarı olan Roger Waters bu karanlık müzikal filminde kendi hayatındaki mutsuzlukları ve hayatın acımasız gerçeklerini kanlı bir şekilde adeta yüzümüze vuruyor. Dünyanın en sevilen gruplarından biri olan Pink Floyd’un The Wall albümünün “Hey You” ve “The Show Must Go On” dışında bütün şarkılarının bulunduğu; dışavurumcu, simgesel, stilize bir eser.

Pink Floyd

3- Bohemian Rhapsody (2018)

We Will Rock You, We Are The Champions, Bohemian Rhapsody gibi kült şarkıların sahibi bir rock and roll efsanesi olan Queen grubunun biyografik müzikal filmi. İzlerken sizi adete Live Aid’deymişsiniz gibi hissettiren bir eser.

queen

4- Kurt Cobain: Montage of Heck (2015)

27’ler kulübünün ikonik bir üyesi olan Nirvana’nın solisti Kurt Cobain’ın hayatını konu alan bir Brett Morgen filmi. Nirvana’nın kuruluşunu ve Kurt’un yaşadığı ağır psikolojik durumları anlatırken arşivlere inmesi ve kullandığı animasyonlar adeta harika.

Kurt Cobain: Montage of Heck

5- The Runaways (2000)  

Tamamı kızlardan oluşan alışagelmemiş bir rock grubunun doğuş ve zirveye çıkış hikayesini anlatan bir Floria Sigismondi müzikal filmi. Kristen Stewart ve Dakota Fanning, Joan Jett ve Cherie Currie rolünde. Joan grubun en rock n roll ruhuna sahip kızı olup geri planda kalırken Cherie, Bowie-Bardot karışımı görünüşüyle grubun seksi kızı olarak hem ön planda olacaktır.

MV5BMTI3Nzc2ODI4NV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzkxNDMyMw@@. V1 UX182 CR00182268 AL 1

6- Shine a Light (Rolling Stones) (2008)

Scorsese, dünyanın en önemli rock’n roll grubu Rolling Stones’un 29 Ekim ve 1 Kasım 2006’da Beacon Theatre’da gerçekleştirdiği konseri konu alan belgeselinde ödüllü bir kamera ekibiyle çalışmış ve grubun yüksek enerjisini ortaya koyan efsane bir film ortaya çıkarmıştır.

indir 2

7- Hard Days Night (The Beatles) (1964)

The Beatles büyük bir performans için hazırlanırken Paul’un ortalığı karıştırmayı seven dedesini beladan uzak tutmaya çalışmak oldukça zordur. A Hard Day’s Night, All My Loving, I Should Have Known Better gibi sevilen Beatles şarkılarının yer aldığı bu müzikalde oldukça eğleneceksiniz.

8- Woodstock       

indir 3

Şimdiye kadar yapılmış en kalabalık konserlerden olan Woodstock’ın 5 saat 30 dakikalık eğlenceli bir belgesel filmidir. Konsere 400 binden fazla izleyici gelirken Jimi Hendrix, the Who, Janis Joplin, Crosby, Stills, Nash & Young, Richie Havens, Jefferson Airplane, Joan Baez gibi önemli sanatçılar sahne almıştır.

Total
0
Shares
Önceki
Matrix 4

Matrix 4’ün vizyon tarihinde değişiklik var mı?

Sonraki
93EA8D64 20FE 4768 9A23 2379440A4B82

Karantinada sizi sıkıntıdan kurtaracak 5 mini dizi