3E2B1476 0D7D 4291 B394 77C41C96A3D1

En iyi 10 Bollywood filmi

Bollywood sinemasından en iyi 10 film

Ölmeden önce izlemeniz gereken 10 Bollywood filmini sizler için derledik.

Bollywood nedir yazımızı okumak için;

https://seyrederiz.com/bollywood-nedir/

1-My Name is Khan (2010)

My name is khan

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Otizm hastalığının bir çeşidi olan Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır.

11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu, annesi evlendikten sonra Khan soyadını aldığından dolayı raşist kesimler tarafından dövülerek öldürülür. Bunun üzerine Mandira, Rizvan’i terk eder. Rizvan ne zaman geri gelebileceğini sorunca, Mandira ona Amerika Birleşik Devletleri başkanına gidip, adının Khan olduğunu ama bir terörist olmadığını açıklamasını ve ondan sonra geri gelmesini söyler. Rizvan hastalığı dolayısıyla bunu ciddiye alır ve yolculuğuna başlar.

“Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim.” repliğiyle akıllara kazılmış olan film Shahrukh Khan’ın mükemmel oyunculuğuyla da kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.

2- 3 İdiots (2009)

Bolywood

Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşının başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco (Aamir Khan) karakterinin başrol oynadığı film, dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlandığı öğretici bir film olmakta.

Film aslında eğitim sisteminin yanlışlarını göstermekle kalmıyor aynı zamanda doğrusunun nasıl olması gerektiğini de gözler önüne seriyor.

Hem komik hem anlamlı, düşündüren, düşündürürken güldüren bir film.

3- Yerdeki Yıldızlar (2007)

her çocuk özeldir

Bir başka Hindistan yapımı sevilen film “Yerdeki Yıldızlar” bir diğer adıyla “Her Çocuk Özeldir” disleksiyle cebelleşen 8 yaşında bir çocuk olan Ishaan, bu problemi yüzünden sayı ve harfleri tam olarak algılayamamaktadır. Harflere her baktığında onları dans ediyor gibi görür. Bu yüzden hayal dünyası çok güçlü olmasına rağmen dersleri çok kötüdür. Ailesi ve okulunda herkes onun tembel bir çocuk olduğunu düşünür. Etrafındaki herkesin -zaman zaman babası dahil– aşağılayıcı tavırları onu derin bir yalnızlığa iter. Sonunda Ishaan’ın bütün karşı çıkışlarına rağmen ailesi onu bir yatılı okula yazdırır.

Bu okulda ona diğer herkesten daha anlayışlı yaklaşan Shankar (Aamir Khan) adlı bir resim öğretmeni küçük çocuğun gerçek sorununu anlar ve ondaki resim yeteneğini de keşfeder. Bundan sonra hem Ishaan’ın hem de öğretmenin hayatında büyük değişiklikler olur.

Film, özellikle eğitimcilere öneriliyor.

4- Slumdog Millionaire – Milyoner (2008)

Milyoner

Jamal Malik, Mumbai’in Dharavi adındaki gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı Kaun Banega Crorepati (Kim Milyoner Olmak İster? in Hint sürümü) adlı yarışma programında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır. Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenildiğinden tutuklanır ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal’ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır fakat sadece bir soru gizemini korur…

5-Peekay – PK (2014)

Pk

P. K. , başka bir gezegenden gelen bir yabancının tanrıyı bulma çabasını konu ediyor. Şehirde gezinen bir yabancı olan P.K daha önce kimsenin sormadığı basit sorular sorarak onlardan cevap arar. Başka bir galaksiden gelen Peekay’in; gerçek tanrıyı aramasını konu edinen film, izleyenini karakterinin bu arayışı üzerinden din ile umut arasındaki ilişkiyi sorgularken filmin temel felsefik ve sosyolojik noktalara temas etmesi, felsefik yolculuklara çıkarırken, aşk ve hayat dolu sıcacık bir hikayeye odaklanıyor. İnsani olaylara ayak uydurmaya çalışırken anlam veremediği şeyler insana her şeyi sorgulatıyor.

Aamir Khan bu filmle de yine kendini göstermeyi başarıyor.

Ayrıca filmin sonundaki sürpriz ikinci filmin geleceğinin habercisi gibi..

6- Dangal (2016)

Dangal

Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikâyesini anlatıyor. Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur.

Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalya alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin/algının baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır…

7- Dhoom 3 (2013)

Dhoom 3

Çocukluğundan bu yana babasıyla birlikte bir sirkte gösteriler yapan Sahir (Aamir khan) sihirbazlık ve illüzyonistlik alanında üstün bir tecrübe ve yeteneğe sahip bir gençtir ancak çalıştıkları sirk şimdilerde maddi anlamda zor günler geçirmektedir. Babası sirki kurtarabilmek için bankadan kredi çekmek zorunda kalır ve bu borcu ödeyemez. Alacaklıların baskısı talihsiz adamı intihar etmek durumunda bırakır. Sahir de çaresizce babasının intiharına tanık olur. Sahir’in artık hayatta tek bir amacı vardır: Babasının intikamını almak.

Bunun için de sıra dışı yöntemlerle ilginç bir soygun planı kurar. Sahir bu yolda sevdiği kadın Aaliya’nın yardımını alacak, kendisini durdurmak için görevlendirilen özel polislerden de kurtulmaya çalışacaktır.

Hint yapımı aksiyon ve gerilim filmi olan Dhoom 3, popüler Dhoom filmlerinin de son halkasıdır. Filmin müzikleri, inanılmaz dans ve aksiyon sahneleri tek kelimeyle mükemmel.

Bu kadar aksiyon içermesine rağmen ağlamak için de ideal bir film…

8- Ghajini (2008)

Ghajini

Sanjay Singhania, Hindistan’ın en zengin iş adamlarından biridir. Nişanlısı Kalpana ile mutlu bir beraberliği vardır. Yakın zamanda evlenmeyi düşünen çift korkunç bir saldırıya maruz kalır. Mafya lideri olan Ghajini, Sanjay Singhania’nın gözleri önünde Kalpana’yı öldürür. Saldırı sırasında kafasına darbe alan Sanjay ise hafızasını kaybeder. Her 15 dakikada bir hafızasından her şey silinir. Ghajini’yi bulmak, intikamını almak için ant içen Sanjay, unutmamak, yaşadığı hafıza kayıplarına rağmen hayatına devam edebilmek için sürekli her şeyi vücuduna ve not defterine yazar, yapması gereken işleri unutmamak için fotoğraf çeker. Ghajini, bütün bu karmaşayı çözebilmek için ipuçlarını takip etmek zorundadır.

Çok fazla acı ve şiddet sahnesi içeren bu film de ağlama garantili!

9- Aashiqui 2 – (2013)

2 aşık

Rahul Jaykar, sokaklarda sahne alan genç bir şarkıcıdır. Yakın arkadaşının menajerliği sayesinde keşfedilir ve ünlü bir şarkıcı olur. Şöhret basamaklarını tırmanırken tek dostu içkidir ve bu dostu onun düşüşüne neden olacaktır. İçkisiz yapamayan Rahul ile artık kimse çalışmak istememektedir. Son aldığı sahnede saldırıya uğradıktan sonra sahneyi terk eder ve arabasını alıp içmeye gider. İçkili araç kullanırken yoldan geçen Arohi’yi göremez ve son anda ona çarpmaktan kurtulup ağaca çarpar.

Bu ikili bu şekilde tanışır ama olaylar böyle bitmez. Rahul o gece içki içmek için bir yerler ararken kızın şarkı söylediği bara gider ve kızın kendi şarkısını söylediğini fark eder. Kızın sesi karşısında büyülenen Rahul, kıza onu ünlü yapacağını bu yüzden o barda daha fazla çalışmamasını söyler. Sonrasında da Arohi’yi şöhret basamakları beklemektedir. Arohi ye olan aşkı, Rahul’u içkiden uzaklaştıran tek şeydir ancak Rahul’un durumu bir süre sonra kötüleşir ve aşk ile içki arasında bir seçim yapmak zorunda kalır…

2018 yapımı meşhur Hollywood filmi “A Star is Born” bu filmin remake (yeniden çekim) halidir yani ana konuları aynıdır.

Filmin müzikleri ise tek kelimeyle harika!

10- Bajrangi Baijaan – Sevginin Gücü (2015)

Bajrangi baijaan

Shahida, Pakistanlı bir ailenin konuşma engeli olan bir kız çocuğudur. Shahida’nın annesi küçük kızının tedavisinin Hindistan’da olabileceğini öğrenir. Bunun için adeta var gücüyle mücadele eder ve Hindistan’a gitmek için yola çıkar ancak bu tren yolculuğu sırasından Shahida annesini kaybeder. Tek başına kalan Shahida’nın yardımına koşacak tek kişi ise Bajrangi Bhaijaan tarikatına üye olan Pavan olacaktır. Film, Shahida ile tanışan Pavan arasında tarifi bulunmayan güçlü bir bağı konu alıyor, her ne kadar küçük bir çocuğun kaybolması ve sonrasında ailesini aramasından ibaret gibi görünse de aslında filmin temel konusu sınır komşusu iki ülke arasında yaşanan savaştır.

 

 

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.