FFDB64DE 5E01 4DB7 B96E 0064200AFB6C

Bollywood nedir?

Bollywood, Hindistan’ın bir şehri olan Mumbai’de (eski adıyla Bombay) ortaya çıkmıştır. İsmini Hollywood ile Bomba’nın birleşiminden alır. Bollywood, Hindistan filmlerinin ve sektörünün genel adıdır.

20. yüzyılda, Dünya sinema sektöründeki gücün Amerika ve Hollywood’da olmasına karşı algıları yıkmak için çıkarılmıştır. Hint film sektöründeki sinemacılar Bollywood adı altında birleşerek Bollywood sinemasını ortaya çıkarmayı başarmışlardır.

bollywood

Bir Hint filminin Bollywood adı altından geldiğini iddia edilebilmesi için en temel iki şart müzik ve danstır. Geleneksel Bollywood filmlerinin olmazsa olmazı olan bu iki öğe izleyicilere ayrı bir seyir zevki yaşatır. Filmler ihtişamıyla ve renkliliğiyle ön plana çıkmaktadır. Hindistan’ın dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olmasından kaynaklanan inanılmaz bir iş gücü vardır, bunun sonucunda da kalabalık ve akıl almaz dans sahneleri ortya çıkmaktadır.

Çoğunlukla Hindu diliyle çekilen bu filmler üzerilerinde yoğun bir şekilde Hindistan kültürü öğeleri barındırır. Epik aşklar, ailevi konular ve fiziğe aykırı aksiyon sahneleriyle bilinirler. Eğitici bir iş yaparken içine müzikalite katıp insanları eğlendirirler ve gerçekten zevkli bir seyir sağlamak en büyük amaçlarıdır.

Filmlerdeki bu dans sahneleri filmin süresini de uzatmaktadır. Bollywood filmlerinin bir diğer farklılığı da budur. Ortalama bir film süresi 90 ile 180 dakika arası iken birçok Bollywood filminin süresi 180 dakikayı aşmaktadır. İçinde barındırdığı bu kadar renge, hareketliliğe ve eğlenceye rağmen verdiği o yoğun duygularla sizi yeri gelince ciğerleriniz çıkana kadar da ağlatabiliyor. Hollywood ile olan en büyük farkı da samimi olmasıdır.

Aşk, müzik ve dans üçgenine uzun yıllar sıkışıp kalan Bollywood, artık sosyal ve kültürel sorunlar, spor, eğitim, inançlar ve değerler gibi çok farklı alanlarda da ürünler vermektedir.

Dünyada izlenirliği ve popülaritesi her geçen yıl hızla artan ülkemizde de ün salmış olan Aamir Khan başta olmak üzere Juhi Chawla, Aishwarya Rai, Shahrukh Khan gibi çok ünlü film yıldızları da vardır.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.