Berlin Film Festivali

Berlin Film Festivali, cinsiyet ayrımını kaldırdı

Cannes, Sundance, Venedik ve Toronto ile beraber dünyanın en önemli film festivalleri arasında yer alan Berlin Film Festivali, sinema sektöründeki ve film festivallerindeki cinsiyet eşitliğini sağlamak adına önemli bir değişikliğe imza attı. Festival, gelecek yıldan itibaren oyunculuk ödüllerinde cinsiyet ayrımı yapmayacak.

Yarışmada, uluslararası jüri tarafından verilen ödüller yeniden düzenlendi. Performans ödülleri, ilk defa cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir şekilde tanımlanacak. Festival, önümüzdeki yıldan itibaren oyuncu ödüllerini “kadın ve erkek” olarak ikiye ayırmayacak, “En İyi Başrol Performansı” ve “En İyi Yardımcı Oyuncu Performansı” şeklinde kategorilendirecek.

71st International Film Festival Berlin - Berlinale | visitBerlin.de

Festivalin direktörleri Mariette Rissenbeek ve Carlo Chatrian, konu ile ilgili yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

“Oyunculuk alanındaki ödülleri cinsiyete göre ayırmamanın, film endüstrisinde cinsiyete daha duyarlı bir farkındalık sinyali oluşturduğuna inanıyoruz.”

Bu kararı ile Berlin Film Festivali, cinsiyete dayalı olarak oyunculuk ödüllerini verme şeklini değiştiren ilk büyük uluslararası film festivali olma özelliğini taşıyor. Cannes ve Venedik gibi önemli film festivallerinin de ilerleyen dönemlerde bu denli bir karar değişikliğine gidip gitmeyeceği ise herkes tarafından merak ediliyor.

Yeni gelişmeler ve çok daha fazlası için takipte kalın.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.