altın küre

Altın Küre Ödülleri iki ay ertelendi

Oscar ve BAFTA’nın ardından Altın Küre Ödülleri de salgın nedeniyle ertelendi.

Geçtiğimiz hafta 93. Oscar Ödülleri‘ni Koronavirüs salgını sebebiyle 25 Nisan 2021 tarihine ertelenmesi, tüm ödül sezonu tarihlerini etkiledi. Bu kararın hemen ardından BAFTA Ödülleri 11 Nisan 2021’e ertelenirken, daha birçok ödül organizasyonu tarihlerini güncelledi. Bu gelişmelerden sonra gözlerin çevrildiği Hollywood Yabancı Basın Birliği de Altın Küre Ödülleri’nin yeni tarihini açıkladı.

altın küre

Tören Akademi Ödülleri’nden 2 ay önce gerçekleşecek!

Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) tarafından dağıtılan Altın Küre Ödülleri, genelde ocak ayının ilk pazar günü düzenleniyor. Bu bağlamda geçen yıl 5 Ocak’ta düzenlenen ödül töreninin bu yıl da 3 Ocak’ta gerçekleşmesi planlanıyordu. Ancak dün alınan kararla 78. Altın Küre Ödülleri, neredeyse iki ay ertelendi. Ödül töreninin yeni tarihi 28 Şubat olarak belirlendi. 25 Nisan’a ertelenmeden önce 93. Akademi Ödülleri’nin 28 Şubat’ta düzenlenmesi planlanıyordu. Yani bu son değişikliklerle birlikte Akademi Ödülleri’nden boşalan tarihi Altın Küre Ödülleri devralmış oldu.

Altın Küre Ödülleri, Oscar için oylama yapılmadan önce verilecek!

Altın Küre Ödülleri her yıl ocak ayının ilk haftasında yani Oscar’dan önce açıklanırdı. Fakat bu sırada Oscar oylama süreci çoktan tamamlanmış olduğundan Altın Küre’deki başarı ya da başarısızlıkların Oscar üzerinde bir etkisi olmazdı. Oysa bu yıl farklı bir durum söz konusu olacak.

altın küre

Oscar ödül töreni 25 Nisan 2021’e ertelendiği için akademi üyeleri oylamaya 5 Mart tarihinde başlayacak. Altın Küre’de ödül alanlar belli olduktan sonra oylamanın bu durumdan nasıl etkileneceği merak konusu.

Ödül töreninin sunucularında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Son birkaç yıldır İngiliz komedyen Ricky Gervais’in üstlendiği sunuculuk bu yıl daha önce açıklandığı gibi Tina Fey ve Amy Poehler tarafından yerine getirilecek.

Hangi takvimler arasında yer alan yapımların oylamaya dahil olacağı ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.