Alan Moore, süper kahraman filmlerinin sinemayı mahvettiğini söyledi

alan moore

Watchmen ve V for Vendetta gibi beğeniyle karşılanmış kült çizgi romanların yazarı olarak tanınan Alan Moore, 2017 yılında süper kahraman filmlerinin popüler kültür üzerindeki etkisini “son derece utanç verici” bulduğunu açıklamıştı. Moore’un açıklamaları, DC ve Marvel filmlerinin sinemayı domine ettiği bu dönemde dikkat çekmişti.

Üç yıl sonra Alan Moore, bu açıklamalarına yenisini ekledi ve verdiği bir demeçte süper kahraman filmleri hakkındaki görüşlerinden söz etti. Senaryosunu kaleme aldığı “The Show” filmi için röportaj veren Moore, süper kahraman filmlerinin sinemada kötü bir izlenim bıraktığını şu sözlerle açıkladı:

“Tim Burton’ın Batman’inden beri hiçbir süper kahraman filmini izlemedim. Süper kahraman filmleri sinemayı bozdu. Ayrıca bir dereceye kadar kültürü de bozdu. Birkaç yıl önce yüz binlerce yetişkine, 50 yıl önce 12 yaşındaki bir erkek çocuğunu eğlendirmek için yaratılmış karakterleri izlemek için sıraya girmenin endişe verici olduğunu söylemiştim. Bunu, modern dünyanın karmaşasından kaçmak ve geçmişe dönüp çocukluğunu hatırlamak için bir çeşit özlem olarak görüyorlar gibiydi. Bu tehlikeli görünüyordu, nüfusa çocuk muamelesi yapıyordu.”

 

alan moon

Moore, süper kahraman filmlerindeki tüm karakterlerin orijinal yaratıcılarından çalındığını öne sürdü. İddiaları bununla da sınırlı değil. Alan Moore, ayrıca süper kahraman filmlerinin kalıcı popülaritesinin güncel politik olaylarla bir bağlantısı olduğunu da düşünüyor.

Trump’ın başkan olarak seçildiği ya da Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkmak için ilk adımlarını attığı 2016 yılında en çok gişe yapan 12 filmin altısının süper kahraman filmi olduğunu söyleyen Moore, şunları ekledi:

“Birinin diğerini etkilediğini söylemiyorum ama bence ikisinde de aynı semptomlar var. Gerçekliği reddetme ve basit, sansasyonel çözümler için ısrar etme.”

 

alon moore

Ünlü yazar, bu sözleriyle söz konusu olan iki iddiası arasında bağlantı kurdu. Alan Moore, günümüzdeki süper kahraman filmlerine bir ilgisi olup olmadığı sorusuna ise adeta nefretini kusuyor ve bu soruyu şu şekilde cevaplıyor:

“Aman tanrım, hiçbirini izlemiyorum. Bu karakterlerin tümü, orijinal yaratıcılarından çalındı. Süper kahramanlara karşı herhangi bir ilgim yok. 1930’lu yıllardaki çocuklar için icat edilmiş bir şeydi ve çocuklar için mükemmel bir eğlenceydi. Ama bunu yetişkin dünyası için yapmak istiyorsanız, o zaman bunun grotesk olacağını düşünüyorum.”

Moore’un bu açıklamalarını haklı buluyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yeni içerikler ve çok daha fazlası için takipte kalın!

Total
0
Shares
Önceki
natalie portman

Natalie Portman, “Thor: Love and Thunder” filmi hakkında konuştu

Sonraki
gal gadot cleopatra

Gal Gadot Cleopatra filminin başrolünde