Kara mizahın öncüsü; Monty Python and the Holy Grail (1975)

seeso Monty Python And The Holy Grail Mov Full Image GalleryBackground en US 1483993549331. SX1080

Monty Python and the Holy Grail

1974 yılında çekilen film Kral Arthur ve şövalyelerinin, tanrıdan aldıkları emir doğrultusunda kutsal kadehi aramalarını konu ediniyor. Monty Python komedi topluluğu tarafından çekilen Monty Python ve Kutsal Kadeh, oldukça düşük bir bütçesi olmasına rağmen zamanının en komik filmlerinden biri. Kral Arthur efsanesinin absürt bir şekilde işlendiği eser kaliteli mizahın sinema dünyasında adeta yegane bir örneği. Filmin en absürt yönlerinden biri ise at yerine Hindistan cevizi kabuğu kullanılması. Evet böyle düşününce biraz tuhaf geliyor olabilir fakat gerçek at kullanmak çok maliyetli olduğu için yönetmenimiz onun yerine nal sesi çıkaran Hindistan cevizi kabuklarını kullanmış.

Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail Konusu

Hikaye;  Britanya Kralı Arthur ve şövalyelerinin, tanrının emriyle “Kutsal Kadehi” aramasını anlatıyor. Tanrı tarafından görevlendirilen Kral ve şövalyeleri Kutsal Kase’yi bulmak için her yolu dener. Fakat bu şekilde bir yere varamayacaklarını anlayıp ayrılarak tek tek aramaya başlarlar. Yine de Kral Arthur ve onun birbirinden cesur şövalyelerinin peşini tuhaf olaylar bırakmayacaktır.

Ayrı ayrı garip olayların beşiğine düşen ekibin lideri Kral Arthur ve yandaşı Şövalye Bedevre girdikleri yolda ‘Ni’ şövalyeleri ile karşılaşırlar. Ni şövalyelerini atlatmak ise dünyadaki en zor şeylerden biridir. Aralarındaki en cesur asker olan Lancelot ise gaflete düşerek bir prensesten geldiğine inandığı yardım çağrısının peşinden gider. Fakat o çağrı evlenmek üzere olan duygusal prensimizden gelmiştir. Diğer şövalyemiz Galahad ise şans eseri sadece kadınların yaşadığı bir kaleye girer. Burada iffetini korumaya çalışan Galahad’ın yardımına diğerleri zaman kaybetmeden yetişecektir. Lencelot’tan daha az cesur olan Robin ise girdiği ormandaki yasağı çiğnemeyerek geri adım atar.

Solo hamlelerinde başarılı olamayan ekip, Kutsal Kadeh’in yerini bildiklerine inandıkları büyücüyü aramak için tekrardan yola koyulur. Büyücüyü bulurlar fakat Ölüm Köprüsü’nü geçip kutsal kadehe ulaşma planı beklenildiği gibi işlemez.

seeso Monty Python And The Holy Grail Mov Full Image GalleryBackground en US 1483993549331. SX1080

Monty Python and the Holy Grail İnceleme

Terry Gilliam’ın zekasının ile birlikte zamanın en komik ekibi Monty Python’ın ortaya çıkardığı eser yıllarca absürt mizahı ile birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu. Şahsen filmin gerçekten kaliteli bir mizahının olduğunu kabul edebiliriz. Tabii ki her filmde olduğu gibi bu eserimizde de abartılan sahneler mevcut.

Filmin en komik esprilerinden biri at yerine Hindistan cevizi kullanılması. Gerçek atın çok maliyetli olacağını düşünen yönetmen onun yerine nal sesi çıkaran Hindistan cevizi kabuğu kullanıyor. Kral Arthur ile Fransız şövalyenin arasında geçen Hindistan cevizi kabuğu tartışmasının film içinde tekrar gündeme getirilmesi espriyi iyice kalıcı kılmış.

Hikaye M.S. 10. yüzyılda geçmesine rağmen günümüz politik kelimelerinin kullanılması oldukça farklı bir bakış açısının oluşmasına yol açıyor. Kral’ın şövalyelere ‘Yuvarlak Masa Şövalyesi’ unvanıyla hitap etmesi ise Merlin dizisini izleyenlerin oldukça hoşuna gidecek bir detay. Aynı zamanda Truva Atı’ndan esinlenilerek yapılan Tavşan figürü oldukça zekice. Tarihi bir konuyu absürt bir şekilde işleyen filmde oyuncuların araya girip performansları hakkında yorum yapması, filmi samimi bir hale getiriyor. Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer unsur da emrin Kutsal Kase’yi bulmak değil de ‘aramak’ olması.

Her güzel film gibi Monty Python and the Holy Grail’in de abartılan bazı sahneleri var. Bu yorumum filmi kötü bulduğum anlamına gelmiyor. Ki böyle bir düşüncenin olabileceğini de sanmıyorum. Çünkü aradan 45 yıl geçmesine rağmen filmdeki espriler güncelliğini asla yitirmeyecek kalitedeler.

Filmdeki Fransız asker kesinlikle harika bir karakter. Özellikle Fransızların İngilizlere karşı nefretinin bir sembolü gibi. Fakat Fransız asker ile Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nin arasındaki ilk diyalog gereksiz uzatılmış. Buna rağmen kaleden inek fırlatma fikri oldukça güzel.

Kral’ın ‘Ni’ şövalyeleri ile olan sahnesi oldukça komik ama o da aynı şekilde gereksiz uzatılmış. Bir diğer sıkıcı unsur da rahibin kutsal el bombası kullanım talimatını okurken abartıdan biraz olsun bile kaçınmaması…

Film bazı abartılı sahneler dışında gerçekten zamanının en iyi komedi filmlerinden biri unvanını hak ediyor.

maxresdefault 5

Monty Python and the Holy Grail hakkında az bilinenler

Monty Python and the Holy Grail birkaç yapım şirketinden red cevabı aldıktan sonra, film Pink Floyd, Led Zeppelin, Genesis, Jethro Tull ve Elton John gibi dünya çapında ünlü müzisyenler tarafından finanse edildi. Ayrıca filmde bulunan birçok figüran set çalışanları tarafından canlandırıldı. Bunun sebeplerinden biri de tabii ki maddi sıkıntılar.

Şövalyelerin zırhlarının üzerindeki sembollerin farklı olmasının da bir anlamı var. Korkak Sir Gawain zırhında tavuk, doğa ve bilim insanı Bedevere ağaç, insanları düşünmeden öldüren tutkulu şövalye Lancelot ise zırhında şahlanmış bir grifon taşıyordu. Tanrı’dan gökyüzü ve güneş aracılığıyla arayışını yönlendirecek mesajlar alan King Arthur’un zırhında güneş, kadınlarla dolu bir kaleye yaptığı ziyaretle iffetliliği sınanmış Sir Galahad’ın zırhının üstünde ise haç işareti vardı.

2019 yılının Haziran ayında, Sir Galahad’ı canlandırmasının üzerinden 44 yıl geçtikten sonra, Michael Palin gerçekten şövalye oldu. Cambridge Dükü Prens William tarafından şövalye nişanı verilen Palin, 2019 Yeni Yıl Onur Listesi’nde bulunuyordu.

King Arthur’un Kara Şövalyeler’den birinin bacağını kesmesi üzerine, tek bacaklı Kara Şövalye gerçekte de bir bacağı olmayan nalbant Richard Burton adında bir yerli tarafından oynanmıştı.

holygrail017

 

Filmin fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=urRkGvhXc8w&t=1s

Ayrıca film Netflix’te de mevcut.

 

 

Total
0
Shares
Önceki
images 2020 05 12T185325.685

Ünlü Hamilton Müzikali, 3 Temmuz’da Disney Plus’ta!

Sonraki
irma vep

Irma Vep filmi dizi oluyor