Zhang Yimou’nun yeni film hazırlıkları başladı

Zhang Yimou

Çinli yetkililer, İngilizce karşılığı “The Coldest Gun” anlamına gelen yönetmen Zhang Yimou‘nun Kore Savaşı dönemini anlatan yeni filmini resmen duyurdu.

Zhang Yimou

Senaryo, Chen Yu tarafından yazılacak. İkili, aynı zamanda yaklaşmakta olan suç gerilim filmi “Under the Light”ta da beraber çalışıyor. Li Feng Culture, filmin yapımcılarından biri olacak. Şirket, 1 Ekim’de sinemalarda gösterilmeye başlanan ve bugüne kadar 289 milyon dolar kazanan “My People, My Homeland” filminin de arkasındaydı.
Çarşamba günü ortaya çıkan resmi bir hükümet başvurusuna göre proje, Çinli yetkililer tarafından onaylandı ve hazırlıklar başladı.

Zhang Yimou’nun yeni filminin konusu

Film, Kore Savaşı sırasında ABD askerlerine karşı savaşan 22 yaşındaki Zhang Dagong adlı keskin nişancının hikayesini anlatacak. Karakter, 1951 yılında Çin ordusuna katılan ve ertesi yıl Kore’deki savaş alanına giren 1931 doğumlu bir Jiangsu yerlisi olan Zhang Taofang’un hikayesine dayanacak. Taofang, 32 günde 435 atışla 214 Amerikan askerini öldürerek veya yaralayarak rekor kırdı. 2007 yılında ise vefat etti.

Zhang Yimou

Film, Kore Savaşı’nın 70. yıldönümünü kutlamak için vatansever bir anlatı olarak tasarlandı. Film eleştirmeni ve yapımcı Tan Fei filmi ile ilgili şöyle söyledi:

“Tarihi gerçekler ile film izleyicileri, bir kez daha ABD’nin güçlü olmasına rağmen rakipsiz olmadığını anlayacak.”

70 yaşındaki yönetmen Zhang’ın, halihazırda tamamlanmış ve gösterilmeyi bekleyen üç filmi daha var. Bunların ilki, daha önce sansürlenmiş Kültür Devrimi dönemine ait bir tiyatro oyunu için onaylanan ve sinemaya uyarlanan “One Second” adlı drama. Diğer iki film ise aksiyon gerilim filmleri “Impasse” ve “Under the Light”.

Zimou filmleri, daha önce üç kez Oscar adaylığı kazandı. 1990 yapımı “Ju Dou”, 1991 yapımı “Raise the Red Lantern” ve 2003 yapımı “Hero” filmleri “En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film” dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Son olarak izleyiciyle buluştuğu film ise 2018 yapımı “Shadow” oldu. Filme dair henüz yeni fragmanlar ya da görüntüler bulunmamakta.

Yeni gelişmeler ve çok daha fazlası için takipte kalın!

Total
0
Shares
Önceki
soul

Pixar’ın animasyon filmi “Soul” hakkında son gelişmeler

Sonraki
natalie portman

Natalie Portman, “Thor: Love and Thunder” filmi hakkında konuştu