Yüzüklerin Efendisi

Sir Ian Holm anısına: Yüzüklerin Efendisi serisi hakkında daha önce duymadığınız 10 şey

Bilbo Baggins rolüyle tanıdığımız, Alien ve Fifth Element gibi filmlerde de rol alan usta aktör Sir Ian Holm, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bugün sizler için Tolkien’in yazdığı aynı adlı fantastik edebiyat serisinden uyarlanarak çekilmiş ve Peter Jackson imzalı bir film üçlemesi olan Yüzüklerin Efendisi serisi hakkında daha önce duymadığınız şeyleri listeledik.

1) Dövme

2003 yılında IGN’e verdiği röportajda Orlonda Bloom, kardeşliğin dokuz kişiden oluşması ve kendilerine bir hatıra kalması için elfçe dokuz dövmesi yaptırdıklarını açıkladı. Bu dövmeyi yaptırmayan tek oyuncu ise Gimli’yi canlandıran John Rhys Davies’ti. Dövmeyi onun yerine filmde figüranlığını yapan Brett Beattie yaptırdı.

svg%3E

2) Saruman

Saruman’ı canlandıran oyuncu Christopher Lee, aslında seçmelere uzun yıllar boyunca hayali olan Gandalf rolü için katılmıştı. Oyuncunun performansı iyi bulunsa da yaşı yüzünden savaş sahnelerinde zorlanacağı düşünülerek Saruman rolünün daha iyi olacağı düşünüldü.

svg%3E

3) Yanıltma

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de Gandalf’ın beyaz büyücü olarak göründüğü sahnede Ian Mckellen’ın değil de Saruman’ı oynayan oyuncu Cristopher Lee’nin konuştuğunu biliyor muydunuz? Peter Jackson, seyircilerin beyaz büyücüyü Saruman zannetmeleri için böyle bir şey yapmış.

4) Zaman

Eğer sadece filmlerini izlemiş ve hayranı olmuşsanız Frodo’nun macerası size kısa bir zaman diliminde oluyor gibi gelmiş olabilir. Kitaplarda ise Frodo’nun Hüküm Dağ’ına yolculuğu tam tamına 17 yıl sürüyor. Tabii ki bu zaman dilimi, filmin akışını korumak için kısaltılıyor.

Yüzüklerin Efendisi

5) Makyaj

Gimli karakterini canlandıran John Rhys Davies, sette saatlerce yapılan makyaj çalışmalarından sonra hazır oluyormuş. Davies makyaja alerjisi olması sebebiyle büyük acılar çekiyormuş. Bu nedenle makyajı üç günde bir yaptırabiliyormuş. Hobbit’te oynama teklifi gelince düşünmeden teklifi reddetmiş.

svg%3E

6) En son çekilen sahne

Yüzüklerin Efendisi’nde en son çekilen sahne o meşhur “My friends, you bow to no one” sahnesiydi. Aslında Viggo Mortensen’ın, kameranın hobbitlere çevirildiği sahnede orada durmasına gerek yokmuş. Ancak kağıttan yaptığı komik tacı ile hobbitlerin karşısında duruyormuş ve bu nedenle hobbitleri oynayan aktörlerin çoğu zaman gülmeleri nedeniyle sahne tekrar tekrar çekilmek zorunda kalmış.

7) Aragorn

Aragorn’u canlandıran Viggo Mortensen da oynadığı karakter gibi cesur biriymiş. Mortensen tehlikeli bütün sahnelerde kendisi oynayan ve ayrıca sette gerçek silah kullanan tek kişiymiş. Hatta Miğfer Dibi savaşı çekimlerinde dişi kırılan Mortensen, film ekibinin ısrarlarına rağmen dişini yapıştırıp devam etmiş.

svg%3E

8) Gandalf

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin bir sahnesinde Gandalf, Bilbo’yu görmek için Çıkın Çıkmazı’na gittiği kısımda kafasını avizeye çarpıyordu. Aslında o sahnede Sir Ian McKellen, gerçekten kafasını sert bir şekilde o avizeye çarpmış ama karakterini bozmayarak oynamaya devam etmiş.

9) Theoden

Kral Theoden’i canlandıran oyuncu Bernard Hill’in, oğlunun öldüğünü öğrendiği sahnedeki Ebeveynler çocuklarını gömmemeli.” repliği, bizzat kendisine bir annenin kaybettiği çocuğunu anlatmasından esinlenmesi sonucunda, senaryoya bizzat ekletmesi ile ortaya çıkmıştır.

10) Gönderme

Sam ve Frodo’nun Osgiliath’a götürüldüğü sahnede Sam, “Biz aslında, burada olmamalıydık.” demiştir. Bu söz aslında kitaplara bir göndermedir. Çünkü kitaplarda Sam ve Frodo hiçbir zaman Osgiliath’tan geçmemiştir.

svg%3E

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.