image 1

Yeni nesil yönetmen; Can Evrenol

Can Evrenol

Baskın, adlı korku filmi ile izleyiciyi gerim gerim geren, Ev Kadını (Housewife) ile sınırları zorlayan, Peri: Ağzı Olmayan Kız (Girl With No Mouth) ile de B film tadında bir bilim kurguya imza atan, aynı zamanda geçtiğimiz haftalarda BluTV’de yayımlanan Çıplak ile yeni Türkiye’ye eski Türkiye’yi hatırlatan genç yönetmen Can Evrenol; son zamanların en çok gündeme gelen isimlerden biri. Kısa filmleri ile de bir o kadar beğenilen Evrenol, geleceğin büyük işlerine imza atacak biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Sizler için Can Evrenol’un hayatını ve filmlerini yazdık.

can evrenol

Can Evrenol, hayatı

Can Evrenol 19 Ağustos 1982’de İstanbul’da dünyaya geldi. Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun oldu. University of Kent’ten ‘Sanat Tarihi’ ve ‘Sinema Sanatları’ dalları gibi prestijli alanlarda çift diploma sahibi. ‘Sinema Sanatları’ gibi teorik bir bölümden mezun olduktan sonra, kamerayla tanışmak için NYFA’in 8 haftalık “film yapım” kursuna katıldı. Kursa başladıktan 4 hafta gibi kısa bir süre sonra ilk filmi olan Vidalar’ın çekimini tamamladı. Sulhi Dölek’in aynı adlı kısa hikayesinden uyarladığı Vidalar, aynı sene, Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği ”Hisar Kısa Film Seçkisi’nde yılın en iyi 10 kısa filmi arasına seçildi. 2007’in yazında ise tamamen kendi imkanlarıyla, doğup büyüdüğü mahallede, arkadaşlarının da yardımıyla çektiği SANDIK adlı gerilim dolu kısa filmi, ”Fantasia Film Festival”, ”BIFFF” ve ”Frightfest” başta olmak üzere, İngiltere, Kanada, Fransa, Avustralya ve Belçika’da, dünyanın en önde gelen korku ve fantastik film festivallerine seçildi. Daha sonra Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde ”Moving Image” master yaptı. 2009 yılında Kanada’da bir dağıtımcı firma ile, Sandık ve My Grandmother adlı kısa filmlerin dünya dağıtım hakları için 3 senelik bir sözleşmeye imza attı. 2009 yılında, ”A Film About Races” adlı uzun metraj belgeselinin montajını üstlendi. Film, 2010 yılında, çeşitli festivallerde ve gişede yer aldı.

Baskın: Karabasan adlı korku-gerilim filmi ile uluslararası alanda önemli başarılara imza atmış Türk korku filmlerinden birinin yönetmenliğini üstlendi. Baskın: Karabasan,  Horrorvision Festival, Barcelona, En Kanlı Kısa Film Ödülü gibi değerli ödüllere layık görüldü.

2017 yılında Ev Kadını’ı (Housewife) yaratan Evrenol, kanlı ve acımasız bir korku filmini bizimle buluşturmuş oldu.

2020 yılında oyuncu kadrosunda çocuk oyuncuların yer aldığı Peri: Ağzı Olmayan Kız ile B film (B Movie) tadında bir fantastik bilimkurgu eserini bizimle buluşturmuş oldu.

Başarılı projeler ile kariyerine devam eden Can Evrenol, kostüm tasarımcısı Elif Domaniç ile evli ve bir oğlu var.

Sevilen filmleri

Baskın: Karabasan (2015)

Baskın: Karabasan 5 polisin gece devriyesi sırasında gelen yardım çağrısı sonrasında destek için gittikleri terkedilmiş eski Osmanlı karakolunda başlarına gelen korkunç olayları anlatıyor. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nin “Midnight Madness” seçkisi kapsamında gerçekleştiren Baskın, Can Evrenol’un aynı adlı ödüllü kısa filminden uyarlandı. Filmin yönetmenliğini koltuğunda Can Evrenol üstleniyor. Başroller,nde ise Görkem Kasal, Muharrem Bayrak, Mehmet Akif Budak ve Mehmet Fatih Dokgöz yer alıyor.

Yönetmen: Can Evrenol
Oyuncular: Görkem Kasal, Ergun Kuyucu, Muharrem Bayrak
Ülke: Türkiye
Tür: Korku

Ev Kadını (Housewife) 2017

Film, babası ve kardeşi annesi tarafından öldürülen Holly’nin kabuslarla dolu hayatını konu alıyor. Karlı bir gecede küçük Holly’nin babası ve kardeşi, cinnet geçiren annesi tarafından öldürülür. Bu durum Holly’nin hayatının mahvolmasına neden olur. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen her gece kabus görmeye devam eder. Holly’nin eski bir arkadaşıyla rastlantı sonucu karşılaşması ise her şeyi değiştirir. Arkadaşı Holly’yi ünlü bir medyumun lideri olduğu değişik, tarikat tarzında bir grup ile tanıştırır. Medyum Holly’ye özel bir ilgi gösterir ve onun yüzünden tüm kabusları gerçek olur.

Yönetmenliğini Baskın filmi ile beğeni kazanmış Can Evrenol’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda David Sakurai, Defne Halman, Clémentine Poidatz, Ali Aksöz gibi isimler yer alıyor. yer alıyor. Senaryosunu Can Evrenol ve Cem Özüduru’nun birlikte kaleme alığı, görüntü yönetmenliğini ise Tayman Tekin’in üstlendiği filmin müzikleri ise Antoni Maiovvi’ye ait.

Yönetmen Can Evrenol
Oyuncular: Clémentine Poidatz, David Sakurai, Alicia Kapudağ
Ülke Türkiye
Tür: Korku, gerilim

Peri: Ağzı Olmayan Kız (2020)

Santralde gerçekleşen bir patlama sonucu artık o kasabada doğan çocuklar kimi uzuvları eksik olarak doğarlar. Peri ise ağzı olmayarak doğmuştur. Babasını kaybetmesi ile Peri’nin hayatı gittikçe zorlaşır. Zaman içinde kendi gibi çocuklar ile bir araya gelerek yeni maceralara atılır.

Yönetmenliğini Can Evrenol’un üstlendiği film, izlenmeye değer bir bilimkurgu macera eseri.

Tür: Fantastik , Macera
Yönetmen: Can Evrenol
Yapımı: 2020 – Türkiye

Can Evrenol’un kısa filmlerine, http://www.canevrenol.com/ ‘dan ulaşabilirsiniz.

Sevilen yönetmenler hakkında daha çok bilgi için https://seyrederiz.com/‘u takipte kalın.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.