melies.0

Sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi; Le Voyage dans la Lune (Ay’a Yolculuk, 1902)

Georges Melies tarafında.

Georges Miles kimdir?

Sinemanın gelişmesinde büyük emek göstermiş sihirbaz, film yönetmeni; Georges Melies 8 Aralık 1861’de Paris’te doğdu. Küçük yaşta sanata ilgisini keşfeden sanatçı askerliğini tamamladıktan sonra Ecole des Beaux Arts’a girdi. 1884’te gittiği Londra’da; bir yandan çalışırken, bir yandan da sanat öğrenimini sürdürdü. Londra’da izlediği sihirbazlık gösterilerinden etkilenerek Paris’te bu işi yapmaya başladı. Aynı zamanda La Griffe adlı yayın organına, adının harflerinden türettiği Geo Smile takma adıyla karikatürler çiziyordu. O sırada satışa çıkarılan Robert-Houdin Tiyatrosu’nu alabilmek için abisiyle ortak çalıştığı baba mesleğini bıraktı ve kendi hissesini abisine devretti. Yeniden açtığı bu tiyatro salonunda sihirbazlık gösterilerinin yanı sıra, sinemanın ilkel bir biçimi olan “büyülü fener” gösterilerine de yer verdi.

Lumière Kardeşler’in 1895’te sinematografiyi icat etmeleri ve geliştirdikleri cihaz ile film çekmeleri Melies’in ilgisini oldukça çekmiştir. İzlediği bir gösteri sonrasında Lumière Kardeşler’den cihazı satın almak ister fakat kardeşler buna izin vermez. Daha sonra bildiği teknik bilgiler ile kendi kamerasını kendisi yapar. Her yönden yetenekli olan Georges ilerde gerek kısa gerek uzun metraj filmlerinin çoğunun dekorunu da kendi elleriyle yapacaktır. Melies, Lumière Kardeşler’den farklı olarak filmlerinde nesneler ve kişiler dışında hikayeciliğe yer verir. Bununla birlikte zaman ve mekan unsurlarını da kullanan ilk kişi olarak sinema dünyasına yeni bir boyut kazandır. Kullandığı dekor ve efektlerle yıllar önce birçok yönetmene ve yapımcıya örnek olmuş Melies’in, yaklaşık 552 tane kısa ve uzun metraj olmak üzere filmi vardır. Fakat hayatını yoksul biri olarak sonlandıran üstadın geriye sadece 140 kadar filmi arşivlerde kalabilmiştir.

Le Voyage dans la Lune (Ay’a Yolculuk, 1902) Georges Melies’in en bilindik filmlerinden biri olmasıyla birlikte tarihin ilk bilim kurgu filmidir.

Le Voyage dans la Lune

Le Voyage dans la Lune (Ay’a Yolculuk, 1902)

Film, Bilim kongresine Ay’a gitme fikrini sunan Barbenfouillis (Georges Melies’in ta kendisidir.) ile bir grup seçilmiş kişinin yolculuğunu anlatır. Ekip yolculuk öncesinde törenler ile uğurlanırlar. Ay’a ayak bastıklarında ise tehlikeli olaylar peşlerini bırakmayacaktır. Barbenfouillis ve ekibi ayaklı mantarlarla ve ay sakinleri ile karşı karşıya gelip, Dünya’ya geri dönmek için mücadele verir. Ay sakinleri tarafından kaçırılırlar, fakat ellerinden kurtulup kendi gezegenlerine dönmeleri o kadar da zor olmaz.

Le Voyage dans la Lune

Film, Ay’da geçen bir bilim kurgu eseri olmasına rağmen detaylı incelediğimizde o zamanın sınıf farklılıkları da oyuncular üzerinde belirgin bir şekilde işlenmiş.

Sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olan Le Voyage dans la Lune (Ay’a Yolculuk), kardeşi Gaston’un yardımlarıyla Georges Melies tarafından yazılıyor ve Melies tarafından yönetiliyor. Siyah beyaz, sesiz film; saniyede 16 kare hızında oynatıldığında 14 dakika sürmektedir ve 30 tablo kullanılarak çekilmiştir.

Melies, filminde oynadığı gibi aynı zamanda neredeyse bütün dekor unsurlarını da kendisi tasarlamıştır. Zaman ve mekan kavramını sinemaya kazandıran Georges’in, Le Voyage dans la Lune (Ay’a Yolculuk) filmi zamanının iki popüler romanı olan Jules Verne’nin yazdığı Ay’a Seyahat ve H.G. Wells’in yazdığı Aydaki İlk İnsanlar’dan uyarlanarak çekilmiştir.

Sizler için filmin orijinalini buraya bırakıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=ZNAHcMMOHE8&t=11s

Milat niteliğindeki bu eser yıllarca birçok sanatçıya ilham oldu. Bunlardan biri de Amerikalı alternatif rock grubu Smashing Pumpkins’in ‘Tonight Tonight’ şarkısı için çektiği klip.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.