150820191815062923871 2

Masallardan uyarlanan 7 film önerisi

Hayatımızda klasikleşen masallar, iyinin ve kötünün olduğu -hatta sadece kötü demek az kalır- çoğumuzun hayran kaldığı o büyülü dünya küçük/büyük demeden herkesin ilgisini çekmekte.

Olağanüstü konuların olduğu, kahramanların çekici güzellikleri ve doğaüstü güçlere sahip olduğu masallar şimdilerde fantastik ile harmanlanmış bir şekilde izleyiciye sunulmakta.

İsterseniz çok uzatmadan masal gibi filmlere geçelim.

1. Sindirella 

svg%3E

Sinema dünyasında olduğu kadar tiyatro dünyasında da başarılı olan yönetmen Kenneth Branagh’ın yönettiği, senaryosunu Chris Weitz’in yazdığı 2015 yapımı bir filmdir. Walt Disney’in 1950’de çektiği Külkedisi animasyon filminin yeni nesle uyarlamasıdır.

Ella karakterini Lily James canlandırırken, Yakışıklı Prens’i ise Game of Thrones dizisinden tanıdığımız ve Bodyguard’da da karşımıza çıkan Richard Madden canlandırmakta. Leydi Tremine olarak da Cate Blanchett’i izlemekteyiz.

Ella’nın tüccar babası annesinin beklenmeyen ölümü üzerine başka bir kadın ile evlenir. Babasına destek olmak için üvey annesi Termaine’i ve üvey kız kardeşleri Anastasia ve Drizella’yı kabul eder. Babasının da ani ölümü üzerine üvey annesi ve üvey kız kardeşleriyle birlikte yaşamak zorunda kalır. Ella zaman geçtikçe kendini bu üç kadının hizmetçisi olarak bulur. Cesur ve iyi kalpli olan Ella her ne kadar üvey annesinin dediklerini yapmak istemeyip normal bir hayat yaşamak istese de ona karşı gelemez. İçindeki kurtuluşuna olan umudu her geçen gün azalırken bütün genç kızların katılabileceği bir balo haberini duyar ve içindeki umut yeniden yeşermeye başlar.

IMDb: 6,7

2. Güzel ve Çirkin

svg%3E

Yönetmenliğini Bill Condon’ın yaptığı, senaryosunu Stephen Chbosky ve Evan Spiliotopoulos’un yazdığı, Walt Disney Pictures ve Mandeville Films’in yapımcılığını üstlendiği Güzel ve Çirkin kitabından uyarlanan film 2017 yılında yayımlanmıştır.

Başrollerinde hepimizin Harry Potter film serisinden zekâsı, iyimserliği, cesurluğu ve güzelliğiyle kalplerimiz fetheden Hermione Granger olarak tanıdığımız başarılı oyuncu Emma Watson Belle’i, Dan Stevens Canavar’ı, Luke Evans ise Gaston’ı canlandırmakta.

Ülkenin yakışıklı prensi Dan Kingson tarafından verilen bir baloya gelen dilenci görünümlü bir büyücü prense bir gül verir. Kadını çirkin olarak aşağılayan prens çirkin bir yaratığa dönüşür. Şatoda kalan insanlar ise şatodaki eşyalara dönüşür. Prens eğer 10 yıl içerisinde kendisine aşık olabilecek bir kadın bulamazsa sonsuza kadar çirkin bir canavar olarak yaşamak zorunda kalacaktır.

Belle’in tüccar babası Muarice şehre giderken fırtınaya yakalandığından dolayı konaklayabileceği bir yer arar. Yolda at arabasıyla ilerlerken gözüne yakınlardaki bir şato ilişir ve oraya doğru yol almaya başlar. Şatoda herhangi birini göremeyen Muarice her şeyin kendi rahatlığına göre düzenlendiğini fark eder. Şatodan gitmek üzereyken bir gülü fark eder ve kızının ondan bir gül istediğini hatırlar. Gülü alan Muarice evin sahibi Çirkin Canavar ile karşılaşır. Yaptığı hırsızlık yüzünden onu şatonun batı yakasına hapseder. Adamın hayatı karşılığında kızını çirkine teslim etmesi teklifini sunar. Bunu öğrenen Belle çirkinle olan yaşayacakları aşktan habersiz anlaşmayı kabul eder.

IMDb: 7,1

3. Hansel ve Gretel Cadı Avcıları

svg%3E

Tommy Wirkola tarafından yazılan ve yönetilen bu 2013 yapımı film Hansel ve Gretel adlı kitaptan esinlenilmiştir. Hansel ve Gretel kardeşleri ise Jeremy Renner ve Gemma Arterton canlandırıyor.

Hansel ve Gretel kardeşlerin ormanda yollarını kaybetmesi üzerine kendilerini şeker ve çikolatadan kaplı bir cadının evinde bulurlar. Başta cadının yardımı ile karınlarını iyice doyuran kardeşler sonradan cadının gerçek amacını öğrenir ve cadıyı kendi tuzağına düşürürler. İşte filmimiz bu klasikleşmiş masalın bitmesiyle başlıyor. Bu ilk avlarından sonra hiç ayrılmayan kardeşler gittikleri her kasabada kötülük yapmaya çalışan cadıları avlamaya başlarlar. Fakat gittikleri son köyde bir farklılık vardır ki kendilerini daha önce hiç karşılaşmadıkları bir cadı ordusu ile karşı karşıya bulurlar.

IMDb: 6,1

4. Alice Harikalar Diyarında 

svg%3E

Sıra dışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton’un yönettiği 2010 yılında vizyona giren bu film Alice Harikalar Diyarında kitabından uyarlanmıştır. İsterseniz konuya geçmeden oyuncu kadrosuna bir göz atalım.

Mia Wasikowska Alice’i; Lady Jane filmi ile çıkış yapan Helena Bonham Carter Kırmızı Kraliçe’yi; En İyi Erkek Oyuncu dalında bir Altın Küre ve bir SAG ödülü sahibi olan, 1980’lerin televizyon dizisi 21 Jump Street ile öne çıkarak gençlik idolü ödüllerine sahip olan, Karayip Korsanları film serisi, Makas Eller gibi birçok başarılı filmden de tanıyabileceğimizi aktör Johnny Depp de çılgın şapkacıyı canlandırarak karakterlerin arasında yerini almakta.

Babasının ölümünden sonra yasta olan on dokuz yaşındaki Alice, Lord Ascot Malikanesi’nde verilen sosyete tanıtım partisine katılır. Hamish Ascot tarafından beklenmeyen bir evlilik teklifi ile karşı karşıya kalan Alice ne cevap vereceğini bilemezken gözüne mavi yelekli beyaz bir tavşan ilişir. İzin isteyerek koşarak uzaklaşan Alice tavşanı takip etmeye başlar. Yanlışlıkla bir deliğinin içine düşer ve kendini daha önce çocukken geldiğini hatırlamadığı tuhaf bir yerde bulur.

Sizi birkaç saatliğine gerçek dünyadan alıp götüren bu filmin devam serisi olan Alice Harikalar Diyarında 2: Aynanın İçinden filmi de bulunmakta. Onu da izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

IMDb: 6,5

5. Malefiz

svg%3E

Filmin yönetmenliğini Robert Stromberg’in üstlendiği başrol Malefiz’i Angelina Jolie, genç prensesi Elle Fanning canlandırmakta, bunun yanı sıra onlara Miranda Richardson, Sam Riley, Kenneth Cranham gibi tecrübeli oyuncular eşlik ediyor.

2014 yapım film Disney’in 1959’da çektiği, Uyuyan Güzel masalının uyarlaması olan filmin hikâyeyi kötü karakter Malefiz’in gözünden anlatan versiyonu.

İnsanlar ve yaratıklar olmak üzere 2 ırkın bulunduğu âlemde huzurlu bir hayata sahip olan Malefiz görkemli siyah kanatları olan genç ve güzel bir kadındır. İnsanlar aleminden gelen ve iyi biri olduğunu düşündüğü Stephan onu büyük bir ihanete uğratır. Eski halinden eser kalmayan Malefiz’in saf kalbi artık taşa dönüşmüştür. İçi kin ve nefret dolan Malefiz, Stephan’ın yeni doğan kızını 16 yaşına bastığında parmağına batan iğneyle sonsuza kadar uyuyacağını söylerek lanetler. Zamanla kızın hiçbir şuçunun olmadığını anlayan Malefiz laneti geri almak ister ama alamaz. Türlü yollar denense de laneti geri alabilecek tek kişi yine Malefiz’den başkası değildir.

Eğer bu fantastik macerayı beğendiyseniz 16 ekim 2019’da yayımlanmış Malefiz: Kötülüğün Gücü devam filmini de izleyebilirsiniz.

IMDb: 7

6. Dev Avcısı Jack

svg%3E

Dev avcısı Jack, Bryan Singer tarafından yönetilen 2013 yapımı bir filmdir. Jack ve Fasulye Sırığı kitabından esinlenilmiştir. Baş rollerinde Nicholas Hoult (Jack), Eleanor Tomlison (Prenses Isabelle) ve Ewan McGreor (Elmont) yer almakta.

Prenses Isabella korkunç devler tarafından kaçırılır. Babası Karl McShane şövalyelerine kızını geri getirmleri için emir verir. Devlerin krallığa girmesine müsaade edecek fasulye sarığı geçidini açan genç çiftçi Jack, bu hatasını telafi etmek ve kaçırılan prensesi kurtarmak için gönüllü olur. Zamanında kaybettikleri toprakları geri almak isteyen devleri durdurmak isteyen Jack elinden gelen her şeyi yapmak zorundadır. İnsanlığın geleceği artık Jack’in omuzlarındadır.

IMDb: 6,2

7. Pamuk Prenses ve Avcı

svg%3E

Pamuk Prenses kitabından esinlenilen bu filmin yönetmenliğini Rupert Sanders yapıyor. 2012 yapım bu filmde çoğumuzun Alacakaranlık film serinden tanıdığı Kristen Stewart başrolde Pamuk Prenses’i canlandırırken, Thor ve Yenilmezler gibi Marvel dünyasındaki filmlerden aşina olduğumuz Chris Hemsworth avcı karakterini canlandırmakta.

Kral Magnus ve Kraliçe Eleanor’un Pamuk Prenses adında güzel bir kız çocukları olur. Pamuk Prenses 10 yaşında iken annesi bir hastalığa yakalanıp ölür. Babası Kral Magnus, Kraliçe Elenor öldükten sonra katıldığı bir savaşta hapiste olan Revanna’ya aşık olur. Evlendikleri gece Revvanna onu öldürür ve abisiyle hakimiyete geçer. Pamuk Prenses’i de hapse attırır. Bir gün hapisten kaçmayı beceren Pamuk prenses Siyah Orman’a kaçar. Kraliçe onu yakalaması için kardeşi Finn’e emir verir ancak Finn onu elinden kaçırır. Bunun üzerine kraliçe Pamuk Prenses’i yakalaması için bir avcı tutar. Ormanda zehirli gazlardan dolayı uykuya dalmış Pamuk prensesi öldürmeye kıyamaz ve yedi cüceler yardımıyla onu kurtarmaya çalışır.

IMDb: 6,1

 

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.