Kısaca Daybreak dizisi

Daybreak

Brian Ralph’in aynı isimli çizgi romanından uyarlanan Daybreak, gizemli bir patlama sonrası yetişkinlerin gulyabanilere dönüştüğü ve yaşı 18’den küçük olanların -ergenlerin- ise hayatta kaldığı, post-apokaliptik yani kıyamet sonrasını anlatan tek sezonluk bir Netflix dizisidir.

Diziye ne kadar “dram” ya da “kıyamet sonrası”  yakıştırmaları yapılsa da izleyenlerin eğlenebileceği yer yer sit-com, animasyon ve romantizm esintilerinin hissedildiği bir mini diziydi bana kalırsa. Dördüncü duvarı paramparça edip, geçmişe dönük sahnelerle karakterlerin kıyametten önceki yaşamları hakkında bilgi veren bu Netflix dizisini bir solukta bitireceksiniz.

Aslında “Kıyametten sonra dünya ergenlerin elinde geçseydi, nasıl olurdu?” dedirten, bunları da farklı komedi unsurlarıyla seyirciye sunan bu eğlenceli dizi, hem övüldü hem gömüldü. Bazı klişe tarafları olsa da izleyiciye keyifli vakit geçirten bir dizi olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Daybreak dizisinin 2. sezonu hakkında Netflix'ten kötü haber ...

Dizide, lisedeki hiyerarşi ya da kast sistemi kıyametten sonra bile devam ediyor. Ve okul, amigolar, sporcular ve inekler olarak kendi aralarında bölünüyor. Ana karakterimiz sıradan bir lise öğrencisi olan Josh Wheeler (Colin Ford), sevdiği kız Sam Dean’i (Sophie Simnett) bulmak için maceradan maceraya atlar. Yolu 10 yaşında bir dahi olan Angelica ve günahlarından arınmak için ant içen bir samuray olan Wesley ile kesişir. Bu minik ekipleri ilerleyen bölümlerde genişleyecek olsa da kemik kadro bu üçlüdür diyebiliriz. Bu ekip, içinde her farklı dinden, ırktan ve dilden kişiyi barındırdığından, karşınıza birbirinden çok farklı karakterlerin çıkması gayet muhtemel.

Daybreak

 

Bana kalırsa dizilerde seçilen müzikler izleyicilerin diziye olan ilgisini ve yorumunu doğrudan etkiler. Belki de bu diziyi kurtaran en büyük faktör dizide kullanılan müzikler olabilir. 2 Pac, Backstreet Boys, ve Dr Dre gibi şarkıcıların şarkılarını arka planda duymak dizinin lezzetini büyük oranda arttırıyor.

Dizinin son bölümü ucu açık bir şekilde bittiğinden dolayı ikinci sezonun geleceği düşünülüyordu ancak Netflix geçtiğimiz aylarda dizinin ikinci bir sezonunun gelmeyeceğini açıklayarak dizinin iptal edildiğini duyurudu.

Eğer zombi kıyamet filmleri izlemekten çok keyif alan biriyseniz bu dizi size istediğinizi veremeyebilir. Çünkü tam olarak mantıktan hareket edilerek çekilmiş bir dizi değil. Popüler kültür giydirmelerinin bol olduğu, kendileriyle bile dalga geçen bir Netflix yapımı. Sırf içindeki göndermeler için bile izlenebilir. Ben keyif alacağınızı düşünüyorum. Ama son karar yine sizin.

Total
0
Shares
Önceki
How To Get Away From Murder Seyrederiz

SOLUKSUZ İZLEYECEĞİNİZ BİR DİZİ: HOW TO GET AWAY WITH MURDER

Sonraki
dark

GEÇMİŞ, ŞİMDİ VE GELECEĞİN DİZİSİ: DARK