A3444BFB 5E7B 4AD5 B08D C0AFE9AAD059

Kalifat inceleme

Kalifat

“Kalifat” kelimesi “Hilafet” anlamına geliyor. 

2020 yılında yayımlanan Netflix orijinal yapımı yeni dizi Kalifat, İsveçte yaşayan birkaç gencin IŞİD terör örgütüne katılmalarını anlatmaktadır. Senarist, 2015 yılında Londra’dan IŞİD’e katılmak üzere evden kaçan 3 liseli kızın, kaçarken havalimanı güvenlik kameralarında çekilmiş son fotoğrafını gördükten sonra dizi senaryosunu yazmaya başlamıştır.

Gerçek olaylardan alıntı yapılarak senaryosu oluşturulan bu dizi, Avrupa’da oldukça fazla ilgi görüyor. Dizi, İsveç’i kasıp kavurmasına rağmen Türkiye’de pek bilinmiyor. Dizinin birkaç bölümünde Türkiye’ye de yer veriliyor. Malum olaylar Türkiye sınırında gerçekleştiği için dizide ülkemizin de bahsi geçiyor. Birçok Avrupa ve Asya ülkesinden gençleri bünyesine kazandıran IŞİD’in insanları nasıl devşirdiğini, beyinlerinin nasıl yıkandığına şahit olduğumuz dizide dram dolu bolca sahne izliyoruz.

Caliphate

Dizide çoğunlukla İsveçce konuşulsa da bazı sahnelerde Arapça ve Türkçenin konuşulduğunu da görüyoruz.

İsveç ve Suriye Rakka arasında geçen dizide hayret verici bir şekilde Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan İsveç’te bile IŞİD ve bağlantılı olayların gerçekleşbildiğini izliyoruz. İnternette bazı kesimler tarafından İslam düşmanlığı gibi yorumlamış da olsa bence alakası dahi yok zaten dikkatli izlediğinizde anlayacaksınız.

İsveç’te ve Avrupa’da yoğun bir izleyici kitlesine erişen dizi hakkında ülkemizde ise yoğun bir eleştiri var. Eleştirinin sebebi ise dizinin birkaç bölümünde Türkiye Cumhuriyeti polisine dair kötülemeler olması. Ayrıca dizide her Müslümanın terörist gibi gösterilmeye çalışılması da tepki alan bir diğer konuydu. Ancak buna da katılmıyorum çünkü genel olarak Kalifat dizisi Suriye’de yaşanılanları ve IŞİD’e katılan insanları anlatıyor.

Netflix’te ilk sezonu yayımlanan dizi ortalama 46 dakikalık 8 bölümden oluşuyor.

IMDb’de aldığı 8.0’lık puanıyla da izlenmeye değer olduğunu gösteriyor.

Dizi, 2 farklı dünyada yaşananları konu alıyor. İsveç’te yaşayan birkaç gencin, IŞİD tarafından beyinlerinin nasıl yıkandığına, bir yandan da Suriye’nin tam göbeğinde bebeği ile yaşam mücadelesi veren bir annenin yaşadıklarına şahit oluyoruz. Dizi bize iki farklı pencereyi gösteriyor ve bir polis ile de bu 2 farklı dünyayı birbirine bağlayarak olayları sağlam birer zemine oturtmayı başarıyor. İsveç’e geri dönmek, Suriye’den kaçmak isteyen anne Pervin ve IŞİD planlarını öğrenmek için Pervin’in casusluk yapması şartıyla onu oradan kurtarma sözü veren İsveç polis Fatima.

Dizide, IŞİD terör örgütünü ve gencecik insanların bu örgüte katılmaları için nasıl kandırıldıklarını izliyoruz. Hatta öyle çarpıcı bir şekilde izliyoruz ki, bazen sanki o çıkmazda kalan “anne” yerine kendimizi koyuyoruz ve nefes almaya çalışıyoruz…

İşte Kalifat, böylesine olayları konu alan bir Netflix dizisi. 

En önemlisi, dizinin başrolünde İsveç doğumlu olan bir Türk var. 32 yaşındaki “Gizem Erdoğan” dizimizdeki çaresiz anne “Pervin” karakterine hayat veriyor, o kadar iyi veriyor ki; tam anlamıyla izleyiciye o gerilimi, çaresizliği ve bir kadının cesaretini yansıtıyor. Kendisinin izlediğim ilk projesi olmasına rağmen oyunculuğunu çok beğendim. Umarım onu daha farklı yapımlarda da izleme şansımız olur.

Oyuncu kadrosunda ise Gizem Erdoğan’a Aliette Opheim ve Amed Bozan gibi isimler eşlik ediyor.

Dizi oldukça sürükleyici. Yaşananlar gerçek olaylara dayandığı için hep bir sonraki sahneyi merak ederek izliyorsunuz. Bu yüzden de bir oturuşta kendini izletiyor. Her şey fazla gerçek çünkü.

Konu ve akış çok güzel bir şekilde işlenmiş. Son zamanlarda izlediğim en gerçekçi ve sürükleyici diziydi. Oyunculuklar, senaryo her şey için söylenebilecek en iyi kelime “gerçek”

Kesinlikle izlenmeli ve izlettirilmeli.

Kalifat dizisinin fragmanı için;

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.