1729692

En iyi cottagecore filmleri

Bir estetik akımı olan cottagecore akımı, genel olarak kırsal kesimin, ormanın ve yazlık yaşamın benimsenip romantikleştirilmesini ele alıyor. Cottagecore, fırfırlı ve çiçek desenli elbiseler, bitkiler, yavru hayvanlar, çaydanlıklar ve nostaljik sevimlilikler üzerine kurulu pozitif bir ortam üzerine yoğunlaşıyor. Akım, “Keşke bu zamanda doğmasaydım.” gibi bir temanın etrafında dolaşırken, nostaljik olup teknoloji ve çevresel sıkıntıların olmadığı bir zamana geri dönmek isteyen insanların, kendilerini bu estetik ile ifade etmesini sağlıyor. Cottagecore filmleri ise insanı başka bir dünyada gibi hissettiriyor.

Eğer -sığ bir örnek olsa da- “Anne with an E” dizisini sevdiyseniz izlemenizi önerdiğimiz bu türden birkaç film:

1- The Secret Garden (1993)

svg%3E

Secret Garden, Amerikan-İngiliz olan Agnieszka Holland’ın yönettiği 1993 yapımı bir film. Caroline Thompson’ın aynı adlı romanından uyarlanan tatlı ve güzel bir şekilde anlatılan film, bir İngiliz malikanesinde amcasıyla birlikte yaşamaya giden yalnız bir yetim kızın hikayesine dayanıyor. Küçük kız yaşamak için gönderildiği büyük ve gizemli bir malikanede, daha önce yaşıyor olduğundan haberdar olmadığı kuzeni ile tanışır. Daha sonraları ise kuzeninin bile varlığından haberdar olmadığı gizli bir bahçenin varlığını keşfedeceklerdir. Uzun seneler boyunca sahipsiz kalmış olan bu gizli bahçe, artık sağlam dostlukların ve arkadaşlıkların yeşerip büyüdüğü çok özel bir mekana dönüşecektir.

Filmin oyuncu kadrosunda; Kate Maberly, Maggie Smith, Heydon Prowse, Andrew Knott gibi önemli isimler bulunuyor.

2- This Beautiful Fantastic (2016)

This Beautiful Fantastic | Kanopy

This Beautiful Fantastics, Simon Aboud tarafından yönetilen ve yazılan Jessica Brown Findlay, Tom Wilkinson, Andrew Scott, Jeremy Irvine ve Eileen Davies’nin oynadığı 2016 İngiliz romantik drama filmi.

Film, çocuk kitabı yazarı olma hayalleri kuran güzel ve genç bir kadın olan Bella Brown’ın ev sahibi ile yaptığı anlaşma üzerine uzun zamandır bakımsız olan bahçeyle ilgilenmesini ve Bella’nın bu sırada Alfie Stephenson ile tanışmasını anlatıyor. Alfie, huzursuz ve zengin olan yaşlı bir duldur. Bella, yavaş yavaş tanımaya başladığı Alfie ile imkansız bir dostluk kurar.

3- Tuck Everlasting (2002)

svg%3E

Tuck Everlasting, Jay Russell tarafından yönetilen ve oyuncu kadrosunda; Alexis Bledel, Ben Kingsley, Sissy Spacek, Amy Irving, Victor Garber, Jonathan Jackson, Scott Bairstow ve William Hurt’un oynadığı 2002 yapımı Amerikan bir drama filmidir.

Filmde Winnie Foster isimli baskıcı annesinin kontrol ettiği hayatından kurtulmayı isteyen ve olgunlaşma evresinde olan bir genç kızın, evinin yakınlarındaki bir ormanda dolaşırken kaybolmasını izliyoruz. O sırada Winnie, daha önce hiç görmediği tarzda biri olan Jesse Tuck’a rastlar. Jesse ve ailesi, genç kıza çok nazik davranırlar ve onu sanki kendi ailelerinden biriymiş gibi benimserler. Fakat Winnie’nin Tuck ailesinin gizlediği büyük bir sır vardır. Genç kız, bir süre sonra kendi hayatına dönmek ile sevdiği adam ve ailesiyle kalmak arasında kararsız kalır.

4- Picnic at Hanging Rock (1975)
About the Movie Picnic at Hanging Rock | Picnic at hanging rock, Edwardian fashion, Peter weir
Tüm cottagecore türündeki filmler gibi dram türünde olan bu film, gizem de içeriyor. Picnic at Hanging Rock filminin başrollerinde; Rachel Roberts, Dominic Guard, Helen Morse, Vivean Gray ve Jacki Weaver’ın yer alıyor.

1900’lı yılların başında, önemli bir kız okulu, ismi “Hanging Rock” olan dağlık bir bölgeye gezi düzenler. Bir süre sonra öğrencilerden üçü ve bir de öğretmen bu bölgede kaybolur. Artık herkesin başlıca amacı onları bulmaktır. Ancak arayanlar bir türlü bir sonuca varamamaktadırlar. Tüm ekip, bu cevapsız sorunun ağırlığı altında ezilmek üzeredir.

5- FairyTale: A True Story (1997)
svg%3E
Babası savaşta kayıp ilan edilen küçük Frances, amcasının ve kuzeni Elsie’in yanına İngiltere’ye gönderilir. Bu ailenin oğulları kısa bir süre önce ölmüştür. Bu yüzden de evde, küçük çocuğun inandığı perilerden konuşmak yasaktır. Bir gün Elsie ve Frances, çektikleri fotoğraflarda küçük kanatlı yaratıklar görürler ve buradan sonra işler sarpa sarmaya başlar.
1997 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Charles Sturridge otururken, oyuncu kadrosunda; Peter O’Toole, Harvey Keitel, Florence Hoath ve Elizabeth Earl gibi isimler yer alıyor.
6- Moonrise Kingdom (2012)
Moonrise Kingdom (2012): İlk Aşk Masumiyeti | birdunyafilm.co
Moonrise Kingdom, yönetmenliğini Wes Anderson’ın üstlendiği ödüllü bir 2012 yapımı film. Oyuncu kadrosunda çok önemli isimler bulunan film, günümüzden 60 sene öncesinde geçiyor. Bir kasabada birbirine aşık iki gencin kaçması sonrasında, başta kasabanın şerifi olmak üzere tüm kasaba sakinlerinin gençlerin kaybolduğunu düşünüp onları aramaya başlaması anlatılıyor.
7- Capture the Castle (2003)
svg%3E
Film, 30’larda yaşanan bir aşk dörtlemesini anlatıyor. İngiltere’nin kırsalında Mortmain Ailesi’nin yaşadıkları şatoya yerleşen Amerikalı bir aile olan Cottonlar’ın hayatlarındaki değişimler, ailenin yetenekli kızı Cassandra tarafından anlatılıyor.
Tim Fywell’in yönettiği İngiliz yapımı filmin senaryosu Dodie Smith’in aynı adlı romanına dayanıyor. Oyuncu kadrosunda; Henry Cavill, Romola Garai, Cassandra Mortmain, Bill Nighy, Rose Byrne ve Tara Fitzgerald gibi isimler bulunuyor.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.