Çıkış tarihine göre son 10 yılın en sevilen 10 dizisi

397D8E85 2FE1 4D82 A4B0 0FE46152CE89

sherlock

2010 SHERLOCK (9.2)

Çok kıvrak ve pratik bir zekaya sahip olan Sherlock Holmes her türlü teknolojiden ve bilimden istifade ederek, hiç kimsenin göremediği detayları yakalayıp çözülmeyen cinayetleri kolayca çözebilen bir insandır.  Ancak insanlarla olan ilişkileri ve sosyal yönü çok kuvvetli değildir. Bir gün kendisinin tamamen zıttı olan Dr. Watson ile tanışır ve çok yakın dost olurlar. Birbirlerini çok iyi tamamlayan bu ikili Londra’da işlenen gizemli cinayetlerin çözülmesinde polis teşkilatına yardım ederler. Başlarından geçen ilginç olaylar ve Benedict Cumberbatch’in harika oyunculuğu, izleyenlerin beğenisini toplamıştır.

gott

2011 GOT (9.3)

Yazların ve kışların normalden farklı olarak, anormal derecede uzun sürdüğü ilginç bir yurt; kötülükler, entrikalar, fitne fesatla doludur. Burada tamı tamına yedi krallık bulunmaktadır ve Starklar‘ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, bu yedi krallığı koruyan surun ardında bilinmeyen, tekinsiz güçler toplamaktadır. Starkların kralının ölmesiyle Eddard Stark’ın kral olup başa geçmesi istenir. O zamandan sonra Eddard kendini taht oyunlarının arasında bulur.

arrow

2012 Arrow (7.6)

Oliver Queen, şehrin umursamaz, haylaz ve zengin şımarık çocuğudur. Bir gün babası ve kız arkadaşının kardeşi ile bir yat gezisine çıkmaya karar verir. Ancak işler beklendiği gibi gitmez ve yat suların altına gömülür. Kazadan tek kurtulan kişi Oliver’dır. Bir salın yardımıyla Lian Yu adasına giden Oliver’ı ada hayatı çok değiştirir ve Oliver olarak gittiği adadan “Arrow” olarak çıkar. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

peaky blinders

2013 Peaky Blinders (8.8)

Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkan İngiltere, zorlu dönemlerden geçmektedir. Dizi, hikayenin geçtiği 1919 yılında Birmingham’da kanunsuz işler yapma, mafyacılık gibi kanun dışı hareketlerde bulunan Peaky Blinders çetesini anlatır. Genel olarak kasvetli ve karanlık bir havası olan dizi, yaşanılan dönemi de çok iyi yansıtmıştır.

true detective

2014 True Detective (9.0)

İlk sezonu Louisiana’da geçen dizinin konusu kısaca şöyle; Rust Cohle ve Martin Hart, cinayet masasında görevli dedektiflerdir. Bu ikili, insanları acımasızca öldüren bir seri katilin peşine düşer ancak soruşturma ilerledikçe ikisinin de hayatları farklı yönlerde değişir. Soruşturmalar devam etse de 17 yıl boyunca bu suçluyu yakalayamazlar. 17 yılın sonunda artık dedektiflik yapmayı bırakıp normal hayatlarına geri dönerler. Ancak cinayet soruşturmasının tekrar açılmasıyla bu iki dedektifimiz sahip oldukları rahat hayattan sıyrılıp, tekrar savaş alanının ortasına atılmıştır.

lucifer

2015 Lucifer (8.2)

Cehennem Lordu olan Lucifer Morningstar, yaşadığı hayattan sıkılıp, dünyaya, Los Angeles’a gelmeye karar verir. Cehennemdeki yardımcısı Mazikeen ile bir bar işletmeye başlayan Lucifer bu işte epey başarılı olur. Dünyada sevdiği kadının gözleri önünde öldürülmesiyle Lucifer’ın gözünü intikam bürümüştür. Ta ki Los Angeles polis departmanında çalışan Chloe Decker ile tanışana kadar. Normalde cazibesiyle bütün kadınları etkileyen Lucifer’ın Chloe üstünde hiçbir etkisi olmaz. Onu daha yakından tanımak için polis departmanında çalışmaya başlayan Lucifer’ın hayatı tamamen değişmiştir.

stranger things

2016 Stranger Things (8.8)

Kaybolan arkadaşlarını aramaya çıkan üç çocuğun ve onlara yardım etmeye çalışan insanların hikayesini konu alan bir bilim kurgu dizisidir. Oyuncu kadrosu, içinde bulunulan dönemi çok iyi yansıtmaları ve korku-gerilim unsurlarına iyi yer verilmesi diziyi yukarılara taşımıştır. Sürükleyiciliği ile hiç nefes almadan bitireceğinizi garanti ederiz.

la casa de papel 1

2017 La Casa de Papel (8.5)

İspanya Kraliyet Darphanesi’ne girerek orada kendi paralarını basmaya başlayan biri grup hırsızın hikayesini anlatır. Harika hazırlanmış bir plan ve işinin ustası olan adamlarla bu kadar büyük bir soygunun kusursuz gerçekleştirileceği düşünülse de kısa bir zamanda aslında bunun yanlış bir düşünce olduğu anlaşılır. Planda çıkan aksilikler ve insanların kendi çıkarlarını öne koyması işleri aksatır. Ancak böyle bir durumda bile plana yine de sağdık kalınmalı mıdır?

Bodyguard

2018 Bodyguard  (8.2)

Polis çavuşu olarak çalışan David Budd bir gün ailesiyle bindiği trende yanlış giden bir şeylerin olduğunu fark eder ve bombanın patlamasını engeller. Ertesi gün manşetlerde ve  haber kanallarında kendini görmesiyle İç İşleri Bakanı olan Julia Montague’nun yanına özel koruma olarak atanması bir olur. Julia, savaş yanlısı ve radikal kararlar almaya meyilli bir bakan iken, David, askerde Afganistan’da gördükleri yüzünden savaş karşıtıdır. Bu ikili arasında ki gerginlik her bölümde daha da yükselirken, İç İşleri Bakanı’nın yasa tasarıları yüzünden halkla da arasında tartışmalar çıkar.

the witcherthe witcher

2019 The Witcher (8.7)

Tanımında “Mutasyona uğramış canavarları avlamakla uğraşan Witcher Geralt, insanların yaratıklardan daha kötü olabildiği bir dünyada kendinde yer edinmeye çalışmaktadır.” yazan ve şu an Netflix’in yeni göz bebeği konumunda olan The Witcher 2019 yılının en sevilen dizileri arasında öne çıkmayı başardı bizce. Hatta yayımlanmadan önce bile o kadar ses getirdi ki Netflix 13 Kasım 2019’da dizinin 2 sezon onayını dahi verdi.

 

Artık içinde bulunduğumuz 10 yılın bitmesiyle sizleri geçmişe götürebilecek bir seri yapmak istedik. Elbette gönül isterdi ki daha çok dizi ekleyelim. Ama yine de bunları izlerseniz pişman olmayacağınızı belirtmek isteriz.

 

 

Total
0
Shares
Önceki
Chernobyl TV Miniseries 215362287 large

IMDB’ye göre 2019’da çıkan en iyi 10 dizi

Sonraki
D62224D7 9E35 4AA6 B499 EE99D269186E

Adının hakkını veren dizi: Scream Queens