Candyman

Candyman’den toplumsal eleştiri içeren yeni bir tanıtım geldi!

Candyman filminden ırkçılık temalı tanıtım videosu!

Clive Barker’ın kısa hikâyesinden sinemaya uyarlanan ve Tony Todd’un oyunculuğuyla hafızalara kazınan, Bernard Rose imzalı 1992 yapımı korku filminin yıllar sonra gelen bu devam halkası filmi, bu yıl sinemaseverler ile buluşacak.

Nia DaCosta’nın yönetmen koltuğuna oturduğu, Jordan Peele’nin ise yazarı olduğu Candyman‘den yeni bir teaser yayımlandı. Teaser’da karşımıza filmden görüntüler çıkmıyor. Bunun yerine filmi temsilen kuklalarla yapılan bir gölge oyununu izliyoruz.

Yönetmen Nia DaCosta “Beyaz şiddeti ve siyahilerin acısının kesişim noktası olan Candyman, boyun eğmek istemeyen kurbanlarla ilgili. Kim oldukları, onları dönüştürdüğümüz semboller ve olmalarını söylediğimiz canavarlardan oluşuyor.” notuyla paylaştığı ve son günlerde bir kez daha çirkin yüzünü gösteren ırkçılık ve polis şiddetinin karakterin orijinal hikâyesinde rolünü gözler önüne seren bu ilgi çekici video Peele ve DaCosta ortaklığında hazırlanan film için daha da meraklanmamızı sağlıyor.

Candyman, Koronavirüs salgını nedeniyle vizyon tarihini değiştirmek zorunda kalmıştı. Yeni vizyon tarihi 25 Eylül 2020 olan filminin konusu ise şöyle: Candyman, Şikago’da yaşanan bir kent efsanesini araştıran genç bir adamın hikayesini anlatıyor. Rivayete göre Candyman, ayna karşısında adını beş kez söyleyen kişiye görünmektedir. Ancak onun ortaya çıkması, pek de iyi şeylere yol açmaz. Bir üniversitede yerel efsaneler üzerine tez çalışması yapan genç bir adam, eski bir batıl inanç haline gelen Candyman’i araştırmaya karar verir. Çevresindeki insanlar ona bu konuyu araştırmaması için uyarılarda bulunsa da, o söylenilenleri umursamayarak işe koyulur. Korkulacak bir şey olmadığını herkese kanıtlamak isteyen genç adam, ayna karşısına geçerek, yasaklı ismi beş kez telaffuz eder. Bu andan itibaren yaşananlar, hiç de genç adamın düşündüğü gibi olmaz.

Filmin oyuncu kadrosunda Tony Todd‘un yanı sıra Aquaman, First Match, Muhteşem Showman gibi yapımlardan tanıdığımız Yahya Abdul-Mateen II ve If Beale Street Could Talk filmiyle karşımıza çıkan Teyonah Parris gibi isimler bulunuyor.

Jordan Peele’ın “manevi devam filmi” şeklinde tanımladığı yeni film, izleyiciyi orijinal yapımda mitolojik bir karakter olarak karşımıza çıkan Candyman efsanesinin başladığı yere, yani Chicago’nun Cabrini-Green bölgesine davet ediyor.

Film ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilir ve filmin fragmanını hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.