“Antalya Altın Portakal Film Festivali”nin kazananları belli oldu

5db6fc91214ed81d789502ec

Bu yıl 57. kez düzenlenen “Antalya Altın Portakal Film Festivali”, canlı yayınla düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Kazananların açıklandığı törene “Hayaletler” ve “Gölgeler İçinde” filmleri damga vurdu. Sosyal medya hesaplarından da yayımlanan tören, festivalde olduğu gibi Covid-19 önemleri altında gerçekleşti.

Festival, pandemi ve festival başkanı Muhittin Böcek‘in sağlık durumunun kötü olmasına karşın tüm şartlar zorlanarak gerçekleştirildi. Ülkenin en önemli festivalinde, yoğun sağlık önlemleri ve prosedürleri uygulandı. Gösterimler, açık hava sinemalarında düzenlendi ve kapasite de yine sağlık prosedürlerine göre belirlendi.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali - Ulusal Uzun Metraj Film  Yarışması - YouTube

“Ulusal Yarışma”ya toplam 12 film katıldı. Altın Portakal kazanmak için yarışan ve Türkiye prömiyerini Antalya’da yapan filmler; Fikret Reyhan‘ın “Çatlak”, Tankut Kılınç‘ın “Dersaadet Apartmanı”, Nesimi Yetik‘in “Dirlik Düzenlik”, Derviş Zaim‘in “Flaşbellek”, Orçun Benli’nin “Gelincik”, Erdem Tepegöz‘ün “Gölgeler İçinde”, Azra Deniz Okyay‘ın “Hayaletler”, Tunç Şahin‘in “İnsanlar İkiye Ayrılır”, Atalay Taşdiken‘in “Kar Kırmızı”, Barış Gördağ ve Yasin Çetin‘in “Koku”, Ferit Karol‘un “Kumbara” ve Reis Çelik‘in “Ölü Ekmeği” filmlerinden oluştu.

Altın Portakal Ödülü’nün sahipleri

En İyi Film: Hayaletler (Azra Deniz Okyay)

altın portakal film festivali

“Türkiye genelinde saatlerce süren bir elektrik kesintisi yaşanmaktadır. Hiphop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan İffet, kentsel dönüşümün fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü film dersleri veren Ela’nın yolu bu ‘karanlık’ günde kesişir. ‘Hayaletler’, o gün İstanbul’un Sucular semtinde yaşananları bu dört farklı insanın birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatıyor ve günümüz Türkiye’sine dair distopik bir portre çiziyor.”

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara

En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)

Ödülünü alan Okyay, çok farklı ve renkli bir filme imza attığını söyledi. Kendisinin bu farklılıklar içinde büyüdüğünü dile getiren Okyay, çevresindeki insanları filme yansıttığını kaydetti.

Dilek Aydın da film ile fark oluşturduklarını söyledi ve ödülü tüm kadınlar için aldığını belirtti.

Azra Deniz Okyay

En İyi Senaryo Ödülü: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: “Çatlak” filminin tüm kadın oyuncuları

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)

Sinema, televizyon, müzik ve tiyatro emekçilerinin büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Taylan, kültür ve sanata daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini belirtti. Ödül için herkese teşekkür eden Taylan, “Ne kadar değerli olduğunu bilecek yaştayım.” dedi.

ahmet mümtaz taylan

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Nalan Kuruçim (Hayaletler) ve Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Emrah Özdemir (Hayaletler)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kırakosyan (Gölgeler İçinde)

En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)

En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)

En İyi Sanat Yönetimi: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)

Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)

“Uluslararası Yarışma” sonuçları

En İyi Film: Nereye Gidiyorsun Aida?

Srebrenitsa soykırımını anlatan 'Nereye Gidiyorsun, Aida?' Bosna Hersek'in  Oscar adayı oldu

 

En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)

En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre) ve Salim Daw (Gaza Mon Amour)

En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

Geçmiş Olsun

Sayın Muhittin Böcek’e, bizlere senelerdir Altın Portakal keyfini yaşattığı ve bunu mevcut şartlara rağmen sürdürdüğü için tüm sinemaseverler adına teşekkür ediyor kendisine acil şifalar diliyoruz. Kültürümüze ve sanatımıza ilişkin gerek maddî, gerek manevi getirisi olan bu tarz organizasyonları daha çok görmeyi diliyoruz.

Umarız ülkedeki diğer organizasyonlar da üne değil sanata bakarak ödüllendirmeler yapar ve gerçek sanatçılar gün yüzüne çıkmaya devam eder. Festivale film sunan tüm yapımcıları ve yönetmenleri tebrik ederiz, başarılarının devamını dileriz.

Töreni 5 ödülle kapatan geceye damga vuran ve şiddetle önerdiğimiz “Hayaletler” filminin fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yeni gelişmeler ve çok daha fazlası için takipte kalın!

Total
0
Shares
Önceki
çukur

Çukur 4. sezon 6. bölüm 2. fragmanı yayımlandı

Sonraki
Saygı
mm

Saygı dizisi ne zaman çıkacak?