9987195A D0BE 42F1 8261 138A5939F88D

ABD’de olay olan dizi: When They See Us

Central Park Five gerçek hikâyesi...

When they see us

When They See Us

When They See Us, gerçek bir hikayeden, işlemedikleri bir suç yüzünden hapse giren beş gencin hikayesini konu ediyor.

Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise, Central Park’ta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan beş gençtir. Onlar her ne kadar suçsuz olduklarını söyleseler de cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklanır. Daha sonra Central Park Five adıyla tanınan beş siyahi genç, işlemedikleri bir suç yüzünden hapis yatar. Gençler, suçsuzluklarını ispatlamak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Netflix’in mini dizisi When They See Us 4 bölümden oluşuyor. Tanınmış Afrika asıllı Amerikalı film yapımcısı Ava DuVernay tarafından hayata geçirilen ve yönetilen dizi, Netflix’in 2016 yılında yayımladığı 13. Madde belgeseliyle de benzerlik taşıyor. ABD tarihine ırkçılık konusunda kara bir leke daha süren bu yaşanmış hikaye, oyuncuları ve kurgusuyla oldukça etkileyici.

svg%3ECentral Park Beşlisinin o zamana ait fotoğrafı

Trisha Meili 19 Nisan 1989 akşamı Central Park’ta koşuya çıktığı sırada kimliği belirlenemeyen biri tarafından tecavüz ve saldırıya uğruyor. 28 yaşındaki genç kadın kafasına aldığı darbeler sonucunda kanlar içinde çırçıplak ölüme terk ediliyor. Aynı gece Harlem’de yaşayan 30 kişilik siyahi 14-16 yaşlarında genç grup eğlenmek için parka gidiyor fakat eğlencenin boyutu, bisikletle geçen insanlara sataşma ve bir kişiyi darp etmeye gelince çirkinleşiyor. Kısa sürede olay yerine polis geliyor ve gençler dağılarak kaçmaya başlıyor. Polis önüne geleni tutukluyor hatta darp ediyor ve polis merkezine götürüyor. Birkaç saat sonra, parkın ormanlık bir alanında, genç kadın bilinçsiz ve çıplak bulunuyor. Saldırıya uğramış, sürüklenmiş, tecavüz edilip, kanlar içerisinde ölüme terk edilmiş olarak…

svg%3E

Netflix‘in mini dizisi When They See Us izleyecilerden tam not almaya hala devam etmekte ABD tarihindeki belki de en utanç verici olaylarından biri olan Central Park Jogger davasını konu alan dizide oyunculuklar ve kurgu adeta göz dolduruyor.

Netflix dizisi When They See Us, ABD’de 80’lerin en önemli olaylarından biri olan Central Park Beşlisi’nin hikayesini anlatıyor.

Netflix’in When They See Us dizisinde yaşananları gördükçe, hele bunların gerçek olduğunu düşündükçe insan öfke, üzüntü ve birçok duygunun tesiri altında bakıyor ekrana. Hikaye 1989 yılında başlıyor ve özellikle siyahilere yapılan baskılara değiniyor.

Sonrasında ne oldu?

Dönemin savcısı Linda Fairstein, bu olayın ardından çekilen filmlerin ve toplanan imzaların baskısına dayanamadı ve istifa etmek zorunda kaldı

Central Park Beşlisi’nin bu hüzünlü hikayesini yeniden gündeme gelmesine Netflix’in mini dizisi When They See Us aracı oldu dersek yanlış olmaz.

Her ne kadar yitirilen yılların telafisi olmasa da ABD, bu çocuklara 40 milyon dolarlık tazminat ödedi.

Bu oldukça gerçekçi diziyi izlemenizi öneririz.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.