90’ların sevilen çocukları

Titanik Filmi Titanic Movie 1997 Deniziclik Filmleri

9O’lar; 80’lerin abartılı ve şaşalı hallerine nazaran, sadeliğin ve doğallığın baskın olduğu yıllar. 90’lar dünya tarihinde hem modaya yön veren hem de yaptıkları kaliteli çalışmalarla adını dünyaya duyuran birçok sanatçı ile varlığından yıllardır söz ettiriyor. Dövüş Kulübü, Matrix, Ucuz Roman, Cesur Yürek, Terminatör, Esaretin Bedeli gibi kült olmuş filmer birer 90’lar ürünü.

Brad Pitt, Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Robert Downey Jr. Gibi yetenekli oyuncular aslında ilk önemli çalışmalarını 90’lı yıllarda yaptılar ve günümüzde hala çok iyi filmler yapmaya devam ediyorlar.

Sizin için doksanların magazin dünyasının göz önünde bulundurduğu yakışıklı çocukların o yıllarda rol aldığı filmleri derledik.

1-The Basketball Diaries, 1995 ( Leonardo DiCaprio )

Leonardo DiCaprio, bu filminde Jim adında başarılı bir liseli basketbol oyuncusunu canlandırmıştır. Jim’in tek hayali  prestijli liglere terfi edip dünyaca tanınan bir oyuncu haline gelmektir. Ne yazık ki tanıştığı uyuşturucular kısa süre içinde bu hayalini yok edip, hayatını bir uçuruma sürükleyecektir. Dönemin en başarılı filmlerinden biri olan The Basketball Diaries’ın yönetmenliğini Scott Kalvert yapmıştır.

IMDb:7,3

The Basketball Diaries Cinerituel

 

2- Titanic 1997 (Leonardo DiCaprio)

Titanic, İnsanların kibirinden ve kendine çok güvenmesinden ötürü Titanic adlı tasarladıkları gemiye hiçbir şey olmayacaklarına inandıkları , sonu felaketle biten bir olayın; büyük prodüksiyonların yönetmeni James Cameron tarafından filme uyarlandığı yıllarca eskimeyecek bir eserdir.

Bu filmde Avrupa’da birkaç yıl yaşadıktan sonra Amerika’ya dönmekte olan, Jack adında  genç bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia`ya giden Rose adında bir genç kızın arasındaki aşk hikayesi en güzel anlatımıyla seyirciyle buluşmuştur.

IMDb:7,8

leonardo dicaprio titanic filmloverss

 

3-Seven 1995 (Brad Pitt)

Seven; 7 ölümcül günahı işleyen insanları öldüren seri katilin, iki polis tarafından aranmasını anlatıyor. Yedi Ölümcül Günah, Hristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Oburluk, Yıkıcılık ve Tembellik’tir. Gerilim dolu bu polisiye, Amerika’da gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar gelir elde etmiştir. Yönetmen David Fincher 1995 yapımı filmi bütün dünyada kitlelere seslenebilmeyi başarmıştır. Başrollerde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gywneth Paltrow’un bulunduğu film en iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olmuş fakat bu ödülü alamamıştır. Özellikle sürpriz ve çarpıcı finali ile ‘Seven’ sinema tarihinde çoktan yerini almıştır.

IMDb:8,6

downloadfile 7

 

4- Fıght Club 1999 (Brad Pitt)

Birinci kural: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma…  İkinci Kural: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma…

Film, Jack adında uyku sorunları yaşayan sıradan bir memurun başından geçen olayları anlatmaktadır. Jack, psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek için grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler sırasında Marla ile tanışır. Ve daha sonra da Tyler Durden ile. Tyler, Jack’in olmak istediği; hayatta istediklerini başarmış bir karakterdir. Kısa süre sonra hakkında asla konuşulmaması gereken Dövüş Kulübüyle iç içe olacaklardır. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer almıştır.

IMDb:8,8

dovus kulubu 2 geliyor993089f84e0c754e3e4c

 

5-Chaplin 1992 (Robert Downey Jr.)

Herkesin tanıdkğı kahramanı bu sefer sinema aracılığıyla daha yakından tanımış olduk. bir vodvil grubu ile çeşitli turnelere katılarak hayatını kazanan Charlie, Mack Sennett tarafından keşfedilikten sonra büyük bir üne kavuşmasını sağlayan sessiz sinema sektörüne ilk adımını atmıştır. Şorlo rolü ile ünlenirken sosyal hayatında yaşadığı zorluklar ve politik çarpışmalar gün geçtikçe hayatını zorlaştırmaktadır. Hollywood’daki komünist avı nedeni ile ABD’ye girişinin engellenmesi, olayları daha da sarpa saracaktır. Film, Chaplin’in Britanya’da fakir bir ailede başlayan çocukluğundan, ölümünden dört sene öncesine kadarki sürece anlatıyor.

IMDb:7,6

1c3c5aefa92996cddc8b391fa8eae95b

 

6-Makas Eller 1991 (Johnny Depp)

Elleri üzerinde keskin metal parçaları olan bir proje olan Edward’ın mucidinin ölümü onun için bir boşluğa yol açar. Sevimli bir avon satıcısı olan Peg Boggs’in onu evine götürmesi ile Edward sosyal hayata karışır. Ve olaylar ondan sonra değişik bir hal almaya başlar.

Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini, Tim Burton yapmaktadır.

IMDb:7,9

downloadfile 8

 

7- Gilbert’in Hayalleri 1993 ( Johnny Depp, Leonardo DiCaprio)

Gilbert’in hayatı obezite hastası annesi ve otizm hastalığıyla mücadele eden kardeşiyle ilgilenme zorunluluğu ile geçmektedir. Her şey Becky ile karşılaşınca bir anda değişir. Becky, Gilbert’a daha önce hiç yaşamadığı bir duyguyu armağan olarak verir. Aşkı … Ancak Gilbert’in hayatındaki sorumluluklar aşkını yaşamasına kolay kolay izin vermeyecektir. Johnny Depp, Leonardo DiCaprio ve Juliette Lewis’in yer aldığı bu film 90’ların sevilen bir eseri olmuştur.

IMDb:7,8

Damd kGWAAEKqrE

 

Yukarıda önerdiğimiz filmlerle birlikte; Joe Black (1999), Tibet’te Yedi Yıl (1998), İhtiras Rüzgarları (1995), Sadece Sen (1994), Heart and Souls (1993), Romeo and Juliet (1997), Sulugöz (1990), Ed Wood (1995) de yer verdiğimiz sanatçıların sevilen filmleridir.

 

Total
0
Shares
Önceki
93EA8D64 20FE 4768 9A23 2379440A4B82

Karantinada sizi sıkıntıdan kurtaracak 5 mini dizi

Sonraki
Ragnarok 750x430 1

Ragnarok ikinci sezon onayı aldı!