23 Nisan anısına

bugun 23 nisan ulusal egemenlik ve cocuk bayramini 1587616540

Yıl 23 Nisan 1920’yi gösterdiğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’nun dört bir köşesinden gelen temsilciler ile Türkiye Büyük Millet Meclisi açılır ve artık yönetim padişahın değil halkın elindedir. Biz de sizin için bu günün önemine ithafen son 20 yılda uluslararası alanda ödül almış Türk filmlerini derledik.

Ayla (2017)

5a1d622561361f14049eb086

Süleyman (İsmail Hacıoğlu), Kore Savaşı’nda askeri görevini yaparken ailesi ölen Ayla adında bir kızla karşılaşır ve onu himayesi altına alarak askeri kampa getirir. Ayla’nın kampa gelmesinden sonra olaylar daha renkli bir hâl almaya başlar. Savaş bittikten sonra Süleyman, Ayla’yı Türkiye’ye götürmek ister fakat Kore yasalarının engeliyle karşılaşır ve zor da olsa ayrılırlar. Bu olaylardan sonra birbirini unutamayan ikili 60 yıl sonra tekrar bir araya gelir. Filmin sonunda buluşma anının gösterildiği bu sahnede gözyaşlarını tutmak neredeyse imkansızdır.

Yönetmen: Can Ulkay

IMDb Puanı: 9,2

Ödüller:

Cape Town Uluslararası Film Festivali – En İyi Kurgu Yönetmeni Ödülü

Uluslararası Asya Film Festivali – İzleyici Oylarıyla En İyi Film Ödülü

Pandora’nın Kutusu (2008)

141827

Film, kendi sorunlarıyla boğuşan üç kardeşin bir zamanlar unuttukları annelerinin, Alzheimer olması sonucu onların yanında bir Doğu Karadeniz kasabasına çıktıkları yolculuğu anlatıyor. Anneleriyle geçirdikleri bu süreçte üç kardeş ise kendi hayatlarındaki sorunları sorgulamaya başlar. Bu süreçte Pandora’nın Kutusu yavaş yavaş açılırken anneanne ve torunu arasında ortaya çıkan yakınlık filmin sürprizli finalini bizim için hazırlamaktadır.

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

IMDb Puanı: 7,2

Ödüller:

Fajr Film Festivali – Jüri Özel Ödülü

San Sebastian Film Festivali – En İyi Film Ödülü

Yaşamın Kıyısında (2007)

Yasaminkiyisinda

Film, emekli bir dul olan Ali’nin hayat kadını olan Yeter ile tanışmasıyla başlar. Ali, Yeter’e ona hayat arkadaşlığı etmesi için para teklif eder ama bu teklif Alman Dili ve Edebiyatı profesörü olan Ali’nin oğlu Nejat’ın hiç hoşuna gitmeyecektir. Nejat, Yeter’in mesleğini bir türlü kabul edemez. Ta ki Yeter’in asıl amacının Türkiye’de üniversite okuyan kızını rahat ettirmek olduğunu öğrenene kadar. Bu olaydan sonra Nejat’ın duyguları olumlu yönde değişir. Olaylar gelişme sürecinde iken Yeter’in ani ölümü Nejat’ı Türkiye’ye gitmeye Yeter’ın kızı Ayten’i bulmaya sürükleyecektir. Nejat’ın hayatı beklenmedik bir şekilde çoktan bu insanlar ile kesişmiştir.

Yönetmen: Fatih Akın, Buse Akın Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

IMDb Puanı: 7,2

Ödüller:

Fajr Film Festivali – Jüri Özel Ödülü

San Sebastian Film Festivali – En İyi Film Ödülü

Cannes Film Festivali  En İyi Senaryo Ödülü

Üç Maymun (2008)

135824

Bir muhalefet partisinde aday olan Servet, genel seçimler zamanında ıssız bir yolda trafik kazası yapar ve kaza ölümle sonuçlanır. Suç almak istemeyen Servet o an arabada bile olmayan şoförü Eyüp’e para vererek suçu üstlenmesini  ister. Bu süreçte Servet’in, Eyüp’ün karısı Hacer ile birlikte olmasıyla olaylar git gide bir aile dramına dönüşecektir.

Gerçeği bilmek, görmek istememek, duymamak veya hakkında konuşmamak, kısacası Üç Maymun’u oynamak onun var olduğu gerçeğini değiştirebilir mi?

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

IMDb Puanı: 7,4

Ödüller:

Cannes Film Festivali – En İyi Yönetmen Ödülü

Kış Uykusu (2014)

003302

Eski bir oyuncu olan Aydın (Haluk Bilginer) artık emekliye ayrılmıştır. Emeklilik günlerini geçirmek üzere de Orta Anadolu’nun küçük bir şehrine taşınmış ve burada bir otelde çalışmaya başlamıştır. Film, Aydın’ın eşi (Melisa Sözen) ve kardeşi (Demet Akbağ) ile sorunlu ilişkisini anlatırken çekimlerin çoğu Kapadokya’da gerçekleşmiştir. Nuri Bilge Ceylan’ın son eseri olan film, uluslararası alanda önemli başarılara imza atmıştır.

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

IMDb Puanı: 8,2

Ödüller:

Cannes Film Festivali – Altın Palmiye Ödülü

Sivas (2014)

MV5BZjRkZTU1YmUtYzM5Mi00YjE4LWE5MTItYThjYjRkMzQ3NWY2XkEyXkFqcGdeQXVyNDQ2MTMzODA@. V1

Doğan İzci ve Çakır’ın başrollerde yer aldığı filmde 11 yaşındaki Aslan ile bir dövüş köpeği olan Sivas’ın Anadolu’nun bozkırında geçen hikâyesi anlatılıyor. Samimi bir hikâyeye sahip olan film önemli başarılara da imza atmıştır.

Yönetmen: Kaan Müjdeci

IMDb Puanı: 7,4

Ödüller:

Venedik Film Festivali – Jüri Özel Ödülü

Uluslararası Abu Dabi Film Festivali- En İyi Senaryo Ödülü

Uluslararası Abu Dabi Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

 

Yukarıda önerdiğimiz filmler haricinde; Tepenin Ardı (2012), Duvara Karşı (2004), Takva (2005), Uzak (2002), Çoğunluk (2010), Bal (2010), Bir Zamanlar Anadolu’da (2011), Küf (2012) filmleri de büyük başarılar elde etmiş eserlerimizdendir.

 

Total
0
Shares
Önceki
Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli neden IMDb’de hâlâ birinci?

Sonraki
DC819807 09F7 4ECF AE1E 3D4973FFE583

Snowpiercer inceleme