maxresdefault 1 3

19 Mayıs anısına

Atatürk'ü en iyi anlatan filmler.

19 Mayıs, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak Kurtuluş Mücadelesini başlattığı kutsal bir gündür. Aynı zamanda ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanan bugün Atatürk’ün doğum günü kabul edilir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan yurttaşlar olarak 19 Mayıs’ı, Atatürk ve silah arkadaşlarını anmak görevimizdir. Ne kadar atamızın hikayesi birkaç saate sığmayacak kadar değerli olsa da; sizler için Atatürk’ü en iyi anlatan filmleri derledik. Saygıyla anıyoruz…

Sarı Zeybek (1993)

Orkestradan Sarı Zeybek çalmasını isteyen Atatürk’ün dizlerini yere vura vura oynadığı zeybek hepimizin hafızalarında önemli bir yer edinmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ömrünün son 300 gününü konu alan belgesel filminin yönetmenliği ve yapımcılığı Can Dündar’a ait. Hasta olmasına ve doktorların yasaklamasına rağmen hepimizin akıllarına kazınan o zeybeği oynayan Atatürk’ün asıl amacı Hatay meselesi gündemdeyken ‘Atatürk ölüm döşeğinde’ haberlerini yalanlamaktır. Sarı Zeybek’in etkileyici müzikleri ise Fahir Atakoğlu’ya ait.

Yönetmen Can Dündar
Oyuncular: Mustafa Kemal Atatürk
Ülke: Türkiye
svg%3E

Cumhuriyet (1998)

Film, 1922-1930 yılları arasında yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuva-yi Milliyeciler tarafından geliştirilme çabasını konu ediniyor. Dönemin büyük sorunları ile mücadele eden vatan severler; bir yandan ülke içinde cumhuriyet karşıtlarının ayaklanmalarına engel olmaya çalışırken bir yandan da uluslararası arenada Boğazlar ve Hatay meseleleri için savaş veriyor.

O dönemde TRT’nin Kurtuluş dizisinden sonra en büyük bütçeli yapımı olan filmin senaryosu Turgut Özakman’a ait. Atatürk’ü Rutkay Aziz’in canlandırdığı filmde Savaş Dinçel, Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Yeşim Alıç, Ayda Aksel, Kenan Bal, Kenan Işık ve Macide Tanır gibi usta oyuncular yer alıyor.

Yönetmen Ziya Öztan
Oyuncular: Rutkay AzizSavaş Dinçel, Hülya Aksular
Ülke: Türkiye
svg%3E

Gelibolu (2005)

Mustafa Kemal Atatürk’ün zekasının bir sonucu olan Gelibolu (Çanakkale Cephesi) yüzyıllar boyunca unutulmayacak bir tarih sahnesi. Yeni Zellandalı, Avusturalyalı ve Türk Askeri olmak üzere birçok can kaybının yaşandığı savaş herkese derinden acılar yaşattı.  Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulus olmalarını sağlayan, Sovyet Devrimi’ne zemin hazırlayan, tarihin en büyük ikinci kara çıkarma harekatı olan Çanakkale Savaşı, “Gelibolu” belgeselinde bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplar, belgeler ve fotoğraflarla objektif olarak ele alınıyor.

Yönetmen koltuğunda Tolga Örnek’in yer aldığı bu belgesel filmi tarihin acı gerçeklerini tekrardan bizlerle buluşturuyor.

Yönetmen Tolga Örnek
Ülke: Türkiye

svg%3E

 

Veda (2010)

Hikaye;  Atatürk’ün çocukluk arkadaşı, yaveri, yarım asırlık dostu Salih Bozok’un anılarını konu ediniyor. Salih Bozok’un ölmeden 2 saat önce oğluna yazdığı, hayatını anlatan mektupta Atatürk ile arasındaki dostluk adeta yüreğimize dokunuyor. Atatürk’ün ölümünden sonra ‘Başkomutan yaversiz gidemez’ diyerek kalbine ateş etmesi ise aralarındaki dostluk bağının ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi.

Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği eser, Atatürk’ün hayatına ayna tutarken ona olan sevgimizin boyutlarını sınırsız kılıyor.

Yönetmen Zülfü Livaneli
Ülke: Türkiye
svg%3E

Dersimiz Atatürk (2010)

Dersimiz Atatürk filminin anlatımı diğerlerine göre biraz farklı. Bir grup öğrenci verilen ödev doğrultusunda Atatürk’ün hayatına araştırmaya başlıyorlar. Bu araştırma sürecinde onlara öğrencilerden birinin tarihçi dedesi yardım ediyor. Tarihi sıkıcı uzun soluklu kitaplar yerine dinledikleri hikayeler ile öğrenen öğrenciler adeta boyut değiştiriyor. Ödüllü bir tarihçi olan dede Onları Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerine götürür, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır. Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata’nın hayran olunası insani özelliklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir.

Hamdi Alkan’ın yönettiği filmin senaryosu Turgut Özakman’a ait. Atatürk rolünde ise Halit Ergenç büyük övgü almıştı.

Yönetmen Hamdi Alkan
Ülke: Türkiye
19 mayıs

Çanakkale: 1915 (2012)

Osmanlı, 1. Dünya Savaşı’na katıldıktan sonra seferberlik ilan eder. Ve eli silah tutan bütün gençler askere alınır. Veli ve Mehmet Ali de bu gençler arasındadır ve Çanakkale’ye, Mustafa Kemal’in komutasındaki 19. Tümen’e gönderilirler. Film, Çanakkale Cephesi’ni bizlere anlatırken savaşın acımasızlığını da yüzümüze vuruyor.

Filmde Yarbay Mustafa Kemal rolünde İlker Kızmaz büyük beğeni almıştı. Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı filmin yönetmeni ise Yeşim Sezgin.

Yönetmen Yeşim Sezgin
Ülke: Türkiye

svg%3E

 

Atamızın Sarı Zeybeği;

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.