X-Men filmleri hangi sırayla izlenir?

mm
x-men filmleri

Marvel’ın en güçlü evrenlerinden biri olan X-Men evreni, birbirinden başarılı filmlere, çizgi romanlara ve dizilere sahip. Oldukça geniş ve zaman çizelgesi karışık olan bu büyük evreni takip etmekse kolay değil. Bu nedenle X-Men serisinin senaryosunda bulunan zaman karışıklığını ortadan kaldırmak amacıyla serinin filmlerini hangi sıra ile izlemeniz gerektiğini sizler için derledik.

1- X-Men Origins: Wolverine (2009)

X-Men filmleri

IMDb puanı: 6,6

X-Men serisinin dördüncü filmi olan X-Men Origins: Wolverine filmi, serinin takip edilme sırasında ilk sırada bulunuyor. X-Men evreninin en popüler karakterlerinden biri olan Wolverin karakterinin geçmişine odaklanan bu filmde Wolverine’in doğuşunu ve mutasyonun nasıl gerçekleştiğini görüyoruz. Aynı zamanda Wolverine’in çocukluğuna ve aşk hayatına da baktığımız film ile Wolverine’in nasıl Wolverine olduğu ve karakterin hayatındaki dönüm noktalarını anlatılıyor.

2- X-Men: First Class (2011)

X-Men

IMDb puanı: 7,7

1962 yılında geçen bu filmde X-Men’in çocukluk dönemi diyebileceğimiz zamanları bizlere aktarıyor. X-Men filmlerinin kilit karakterleri olan Profesör X ve Magneto, bu isimleri almadan önce, Charles Xavier ve Erik Lensherr isimli iki yakın arkadaştır. Birlikte çalışarak güçlerini daha da artıran Charles ve Erik ikilisi, diğer Mutantlar’ın da yardımıyla insanlığı tehdit eden büyük bir güce savaş açarlar. Fakat aralarında oluşan büyük çatışma, Magneto’nun Kardeşliği ve Profesör X’in X-Men takımı arasındaki ezeli düşmanlığın temellerini atar.

3- X-Men (2000)

X-Men

IMDb puanı: 7,4

Dünya sinemasının X-Men evreni ile tanıştığı film olan bu film serinin ilk yapımı. Mutantların ve insanların birbirlerine karşı korku besledikleri bir dünyada, on yedi yaşındaki genç Rogue, isteği dışında sevgilisinin ölümüne sebep olur. Olayın ardından evinden kaçarak yollara düşen genç kızın yolu, güçlerinin farkındalığını yitirmiş Wolverine ile kesişir. İkili; Profesör X adı ile tanınan, mutantlaşma üzerinde uzmanlaşmış Charles Xavier‘in yardımı ile birlikte güçlerini keşfe çıkarak karanlık savaşların dönmekte olduğu mutantlar dünyasına adım atar. Toplanılan bu gençlerin asıl amacı, dünyaya kötülük salmaya hevesli olan yapay mutantların vahşetini engellemektir. X-Men ekibi, bir yandan politikacıların karalama politikalarıyla didinirken, öteki taraftan dünyayı kurtarmaya çalışacaklardır.

4- X-Men 2 (2003)

X-Men

IMDb puanı. 7,4

Wolverine’in ön planda olduğu filmde Wolverine’in aşk hayatı da gözler önüne serilmektedir. Özellikle Cylops ve Jean’la arasında olan ilişkiler seyirciyi bir süper kahramanlık mutant filminden ziyade bir aşk üçgenine de hazırlar.

5- X-Men: The Last Stand (2006)

X-Men

IMDb puanı: 6,7

Genel konu olarak biraz daha halk ve mutantlar arasında geçen uyuşmazlık üzerine bir olayı takip eden bu film, yapılan bir ilaçla mutantların artık insan gibi yaşayabileceği gündeme gelir. Mutantların iki kutuplu liderleri Profesör X ile Magneto, mutantların insanlaşıp insanlaşmaması üzerine bir fikir ayrılığına düşer ve bu ayrışma sorunu, yeni bir savaşın tetikleyicisi olur.

6- The Wolverine (2013)

X-Men

IMDb puanı: 6,7

Film, büyük bir depresyona sürüklenen ve kimliğinden kurtulmak isteyen Wolverine’i günümüz Japonya’sına götürüyor. Wolverine bu hiç bilmediği dünyada, beklenmedik düşmanlara karşı ölüm kalım savaşı verirken kendisine sunulan bir teklif üzerine sonsuza dek değişiyor. Hayatında ilk defa fiziksel ve duygusal zorlamalara karşı bu kadar kırılgan bir halde, sadece samuray kılıçlarına karşı değil, aynı zamanda kendi ölümsüzlüğüne karşı da savaşıyor.

7- X Men: The Days Of Future Past (2014)

x-men filmleri

IMDb puanı: 8

Mutantlar soylarının tükenmemesi için zamanda yolculuk yapmak zorundadır ve gelecekte kamplara hapsedilmiş durumdadırlar. Sentinel’ler tarafından avlanıp öldürüldükleri için de nesilleri tükenmenin eşiğine gelmiştir. Soylarını kurtarabilmek için iki ezeli düşman Magneto ve Charles Xavier güçlerini birleştirirler. Wolverine, kendi kendini iyileştirebildiği için zamanda yolculuğun onda yol açabileceği yan etkiler yok olacaktır. Bu yüzden Wolverine’i Kitty Pryde’ın da yardımıyla geçmişe gönderirler. Trask Industries’in deneyler sonucu ürettiği Sentinel’lerin yapım aşamasına engel olacaklardır. Kahramanlarımız, gençlik günlerindeki halleriyle omuz omuza çarpışmak, hem geçmişte hem de günümüzde büyük bir mücadele vermek zorundadır.

8- X-Men: Apocalypse (2016)

X-Men

IMDb puanı: 6,9

Filmde uykusundan uyanışına şahit olduğumuz ve dünyayı yok etme derdinde olan Apocalypse’in, X Men ekibiyle savaşmasını izliyoruz. Gördükleri karşısında çok sinirlenen Apocalypse, dünyayı tamamen yerle bir edip baştan kurmaya karar verir, bunun için kendine 4 yardımcı bulur: Storm, Archangel, Psylocke ve Magneto. Dünyanın yok olma tehlikesini karşı Mystique, Profesör X ve diğer mutantlar güçlerini birleştirip dünyayı kurtarmak zorundadır.

9- X-Men: Dark Phoenix (2019)

X-Men

IMDb puanı: 5,8

X-Men ekibinin karşısında şimdiye kadarki en zorlu ve güçlü düşmanları vardır; içlerinden biri olan Jean Grey. Uzaydaki bir kurtarma görevi sırasında, Jean gizemli kozmik bir güç tarafından darbe alır. Neredeyse hayatını kaybeden Jean eve döndüğünde bu gücün onu daha güçlü kıldığını fark eder. Ancak bu güç onu aynı zamanda daha dengesiz bir hale de getirmiştir. İçindeki bu varlıkla mücadele eden Jean, güçlerini idrak edemediği ve sınırlandıramadığı bir şekilde serbest bırakır. Kontrolden çıkan Jean, sevdiklerine zarar vermeye başlar ve X-Men’i bir arada tutan yapının çözülmesine sebep olur. Parçalanan ekip tekrar birlik olmanın yolunu bulmalıdır. Mevhubahis yalnızca Jean’i kurtarmak değil, aynı zamanda Jean’in içindeki gücü silahlaştırmak ve galaksiye hükmetmek isteyen uzaylılardan dünyayı kurtarmaktır.

10- Deadpool (2016)

Deadpool Movie 2016 Wallpapers - Top Free Deadpool Movie 2016 ...

IMDb puanı: 8

X-Men serisinin en eğlenceli filmi kabul edilen Deadpool, serinin diğer filmlerinden farklı yapısı ve esprili diyalogları ile büyük beğeni toplamıştı.

Filmin konusu ise şöyle: Eski bir özel kuvvetler oparetörü ve paralı asker olan Wade Wilson (Ryan Reynolds), tüm vücuduna ele geçirmiş olan kanserden muzdarip olduğunu öğrenir. İçinde bulunan tüm sevgiye rağmen durumunu kaldıramayan Wade, hayatının aşkı Vanessa’yı (Morena Baccarin) ansızın terk eder ve gizli deneyde denek olur. Ters giden deneyin ardından sıra dışı güçlere sahip olan Wade, artık vücudundaki tüm yaraların ve hastalıkların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayan mutant özelliklere sahiptir. Genç adam bundan sonra hayatına kara mizahı silah olarak kullanan süper kahraman Deadpool olarak devam edecektir.

11- Logan (2017)

logan movie poster pt

IMDb puanı: 8,1

Logan, serinin en çok başarı sağlamış filmleri arasında yer almaktadır. X-Men’in sevilen karakteri Wolverine üzerinden ilerleyen süper kahraman filmi, önceki filmlerde gösterilen Wolverine’in aksiyon dolu yapısından daha çok, karakterin duygusal Logan yönünü ortaya seriyor. Film ayrıca bir Oscar’a aday olmayı da başarmıştı.

2029 yılında, genetiği değiştirilmiş bitkiler yüzünden mutantların soyu neredeyse tükenmek üzeredir. Dağılmış olan X-Men’in üyelerinden biri olan Logan “Wolverine” (Hugh Jackman), kendisini alkole adamıştır ve şoförlük yaparak hayatını devam ettirmektedir. Gözlerden ırak bir şekilde yaşayan Profesör X’in (Patrick Stewart) bakımından da sorumlu olan Logan, bir gün Laura (Dafne Keen) adlı küçük bir kızı, Kanada sınırına götürmekle görevlendirilir. Logan görevi kabul etmek istemese de, Profesör X uzun süredir küçük kızın ortaya çıkacağı günü beklemektedir. Laura, tıpkı Wolverine’inkilere benzeyen mutant güçlerine sahiptir.

12- Deadpool 2 (2018)

X-Men

IMDb puanı: 7,7

Aynı şekilde mizahi açıdan en çok besleyen X-Men filmlerinden olan Deadpool 2, ilk filmindeki havayı aynı şekilde, izleyicilerle buluşturmuştu.

Deadpool; kahramanlık işlerini devam ettirmekte, bir yandan da gündelik hayatını sürdürmektedir. Kız arkadaşı Vanessa’yla mutlu bir ilişki sürdüren Deadpool’un düzeni, gelecekten gelen Cable’ın ortaya çıkışıyla sarsılır. Cable gelecekte tehdit oluşturacak bir çocuğun peşindedir. Deadpool, Cable’ı durdurabilmek için süper güçlere sahip bir ekibi toplar ve bu aykırı karakterlerden oluşan X-Force ekibi, Deadpool’la birlikte maceraya atılır…

Total
0
Shares
Önceki
La Casa de Papel
mm

La Casa de Papel final sezonu ile ilgili bildiğimiz her şey

Sonraki
Luther
mm

Luther 6. sezonu yerine film ile geliyor