Star Wars Revenge Of The Sith

star wars revenge sith hero 0

Bir bilim kurgu klasiği olan Star Wars 1977 yılında George Lucas önderliğinde hayatımıza girdi. İlk yayımlanan filmi A New Hope 11 milyon dolar (yaklaşık 65 milyon TL) gibi, döneminin Hollywood standartlarında küçük bir bütçeyle, bugüne dek 775 milyon dolardan (yaklaşık 4,6 milyar TL) fazla gelir elde ederek tüm zamanların finansal açıdan en başarılı filmlerinden biri haline geldi. Bu başarıyı 2 filmle daha devam ettiren Lucas ilerleyen yıllarda da toplam 3 üçlemeden oluşan 9 Star Wars filmine daha öncülük etmiş oldu.

Öncül üçlemenin son filmi Revenge Of The Sith’e gelindiğinde ise henüz bir öğrenci olan Anakin’in gücünün boyutlarının farkına acımasız bir şekilde varmıştır. Ve bu gücü tek fark eden kendisi olmamakla birlikte karanlık tarafta olan Şansölye Palpatine kendi çıkarları için Anakin’i doldurmakta ve onu karanlık tarafa sürüklemek için her şeyi yapmaktadır. Anakin ne kadar başta gücün bütün yönlerine ulaşmak ve Padme’yi ölümden kurtarmak için karanlık tarafa geçmeyi düşünse de asıl onu buna iten içindeki hiç bitmeyen kibri ve ustası Obi Wan’a gerçek gücünü gösterme isteğidir. Ne kadar Obi Wan böyle düşünmese de Anakin her zaman ustasının onun gücünü küçümsediğini  ve ona güvenmediğini düşünmektedir.

Anakin’in içinde çoktan jedilara karşı bir nefret yer almaktaydı. Bu nefrete kurban gitmesi sonucunda, Şansölye’nin buyruğuna giren Skywalker aldığı emirle tapınaktaki bütün jedi adaylarını öldürür. Aynı süreçte droidler tarafından evrendeki bütün jedilar katledilmeye başlar. Bu katliamdan sonra geriye çok az jedi kalacaktır.

Asıl yürek burkan bölüm ise Mustafar’da Anakin ve Obi Wan’ın karşı karşıya gelmesidir. Öncelikle Anakin’in karanlık tarafa geçtiğine inanmak istemeyen Padme direnir fakat Obi Wan artık onu kaybettiklerinin farkındadır. Ve bunun için yapması gerekeni yapar. Usta ve çırağın uzun süren dövüşü sonrası Obi Wan daha yükseğe çıkar, artık bittiğini ve kazandığını söyler. Fakat Anakin’in pes etmemesi sonucu Obi Wan onun iki bacağını ve bir kolunu keser. Acı içinde kıvranan Skywalker ustasına ‘senden nefret ediyorum’ derken ki bakışı ve Obi Wan’ın ‘sen benim kardeşimdin Anakin ‘ dediği an belki de Star Wars tarihinin en üzücü sahnesidir.

Total
0
Shares
Önceki
seyyyret

Scott Pilgrim vs The World inceleme

Sonraki
The Half of It Netflix

The Half of It filminin ana fragmanı yayımlandı