sing street

Sing Street inceleme

"Hayallerinin peşinden git!”

Sing street

Sing Street; Once, Begin Again, On the Edge gibi filmlerin yönetmeni olan John Carney tarafından tarafından yazılıp yönetilen 2016 yapımı İrlanda, ABD ve İngiltere ulusları ortak yapımı müzikalkomedi-drama filmdir.

Filmde, bir grup çocuğun hikayesi müzik ekseninde izleyiciye aktarılıyor.

Sing street 2

Sing Street Konusu

1980’lerde ailesiyle Dublin’de yaşayan, ailesinin maddi sorunlarını nedeniyle okulunu değiştirmek zorunda kalan Connor, (Ferdia Walsh-Peelo) yeni geldiği devlet okuluna uyum sağlamakta problem yaşayan 15 yaşında bir gençtir. Hristiyan Kardeşler adındaki topluluğun yönettiği okulda bir dizi kurallar bulunmaktadır, ancak bu kurallar çocukların serseriliklerini önleyebilecek kurallar değildir.

sing street

Oldukça içine kapanık olan Connor okulda öğretmen ve diğer öğrencilerden gördüğü olumsuz davranışların yanında ailesiyle de ilişkisi çok iyi değildir. Bir gün okul yakınlarında gördüğü güzel Raphina’dan hoşlanır (Lucy Boynton) ve ilgisini çekebilmek ve sohbet kurabilmek için bir yalan söyler. Raphina’ya Arkadaşlarıyla birlikte bir müzik grupları olduğunu ve çekecekleri klipte oynaması için bir kıza ihtiyaç duyduklarını söyler. Raphina’nın en büyük hayali ise bir model olabilmektir, böylece Conor’dan gelen teklifi kabul eder. Ancak Conor’ın henüz bir müzik grubu bulunmamaktadır! Kendi hariç 5 birbirinden farklı karakterli kişiyi ikna ederek bir grup kurar ve grubun kurulması ile serüven başlar. İlk zamanlarda son derece amatör olan Conor ve grup arkadaşları, giderek daha iyi işler yapmaya başladıkça Conor ile Raphina birbirlerine yakınlaşmaya başlayacaktır

Sing street

Oyuncu Kadrosu

Sing Street filminde rol alan çocuk oyuncuların birçoğu sinema sektörüne bu yapımla adım atıyor. Tanıdık bir yüz olarak Game of Thrones’un Lord Baelish karakterine can veren Aidan Gillen’ı görüyoruz.

Conor rolüyle karşımıza çıkan Ferdia Walsh-Peelo ilk beyaz perde tecrübesini bu filmle yaşamıştı. Kendisini Vikings dizisinin beşinci sezonundan tanıyoruz.

Bir ‘Happy Sad‘ karakter olan Conor, yazdığı şarkılarda ilhamını aşık olduğu kız olan Raphina’dan alıyor. Hayatta cesur kararlar vermek gerekiyorsa, Conor bu kararların en cesurunu verecektir

Raphina (Lucy Boynton), büyük hayallere sahip ancak dünya o kadar büyük değil… Raphina ne istediğine yaşayarak karar verişini izliyoruz

Lucy Boynton birkaç televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak görev almıştı. Kariyerinin en büyük sıçraması ise Sing Street ile oldu.

Mark McKenna eğer Sing Street kurulduysa bundaki en büyük başarı Eamon’a ait. Babasının işinden dolayı evinde neredeyse her tür müzik enstrümanına sahip olan Eamon müzikle yaşayan bir çocuktur. Conor ve Eamon önderliğinde Sing Street grubu iyi işler başaracaktır.

Mark McKenna sinema evrenine bu film ile adım attı. Bu yapımdan sonra da geleceği parlak olmuştur.

Bu isimlere Maria Doyle Kennedy ve Jack Reynor gibi oyuncular eşlik ediyor.

Sing street

İnceleme

Kurgusu, oyunculukları, çekimleri ve daha birçok özelliğiyle harika bir film! İrlanda’da yaşanan ekonomik sorunların bir aile üzerinden yansıtılmasıyla Conor’ın aslında ne kadar zor şartlarda büyüyen bir çocuk olduğunu anlayabiliyoruz. Yeni okuluna henüz alışma dönemindeyken Raphina ile iletişim kurması, Conor’ın hayatının değişiminde kırılma noktası oluyor. Sırf kızdan hoşlandığı için bir müzik grubu kuruyor ve kurulan grup hiç umulmadığı kadar iyi işlere imza atıyor. Grup içindeki dostluk sayesinde ‘Sing Street’ ortaya çıkıyor.

Diyaloglar oldukça doğal, filmi izlerken bu doğallığa kendinizi kaptırıyorsunuz.

Bu filmde, Conor’ın gözünden belki de kendi çocukluğunuzu ve gerçekleştiremediğiniz hayallerinizi göreceksiniz. Filmin müzikleri ise filmi izlemeniz için en büyük neden!

IMDb puanı 8 olan film puanını sonuna kadar hak ediyor. Hem eğlenceli, hem duygusal, hem de ilham verici bu harika gençlik yapımını izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.