Constantine dizi inceleme

8EB80E05 4C35 4E6A B95D A4B01A3F16EE

DC’nin Hellblazer çizgi romanından uyarlanan dizide John Constantine’in başından geçen maceralar anlatılıyor. 2005 yılında Constantine isimli bir film vizyona girmişti. Filmde John Constantine karakterini, çizgi romandaki sarışın karaktere çok benzemese de Keanu Reeves büyük bir başarıyla canlandırmıştı. Çok sevilen filmin hayranları, aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen ikinci filmin çıkmasını çok istiyordu. 2014 yılında karakterin bu kadar sevilmesinden dolayı bir dizi çekilme kararı alındı fakat bu sefer Constantine karakterine, Matt Ryan can veriyor.

Constantine

Dizinin kadrosunda Harold Perrineau, Charles Halford, Angelica Celaya, Emmett Saklan gibi isimler de bulunuyor.

Dizinin konusu ise şu şekilde: John’un dünyada insan kılığına girmiş iblisleri görebilmek gibi doğuştan gelen bir özelliği vardır. Şeytanlar insanların içine giriyor ve onlara kötü şeyler yaptırıyor. Baş karakterimiz Constantine’in görevi de bu olaylara son vermektir. Her bölümde farklı bir hikayenin işlendiği dizi oldukça sürükleyici.

Birinci bölümün sonunda psişik güçleri olan Zed ile karşılaşıyoruz. Bu güçlerinin John’un resmini çizmeye ittiğini görüyoruz. Bu sayede John’u bularak o da bu maceraya dahil oluyor ve ona yardım ediyor. Dizide önemli bir role sahip Zed karakterinin geçmişi biraz daha ayrıntılı işlenseydi daha iyi olacağını düşünüyorum. Babasının Zed’in psişik güçlerini kötüye kullandığını öğrenmiştik fakat bunları izleyememiştik.

images 2020 04 26T190118.023

Manny adındaki melek karakter de ilk bölümden bu yana ilgimi çekmişti. Her olayda birden ortaya çıkıp müdahale etmesi biraz sinirimi bozmuştu açıkçası fakat ilerleyen bölümlerde yaptığı hamleyle beni gerçekten şaşırtmıştı.

Dizide karakter seçimleri aslında oldukça başarılı ancak filmdeki Midnite için oyuncu seçimi kesinlikle daha iyiydi. Chas Kramer karakterini de filmdeki gibi yaşça daha küçük beklerdim ama dizideki Chas de rolünün hakkını vermişti. Bir bölümünde de konuk oyuncu olarak Breaking Bad ve Better Call Saul dizilerinden tanıdığımız ünlü oyuncu Mark Margolis’i izlemek oldukça keyifliydi.

images 2020 04 26T190233.438

Film ve diziyi karşılaştırmayı bir kenara bırakırsak, Constantine dizisindeki atmosferin oldukça güzel olduğunu söyleyebilirim. İlk başlarda Matt Ryan’ın oldukça mimikli oyunculuğuna pek alışamasam da bölümler ilerledikçe rol için doğru bir seçim olduğunu fark ettim. Çizgi romandaki karaktere de tip olarak oldukça benzediğini görüyoruz.

Dizinin yalnızca 13 bölümden oluşmasının sebebi ise tamamen yayımlandığı kanalla alâkalı. NBC, dizinin yayından kaldırılması kararını aldı ve dizi başka bir kanala transfer olamayınca yarıda kaldı. Hayranları tarafından yeni sezon hâlâ istense de henüz böyle bir gelişme gözükmüyor. Sevilen karakter son zamanlarda ise Arrow’da konuk oyuncu olarak boy göstererek hayranlarını mutlu etmişti.

Ben, diziyi filmi kadar olmasa da çok beğenmiştim. Dediğim gibi Matt Ryan’ın değişik bir oyunculuğu var fakat Constantine rolüne tam oturmuştu. Dizinin sonunda da büyük bir ters köşe yaşattılar. Devamı olmaması açıkçası üzücü. Eğer DC’nin bu evreninden hoşlanıyorsanız ya da filmini sevdiyseniz izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Total
0
Shares
Önceki
downloadfile

3 çerez film önerisi

Sonraki
v for vandetta

Distopya nedir? 10 distopik film