netflix

TBMM içinde Netflix’e erişim kısıtlaması getirildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Niçin YouTube, Twitter, Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz” açıklamasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çalışanları kampüs içinde Netflix engellemesiyle karşılaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Twitter, YouTube ve Netflix gibi sosyal mecraları hedef aldı ve ahlaksızlıkla suçladığı bu mecraların tamamen kontrol altına almak ya da kapatmak için parlamentoya gideceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda ise şunları söyledi:

“Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlarının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız.”

TBMM'de Netflix'e Erişim Kısıtlaması Getirildi - onedio.com

Bu açıklamalardan sonra söz konusu olan platformlara ne zaman yaptırım uygulanacağını beklemeye başladık. Nitekim Erdoğan daha önce benzer açıklamalarda bulunduğunda, ilgili kurumlar zaman kaybetmeden bu istekleri yerine getirmek için harekete geçmişti. Bu kez de açıklamanın karşılık bulması uzun sürmedi.

Normal ağlarda şu an için bu platformlara bir yasak getirilmiş değil. Ama TBMM için aynı şeyi söyleyemeyiz. Zira Erdoğan’ın açıklamalarının ardından TBMM içinde Netflix’e erişim kısıtlaması getirildi. Meclisin internet sağlayıcılarını kullanarak Netflix’e ulaşmak isteyenler, “Bu siteye ulaşılamıyor” yazısı ile karşılaştı.

TBMM'de Netflix'e Erişim Kısıtlaması Getirildi - onedio.com

ANKA’nın aktardığına göre Bilgi İletişim Başkanlığı, çalışma siteleri hariç tüm sitelere engel konulduğunu aktarırken YouTube, Twitter, Instagram gibi sosyal medyalara ise ulaşılabiliyor. Önümüzdeki günlerde bu platformlara ne tür yaptırımlar uygulanacağını bekleyip göreceğiz.

 

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.