Sense8’i etkileyici yapan 8 sebep

VEhH9unYwUSb Q rtG90YEqwHnJZiYgmfsU0JzoRX58

Kaliteli yapımları harcamayı adeta fıtrat bilmiş platformlardan biri olan Netflix’in kanımca en kaliteli dizilerinden biri Sense8. Elbette büyük bütçe kayıplarına neden olan dizi birçok insana şüphesiz önereceğim dizilerden birisi. Bu içerikte de daha önce duymadıysanız bir izlenim uyandırmak adına, duyup da izleyemediyseniz izlemeniz için doğru vakit olduğunu belirtmek adına 8 sebepten bahsedeceğim.

Buyrun başlayalım!

1. Ayakta alkışlanmayı hak eden sinematografisi

Yönetme, yazma ve oynama adına ilgisi olan, izlediğim projelerde çekimlere de çok dikkat eden biri olarak Sense8’in sahnelerinden etkilenmemek mümkün değil. Az uz değil 8 ülkeden bahsediyoruz ve karakterlerin bağlantısını gördüğümüz sahnelerde sağlanan geçişleri takdire şayan. Derinlik, renkler, kompozisyon ve kamera hareketleri izleyiciyi en çok etkileyecek şekilde ayarlanmış. Üst düzey bir sinematografinin söz konusu olduğunu açıkça belirtebiliriz. Bu durumu jenerikten bile görebilirsiniz.

https://youtu

https://youtu.be/8AHK2NXQD4A

İzlemenizi önerdiğim jeneriğin linkini de buraya bırakıyorum.

2. Yaratılan özgün senaryo

Bilirsiniz ki bilim-kurgu türündeki projeler çoğunlukla senaryonun etkileyici olmasına odaklanır ve bazı küçük ayrıntılar diziyi veya filmi favorileriniz arasına koymanızı, arkadaşlarınıza önermenizi sağlar. Sense8 bu detaylara sahip olmakla birlikte senaryonun tamamının da adeta eşsiz olduğunu görebilirsiniz. İlk birkaç bölümde ‘abi mevzuya girmediler hala’ diyerek yavaş tempoda ilerlediğini düşünebilirsiniz ama sonrasının adeta bir dondurma kıvamında eriyip izlendiğine emin olabilirsiniz. Hem bilim-kurgu hem de aksiyon türünde değerlendirebileceğimiz yapım tamamen özgün bir senaryoya sahip.

3

3. Özgürlük, sevgi ve insanlık üzerine müthiş anlatım

Senaryoyu bu kadar özgün yapan yönü de budur diye düşünüyorum. Dizide 8 farklı ırk, kültür ve gelenekleri görüyoruz ve hiçbir karakter orijinalliklerinden bir şey kaybetmiyorlar. Eğitim, mekan fark etmeksizin insanların acımasız ve bencil olabilmesi, homofobi, gelişmemiş ülkelerde görülen haksızlıklar, gelir eşitsizliği ve daha birçok konunun etkileyici bir şekilde işlendiğini görüyoruz.

Her insan sevmekte, istediği fikre inanmakta özgürdür. Aşk; milliyetle, cinsiyetle, baskıyla sınırlandırılamaz; birçok sevme biçimi vardır ve önemli olan bu biçimler değildir önemli olan sevme eylemidir. Belki de diziyi izlerken bu konuda daha önce düşünmediğiniz birçok şeyi keşfedersiniz.

“İstediklerim ve sahip olamayacağımı bildiklerim arasında sıkıştım kaldım.” Toplumsal sorunların yanı sıra bireysel çatışmaları da görebileceğiniz bir yapımdan bahsediyoruz. Her birimizin hayatının bir döneminde yaşadığı ve belki de yaşamaya devam ettiği kimlik sorununu görebilirsiniz. Dizide mesaj vermek için kasıntı bir çaba yerine senaryonun işleyişinde otomatik olarak oluşmuş bu sahneler bizi derinden etkileyen büyük mesajlar içeriyor.

Spoiler yemek istemeyenler izlemeyebilir ama sorun etmeyenlerin bakmasını önerdiğim bir video bırakıyorum.

https://youtu.be/fnXFumEf_9M

be/fnXFumEf_9M

 

4. Kafa patlatılması gereken detaylar

Bu türü seven biri olarak bazı detayların önemli olduğunu ve kaçırılmaması gerektiğini söylemem gerek. Konu her ne kadar kolayca anlaşılsa da bazı detayların üzerine düşünülmesi gerektiği önemli bir konu. Diziye başladığınızda bu dediğimi daha iyi anlayacağınızı tahmin ediyorum.

 Diziye başladığınızda bu dediğimi daha iyi anlayacağınızı tahmin ediyorum

 

5. Yetenek ve samimiyet barındıran oyunculuklar

Tanınmış ve üstün yetenek olduğunu söyleyemem ancak repliklerin içinize işlemenizi sağlayan bir oyunculuk da söz konusu. Oyuncular arasında sağlanan samimiyeti sahnelerde hissetmeniz de çok mümkün. Açıkçası oyuncuların yakınlık kurabildiği takdirde enerjinin ekrana yansıdığını düşünüyorum ve Sense8 de bunu kanıtlar nitelikte. Önceki maddelerde belirttiğim mesaj değeri taşıyan sahnelerde oyunculukları da beğeneceğinize emin olabilirsiniz.

 Önceki maddelerde belirttiğim mesaj değeri taşıyan sahnelerde oyunculukları da beğeneceğinize emin olabilirsiniz

 

6. Çalma listenize eklenecek müthiş dizi müziği 

İlk maddede bahsettiklerimin yanı sıra dizilerde ve sinemada dizi/film müziği en önemli parça olmuştur her zaman. Sense8 bu bakımdan da takdir edilir derecede başarılı. Sahnelerde kullanılan arka plandaki müzik sizi dizinin içine daha çok çekerken, bir klip niteliği taşıyan şarkı parçaları da hem göz hem kulak için kafiye barındırıyor. Yeni bir şarkı ihtiyacınız varsa diziyi yakın zamanda izlemeyi düşünmüyorsanız bile şarkılara göz atmanızı tavsiye ederim.

Yine diziye temiz bir kafayla başlamak isterseniz bakmayabilirsiniz ama bu favori sahnelerimden biridir. Şarkı da harika.

https://youtu.be/Jref4bWvRLs

7. Kendinizi bulacağınız karakterler ve sahneler

Bahsettiğim gibi kimlik sorunu. Her karakterde kendinizden bir şey bulabilirsiniz. Çünkü her karakter ayrı bir kültürü temsil edercesine aktarılmış. Yaratılmış demiyorum çünkü karakterler hayatımızda benzerini bulabileceğimiz, hatta kendimizden bir parça bulabileceğimiz özellikteler. Erdem, vicdan, cesaret ve bunların karşıtları korkaklık, acımasızlık…

Elbette ki bu karakterlerin sahneleri de sizin kendinizi bulmanızı daha çok sağlayacak. Kendinden korkan ve saklanan bir karakterin cesaretin en büyüğü göstermesine, geçmişiyle hesaplaşmaktan kaçan birinin ondan güç alır hale gelmesine… Karakter gelişmelerine tanık olacağınız sahneler hayatımızdan birer parçayı betimliyor adeta.

Ayrıca 8 karakterimizin 1 olduğu sahneler bir şaheser değeri taşıyor.

Ayrıca 8 karakterimizin 1 olduğu sahneler bir şaheser değeri taşıyor

 

8. Wachowski Kardeşler

Dünyayı değiştiren filmler yapmalarıyla da anılan bu ünlü kardeşleri mutlaka ikonik filmlerinden duymuşsunuzdur. Matrix serisi ve V for Vendetta gibi yapımları sektöre kazandırmalarıyla unutulmaz isimlerden. Sense8’in ana temasının aksiyon olmadığını belirtmekle birlikte bu sebebin de diziyi izlemeniz için güzel bir referans olduğuna inanıyorum.

Netflix’in yeni sezon için onay vermemesi dünya genelinde ben de dahil birçok kişiyi dramlara sürüklemişti. Eh belki de dev bütçesinin etkisi vardır, umarım bu 8 neden sizi diziyi izlemeye iter ve yeni bir evreni de keşfetmiş olursunuz.

İzleyeceklere iyi seyirler, izlemiş olanlara ben de en az sizin kadar özlüyorum!

İzleyeceklere iyi seyirler, izlemiş olanlara ben de en az sizin kadar özlüyorum!

Total
0
Shares
Önceki
images 1

Amazon’un elindeki 5 cevher

Sonraki
7c085e9f8a2932d4dc13fdff492e150d 1

Son 10 yılın en iyi 20 kadın oyuncu performansı