Alien

Ridley Scott bir Alien filmi çekmeyi düşünüyor

Ridley Scott, bir Alien filmi daha yönetmek istiyor!

Ridley Scott, Prometheus ve Alien: Covenant’tan sonra orijinal serinin öncesini anlatan ‘prequel’ serisinin üçüncü filmi konusunda oldukça istekli. Scott, Awakening ile Yaratık evrenine yeni bir boyut kazandırmak istiyor.

Alien

Alien serisinin sinema yolculuğu

İlk kez 1979 yılındaki bilim kurgu ile korku/gerilimi birleştiren filminin ardından seri, 1986 yılında James Cameron imzalı ikinci filmi ile geri dönmüştü. 1992 yılında ise serinin üçüncü ve usta yönetmen David Fincher’ın ilk uzun metrajı olma özelliğini taşıyan bir film gelmişti ve ardından seri 1997’de Jean-Pierre Jeunet’ın çektiği dördüncü film olan Resurrection (Diriliş) ile noktalanmıştı.

Bir süre sessiz kalan Alien adı 2012 yılında Ridley Scott yönetmenliği altında Prometheus ile evrene “yeniden” geri dönmüştü. Ana hikâyenin öncesine odaklanan bu yapım ortalama üstü eleştiriler almıştı ve son olarak Alien: Covenant ile Prometheus’ta başlanan yeni üçlemenin ikinci halkasına geçti. Çok da iyi yorumlar almayan ancak iyi bir gişe yapan filmin yönetmeni Ridley Scott’ın seriyle işinin henüz tamamlanmadığı ise bilinen bir gerçek.

Alien

Geçtiğimiz günlerde Empire’ın açıkladığı “En İyi 50 Bilim Kurgu Filmi” listesinde ilk sıralarda bulunan film için yeni projeler yolda olabilir. Serinin yaratıcısı ve 1979 tarihli kült filmin yönetmeni Ridley Scott, daha önce “Yaratık” için yeni bir film çekmek istediğini zaten dile getirmişti. Ancak sonrasında ne yönetmenden ne de stüdyodan haber alamamıştık. Usta yönetmen, yeni filme dair düşüncelerini Los Angeles Times gazetesinde bahsetti.

“Bence filmde hâlâ gidilebilecek çok fazla mesafe var ancak şimdi yeniden şekillendirmeniz gerekiyor. İlk filmi yaparken aklımda sürekli neden böyle bir yaratığın olduğu ve neden her zaman yumurtalarını taşıyan bir savaş gemisinde bulunduğu sorusu vardı. Bu aracın ve bu yumurtaların amacı neydi? Sorgulanacak olan şey bu. Sorulması gereken şeyler işte bunlar: Kim, neden ve ne amaçla?”

Alien

2017 yılında seyircileriyle buluşan Covenant, arkasında bir dizi soru bırakarak bitmişti. Görünüşe göre Scott’ın kafasındaki bu devam filmi de orijinal film ile prequel arasındaki boşlukları dolduracak. Scott, diğer iki film ile beraber bazı soruların cevabını vermiş olsa da adının Alien: Awakening olması planlanan film ile amacın ne olduğunu anlatacak.

Tüm bunlarla birlikte serinin haklarını Disney’in satın aldığını ve yeni projenin yalnızca film değil, aynı zamanda bir Disney+ dizisi olarak da karşımıza çıkabileceğini belirtelim.

Serinin son filmi olan Alien: Covenant’ın fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.