Kısa bir bakış: Community

Community

Community, ilk bölümü 17 Eylül 2009’da, son bölümü 2 Haziran 2015’te yayımlanan 6 sezonluk sitcoom türünde bir yapım. Dizi, genel hatlarıyla durum komedisi olarak ilerlese de bölümlerin içlerinde bu algının dışına çıkılıyor.

Dizide olaylar, sosyeteden saygın bir avukat olan Jeff Winger’ın, avukatlık lisansını kaybettikten sonra Greendale Community College’a da lisansını alabilmek için öğrenim almaya karar vermesi ile başlıyor. Okulun ilk günü Britta ile flört edebilmek için bir yalan söylüyor ve bir çalışma grubu kurmuş oluyor. Karakterlerimiz bir çalışma grubu olarak bir araya geliyorlar ve biz bu karakterlerin çalışma grubunun başından geçen olayları izliyoruz. Dizi, konu itibariyle bir “Community College’da” yani bir devlet üniversitesinde geçiyor.

Karakterlerden bahsetmişken, dizinin bu konuda hakkını vermek gerek. Kendim de bir izleyici olarak, dizi ile ilgili güzel bulduğum birçok özellikten birisi buydu diyebilirim. Çünkü bütün karakterler kendilerine özel ve farklı kişilik, insan gruplarını temsil ediyorlar. Çalışma grubu olarak bir araya gelmeseler asla bir arada olmayacak çok farklı kişiliklerdeki insanları bir arada görüyoruz.

Dizide çalışma grubundaki 7 insanın hepsi başrol olarak karşımıza çıkıyor ve bu sayede hepsini tanıyabiliyoruz, hepsiyle empati kurabiliyoruz. Ama dizinin asıl başrolünü Joel Mchale “Jeff Winger” üstleniyor.

Oyuncu kadrosu ve karakterleri:

Çalışma grubu:

Jeff Winger – Joel Mchale

Joel Mchale

Sosyeteden gelen karizmatik bir avukat ve çok başarılı bir yalancı. Öğrenmek için değil sadece yapmak zorunda olduğu için okulda. Bencil ve ukala bir insan.

Britta Perry – Gillian Jacobs

Gillian jacobs

Britta, dizide diğer karakterler kadar baskın olmayan bir karakter. Genel olarak özelliği anarşist olması.

Abed Nadir – Danny Pudi

Danny Pudi

Abed, dizideki en özel ve ayrıntılı diyebileceğimiz karakter. Bilim kurguya, sinemaya olan ilgisi ve normlara uymayan, normal olmayan “garip” ifadesiyle tanımlayabileceğimiz ayrıca dizinin genel izleyici kitlesi tarafından da en çok sevilen karakter.

Annie Eddison – Alison Brie

Alison brie

İnek olarak tanımlayabileceğimiz ama uyuşturucu sorunları yüzünden devlet üniversitesine gelmiş olan saf, sempatik ve bir o kadar da duygusal bir karakter.

Shirley Bennett – Yvette Nicole Brown

Yvette Nicole Brown

Shirley, grubun annesi olan dindar ve saf bir kadın. Diziye duygusal ve aile açısından bir bakış açısı getirmiş olan karakter.

Troy Barnes – Donald Glover

Donald Glover

Abed ile olan arkadaşlığından çokça etkilendiğimiz ve lisedeyken futbolcu olan ve bize bir bakış açısı kazandıran sempatik bir karakter.

Pierce Hawthorne – Chevy Chase

530C8558 9A47 4069 9E37 714ABE2F873E

Grup tarafından çok fazla sevilmeyen, biraz geri kafalı ve “boomer” olarak nitelendirilen ama aslında yaşı itibariyle çok güzel göndermelere ve şakalara yol açan bir karakter.

Craig Pelton – Jim Rash

Community

Greendale Community College’ın müdürü olan, homoseksüelliği ile ve Jeff’e olan aşkıyla son sezonlara doğru daha fazla görmeye başladığımız bir karakter olan Craig de Abed gibi çok sempati toplayan ve sevilen bir karakter.

Ben Chang – Ken Jeong

Community

Spoiler vermemek adına bazı önemli özelliklerini söyleyemeyeceğiz ancak ilk sezonlarda bir İspanyolca hocası olarak karşımıza çıkan ve gerçekten garip bir karakter.

4. sezondan sonra dizinin kadrosunda ve bölüm sayılarında değişiklikler oluyor. Dizinin ilk 3 sezonu 22-25 bölümden, son 3 sezon 13’er bölümden oluşuyor.

Diziyi diğer durum komedilerinden ayıran şey ise bölümlerdeki mesajlar diyebiliriz. Dizinin neredeyse her bölümünde farklı bir popüler kültür ürününe ya da o zamandaki olaylara sürekli göndermeler yapılıyor. Dizideki çeşitlilik de  buradan ve karakterlerden kaynaklanıyor. Bazı bölümlerde resmen bilim kurgu izlerken, bazı bölümlerde ise aksiyon izliyoruz ancak bunu izlerken o kadar iyi bir şekilde veriyorlar ki sadece diziyi bitirdikten sonra bu kadar çeşitli ve boyutlu bir dizi olduğunu anlayabiliyoruz. Özellikle dizideki mizah ve ironiler gerçekten çok kuvvetli.

Sonuç olarak size çok güzel hissettireceğinden emin olduğumuz çok komik ve bir o kadar da etkileyici bu yapımı izlemenizi kesinlikle öneriyoruz. Diziyi şu anda Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
Enola Holmes
mm

Enola Holmes filminin afişi yayımlandı

Sonraki
70877A75 DD79 4509 B240 2CF8D89E0D28

Happy-Go-Lucky Days anime filminin çıkış tarihi belirlendi