sl2

Skam neden bu kadar çok konuşuluyor?

Diziyi izlememiş olsanız dahi mutlaka uyarlamalardan biri, herhangi bir karakterin editi karşınıza çıkmıştır. Peki ya Skam neden bu kadar çok konuşuluyor? Neden bu kadar çok beğeniliyor?

Herkesin kendinden bir şeyler bulabilmesi:

Skam bir gençlik dizisi evet ama entrikalar, dramalarla dolu bir dizi değil. Her karakter özenle yazılmış ve bir önem barındırıyor bu yüzden de izlerken mutlaka kendinizden bir şeyler buluyorsunuz. Birçok farklı karakteri tanıyoruz ve bu karakterler genç kitlenin izleyip empati kurabileceği şekilde yazılmış.

svg%3E

 

Sosyal Konulara Değinmedeki Kusursuzluk

Dizinin her sezonunda farklı bir karaktere odaklanılıyor ve bu karakter belli sosyal problemlere farkındalık çekiyor. Kimlik sorunları, homofobi, feminizm, islamofobi, akran zorbalığı… Hepsinde de senarist kasmadan bu mesajı veriyor ve izlerken sonuca sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsunuz.

svg%3E

 

Oyuncu Kadrosunun Sırıtmaması

Oyuncu kadrosu özellikle gençlik dizilerinde önemli bir anahtar. Türk gençlik dizilerinde gördüğümüz en büyük eksiklik 25-30 yaşındaki insanları liseli olarak ekrana koymaları, Skam’da ise asla sırıtmayan role uygun yaştaki oyuncular yer alıyor. Bu yüzden oyunculuk konusunda da senaryoya uygunluk açısından da bir sıkıntı göremiyoruz.

svg%3E

 

Tek kelimeyle: Karakterler

Dizideki karakterler tam anlamıyla günümüz problemlerini yansıtma amacıyla yazılmış. Okulda, çevrede göreceğiniz tipler; kendinizi bulacağınız şekilde işleniyor. Dizi karakterlerin gerçekçi olmasına o kadar önem veriyor ki her karakterin bir Instagram hesabı vardı.

svg%3E

Soundtrack

Evet, gerçekten de bir diziyi kaliteli yapan en büyük unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum. Skam’da orijinal olarak hazırlanmış bir şarkı yok ancak uygun anda giren müzikler o kadar iyi oluyor ki izlediğiniz sahnenin keyfini dayanılmaz yapıyor.

Daha birçok sebebi sıralayabiliriz ancak bunlar bile dizinin neden bu kadar çok ilgi gördüğünü kanıtlar nitelikte. İzleyenlerin yorumunu, izlemeyenlerin de acilen izlemesini bekliyoruz.

svg%3E

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.