Beyin yakan bir dizi: The Society

cb617a54b2fc3362fdd0d550233e9bac

Netflix yapımı olan ve çok sevilen bir dizi olan The Society gençlik, dram ve bilim kurgu türünde bir yapım. Dizi zengin bir kasaba olan New England’daki koku sorununa ilk bölümlerde değinerek başlıyor. Bu koku için hükümetten destek geleceği gün lisedeki öğrencilerin okul turu için servislerle kasabalarından yani New England’dan ayrılmalarını ama fırtına yüzünden eve dönmek zorunda kalmalarını ve döndüklerinde kasabada kimsenin olmadığını, çıkışların kapalı olmasını ve orada kalmalarını yani kendi kasabalarına tıpatıp benzeyen bir kasabada, bir alternatif evrende tıkılı kalmalarını konu ediniyor.

c0d4a422b729dc1be063bdf55ee0f96d

Dizi “Sineklerin Tanrısı” kitabından esinlenilen bir senaryoya sahip. Dizi aslında toplumu, toplumun baskı altında ne yaptığını, toplumdaki rolleri, gençlerin bunları nasıl üstlendiğini de anlatıyor. Hepsi sadece lise öğrencisi olan bu topluluğun adaleti sağlamaya çalışmasını, sağlıkla ilgilenmek zorunda kalmalarını, yiyecek üretmek zorunda olmalarını, siyaseti ve başa geçmek için yaptıkları mücadeleleri anlatıyor.

Karakterlere bakacak olursak karakter kadrosu çok geniş neredeyse herkesi yakından tanıtıyorlar ve bu süreçte onları tanımamızı sağlıyorlar. Genel olarak izleyenler tarafından sevilmeyen karakterler çünkü baskı altındalar ve bu hepsinin kötü yönlerini ortaya çıkartıyor. Karakterle bağ kurmak bence bu yüzden kolaylaşıyor. Başrol olarak oynanan Kathryn Newton, Allie Pressman karakterine hayat veriyor. Karakterleri canladıran oyuncular ise set içerisinde çok içli dışlılar.

93e802eccf0c18a9e2b130af1cc17e28

Dizi Netflix’in çoğu dizisi gibi toplumsal bazı konulara, örnek olarak eşcinsellik ve duyma engelliliğine değiniyor.

Dizinin şu ana kadar tek sezonu yayımlandı ve 2. sezonun 2020’nin Mayıs ayında yayımlanması bekleniyor. İlk sezon 10 bölümden oluşuyor.

Eğer mind-fucking türünde dram ve gençlik de içeren kısa bir yapım izlemek isterseniz The Society’yi öneririm.

SPOİLER UYARISI!

Son bölümlere, seçimlere doğru Allie’yi başkanlıktan kovdurmak için yaptıkları beni çok sinirlendirdi. Bunun dışında teori üretmeye bu kadar müsait bir dizide sezon finalinde tek ipucu New England’ın yerli yerinde durması ve o köpekti, bence biraz daha ipucu verilebilirdi ama sezonun bittiği yeri, oldukları durumu çok beğendim.

 

Total
0
Shares
Önceki
Screenshot 20200205 002558 Gallery

Bir başarı hikâyesi: Miss Americana

Sonraki
zz1

Disney Plus’ta Marvel hayranlarını neler bekliyor?