Anime
Anime

Yeni başlayanlar için 10 anime önerisi

Birçoğumuz farkında olmadan çocukluğumuzda anime seyretmişizdir. Heidi, Tsubasa, Pokemon ve daha fazlası… Animelerin çocuklar için olduğunu düşünenlerdenseniz, yanılıyorsunuz. Elbette çocuklar için olanı da var ancak öyle animeler var ki çoğu yetişkinler için. Eğer siz de anime izlemek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız listemize bir göz atmalısınız!

1)Attack On Titan

Attack on titan

Birkaç yüzyıl önce, insanlar devler tarafından neredeyse tamamen yok edilmiştir. Devler çok uzun ve büyük ama zeki olmayan canlılardır. İnsanları yerler. Bu zulümden kaçabilen küçük bir grup insan devlerden bile uzun surlar ile çevrelenmiş bir şehirde kalarak kurtulurlar. Günümüze gelindiğinde ise şehirde bir asırdır dev görülmemiştir ancak bir gün Eren ve üvey kız kardeşi Mikasa kocaman bir dev tarafından şehrin duvarlarının yıkıldığını görürler. Tüm devler birden insanları yemeye başlarlar. Eren, kendi annesinin gözünün önünde yendiğini görünce, her bir devi öldürüp tüm insanlığın intikamını alacağına dair yemin eder.

Dizinin final sezonu haberine alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://seyrederiz.com/attack-on-titan-final-sezonundan-yeni-fragman-geldi/

 

2)Death Note

svg%3E

Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Light, Japonya’nın belki de en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona zevk vermemektedir. Her gün gittikçe artan suç oranı ve adalet sisteminin çökmüşlüğü, onun için bu dünyayı daha da anlamsız ve çürümüş kılmaktadır. Bu yüzden de hiçbir şeyde anlam görmemektedir. Light, bir gün ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı defterin düştüğü yere gider ve defteri alır. Defterin üstünde “Death Note” yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde içinde ”Bu deftere adı yazılan kişi ölür” yazdığını görür. Defteri alıp evine gider. Evde haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını görür. Defterin gerçekliğini test etmek için de rehin alan adamın adını deftere yazar ve 40 saniye sonra adam ölür. Defterin gerçekliği karşısında şaşkına dönen Light, kendi ideal dünyasını yaratmak için diğer suçlulara yönelecektir ama dünya onun varlığını öğrenir. Defterin sahibini bulmak için dünyanın en iyi dedektifi L peşine takılır…

 

3)Elfen Lied

svg%3E

Dicloniuslar yani insanların bir sonraki evrimi olduğuna inanılan canlılar, bilim insanları tarafından insanların düşmanı olarak tanıtılmıştır. Normal insandan tek farkları iki boynuzlu olmalarıdır. Bir özellikleri daha vardır. Kimsenin görmediği en az 2 metre uzunluğunda kollara sahiptirler. Bilim insanları Dicloniuslar‘ın insanlar için çok büyük bir tehlikeli olduğunu düşünmektedirler. O yüzden onları laboratuvarlarda denek olarak kullanacaklardır. Bir gün laboratuvardan kaçmayı başaran Lucy adındaki bir Diclonius, insanların arasına karışır. Lucy, kaçarken başına aldığı bir kurşun darbesiyle hafızasını kaybetmiş ve ruhu ikiye bölünmüştür. Denizi izlemeye gelen Yuka ve Kouta, Lucy’yi çırılçıplak bir şekilde bulurlar. Evlerine götürürler ve birlikte yaşamaya başlarlar. Lucy’nin hafızası arada bir yerine gelmektedir ve o anlarda Lucy, katil Lucy’e dönüşür.

 

4)My Hero Academia

svg%3E

Neredeyse herkesin süper kahraman olduğu bir dünyada Midoriya Izuku’nin hiçbir süper gücü yoktur. Buna rağmen Midoriya’nın en büyük hayali bir numaralı süper kahraman olmaktır. Midoriya hayallerini gerçekleştirebilmek için ülkenin en iyi Kahraman Okulu olan Yueiko’ya katılır. Peki idolü olan All-Might’in yardımıyla hayalini gerçekleştirebilecek midir?

 

5)One Punch Man

svg%3E

Saitama adlı ana karakterimiz hobi olarak süper kahraman olur. O kadar çok çalışır ki saçları bile dökülür. Sonunda istediği olur ve hatta dünyanın en güçlü süper kahramanı olur. Karşısına çıkan bütün düşmanları sadece tek yumruğuyla yenebilmektedir. Saitama artık bu durumdan çok sıkılır çünkü herkesi tek yumruğuyla yenebilmesi, düşmanlarıyla savaşırken ona keyif vermez. Tek istediği kendine denk bir rakiptir… Çok sevilen bu eğlenceli anime kesinlikle izlenmeli!

 

6)Fullmetal Alchemist Brotherhood

svg%3E

Edward ve kardeşi Alphonse, aileleri ile birlikte yaşarlar, ta ki babaları evi terk edene kadar. Babalarının neden evi terk ettiğini kimse bilmez ve artık üç kişi yaşamaya başlarlar. Daha sonra babasına çok kızgın olan Edward ve Alphonse babalarının kütüphanesinde simya ile ilgili kitaplar okumaya başlarlar. Simya çok ilgilerini çeker, birkaç numara bile yaparlar. O sırada anneleri ölümcül bir hastalığa kapılır ve ölür. Komşularında kalmaya başlarlar. Simyada çok gelişen Edward ve Alphonse kardeşler annelerini geri diriltmek için insan dönüşüm formülünü bulurlar ancak başarısız olurlar. Simyadaki, tepkimeye giren ve çıkanın eşit olma kuralı, annelerinin ruhu karşılığında Alphonse’yi ve Edward’ın bacağını alır. Sonunda anneleri geri döner ama bu sefer de insana benzemiyordur. Edward kardeşinin ruhu karşılığında kolunu da verir. Artık ikisinin de tek amacı vücutlarını geri almaktır.

 

7)Tokyo Ghoul

svg%3E

Dünyada son zamanlarda birçok ‘ghoul’ vakası yaşanmaktadır. Ghouller, kısaca insan eti yiyerek hayatını sürdüren bir çeşit insan üstü varlıklardır. Ken Kaneki adlı ana karakterimiz bir kafede Rize Kamishiro adında bir kadınla tanışır. İyi anlaşırlar ve buluşma ayarlarlar. Dönüşte birlikte eve yürürlerken Rize, Kaneki’ye saldırır. Rize bir ghoul’dur. Tam Kaneki’yi öldürmek üzereyken üzerine düşen demir yığını tarafından ezilir. Kaneki hastaneye kaldırılır. Durumu kritikten, Rize’nin organlarını Kaneki’ye nakil edilir. Daha sonra  Kaneki yarı insan yarı ghoul şekilde topluma karışıp yaşam mücadelesi vermeye başlar.

 

8)Cowboy Bebop

svg%3E

1998 yapımı bu anime, şimdi bile konuşulmakta. Yıllar içinde efsaneleşen ve çok sevilen animenin konusu ise şöyle, 2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir ancak gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir sorun vardır. Bundan dolayı büyük bir felaket gerçekleşir, ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur ve patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünyaya düşer. Dünyanın 3/4 ünü yok eder ve milyarlarca insan ölür. İnsanların bazıları yer altına sığınır, bazıları da yaşam koşullarının sağlandığı gezegene yerleşirler. Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları anlatıyor. Spike Spiegel ve ortağı Jet Black güneş sistemindeki suçluları yakalamaya çalışırlar. Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedirler. Anime; suçluların peşinde yaşadıkları olayları konu alıyor gibi gözükse de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini, karşı karşıya gelmesini anlatır.

 

9)Steins Gate

svg%3E

 

Ana karakterimiz olan Rintaro Okabegen bir bilim insanıdır. Bir gün geçmişi değiştirebilecek bir makine icat eder ancak kelebek etkisi yüzünden yaptığı her küçük değişiklik, büyük bir sorun haline gelir. Bunları düzeltmek için uğraşırken de her şey daha da karanlık hale gelir. Peki tüm olanları düzeltebilecek midir?

 

10)Little Witch Academia

svg%3EAkko adında küçük bir kızın Shiny Chariot adında bir cadının gösterisini izleyip cadı olmaya karar vermesiyle başlar. Akko, Luna Nova Büyü Akademisi’ne kayıt yaptırır. Okulla birlikte yaşadığı şehri değiştirir ve yeni arkadaşlar edinir. Burada cadılık eğitimi alır ve büyü yapmak, süpürgeyle uçmak gibi birçok şey öğrenir. Akko ile yeni arkadaşları Lotte ve Sucy, bir anda kendilerini karmaşık olayların içerisinde bulurlar.

 

Listemiz şimdilik bu kadar ancak anime ile ilgili başka içeriklere ve daha fazlasına sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

 

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.