Wonder Woman 2. filmi neden 1984 yılında geçiyor?

mm
Wonder Woman

Hepimizin bildiği üzere ilk olarak 2017 yılında çıkan DC Comics yapımı Wonder Woman filminin hem devam filmi, hem de filmin yönetmeni Patty Jenkins’in yaptığı röportajlara göre hikâyesel olarak ilk filmin devamı olmayacak olan yeni Wonder Woman filmi 1984 yılında geçecek.

Wonder Woman 1984

Filmin yönetmenliğini yapan Patty Jenkins’e film hakkında sıkça sorulan sorulardan biri de filmin hayranlarını merak ettiren bu tarih seçimi. Yeni filmin Wonder Woman 1984 olarak adlandırılması ve 80’lerde geçmesi birkaç farklı nedene dayanıyor.

Çeşitli medya platformlarında film hakkında verdiği röportajlarda sıklıkla neden 1984 yılı seçildiğine dair soruları yanıtlayan Patty Jenkins, ilk filmin Birinci Dünya Savaşı sırasında geçmesinden sonra neden ikinci filmin hikâyesinin yıl atlayarak 1984’e sıçraması hakkında pek detaylı bilgi vermese de, 1984 yılı seçimini şu sözlerle ifade ediyor:

“80’lerde büyümüş birisi olarak bu dönemin kendine ait bir atmosferi olduğuna inanıyorum. Hem çok iyinin hem de çok kötünün bulunduğu bir dönem olan 80’leri izleyicilere göstermek için sabırsızlanıyorum. Wonder Woman genel olarak bu dönem ile çok uyumlu. Batı medeniyetinin bugünkü hâlinin çıkış noktası olan dönemde Diana’nın neler yapabileceğini ve bu dönemden ne gibi kötü karakterlerin çıkabileceğini merak ediyorduk.”

Wonder Woman 1984

Özellikle ilk filmin Birinci Dünya Savaşı sırasında geçmesinin ardında ikinci filmde de yine bir “savaş” teması devam ettiriliyor. Filmin yapımcıları bu savaş temasını İkinci Dünya Savaşı’ndan devam ettirmek yerine, Soğuk Savaş’ın ve birçok komplo teorisinin tavan yaptığı 1984 yılında devam ettirmeyi tercih ediyor.

Ayrıca filmi bekleyen birçok hayran, Los Angeles’da gerçekleşen ve Sovyerler Birliği’nin boykotuyla ünlü olan 1984 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın Wonder Woman 1984’de yer alacağını düşünüyor. O dönemde kendini gösteren teknolojik gelişmeler, ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki uzay hakimiyeti, nükleer enerji yarışı ve istihbarat üzerine yoğunlaşan Soğuk Savaş, Wonder Woman’ı, Captain America’dan alışık olduğumuz bir dünyanın ve Soğuk Savaş ortamının ortasına bırakabilir.

Wonder Woman

Ayrıca filmde yer alacak kötü karakter olan Cheetah’ın Soğuk Savaş hükümetlerinden biriyle çalışan bir uyuşturucu patronu olması da bekleniyor. Cheetah sayesinde dönemin hükümetlerine ve Soğuk Savaş’a dair birçok ayrıntıyı görmemiz bekleniyor.

Soğuk Savaş’ın ve teknolojik gelişmelerin beşiği olan 1984 yılında geçen Wonder Woman 1984, 2 Ekim 2020 tarihinde vizyona girecek. Gal Gadot’u tekrar Wonder Woman olarak izleyeceğimiz bu filmi sabırsızlıkla bekliyoruz. Film ile ilgili yeni gelişmelere sitemizden ulaşabilir filmin fragmanını hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
keanu reeves

Keanu Reeves çizgi roman yazıyor: BRZRKR!

Sonraki
e2722227 5cdd 4ccb 8bca 9d63162bca6b

Netflix yeni projesi Şimdiki Aklım Olsaydı’yı iptal mi etti?