Venedik Film Festivali

Venedik Film Festivali’nin kazananları açıklandı

Pandemi dönemindeki ilk büyük uluslararası endüstri etkinliği olan Venedik Film Festivali’nin kazananları, geçtiğimiz saatlerde açıklandı. Bu yıl 77’ncisi yapılan Venedik Film Festivali, 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti.

77. Venedik Film Festivali’nin en büyük ödülü Altın Aslan’ı belirleyecek uluslararası jürinin başkanlığını, Avustralyalı aktris ve yapımcı Cate Blanchett üstlenmişti.

Kazananlar;

Altın Aslan: Nomadland

En İyi Film: The Wasteland – Ahmad Bahrami

En İyi Yönetmen: Lav Diaz – Genus Pan

Özel Jüri ödülü: Ana Rocha de Sousa

En İyi Kadın Oyuncu: Khansa Batma – Zanka Contact

En İyi Erkek Oyuncu: Yahya Mahayni – The Man Who Sold His Skin

En İyi Kısa Film: Entre Tú Y Milagros – Mariana Saffon

En İyi Senaryo: Chaitanya Tamhane – The Disciple

En iyi Senaryo: (Horizons) Pietro Castellitto – I Predatori

Geleceğin Aslanı Ödülü: Ana Rocha de Sousa

En İyi Genç Aktör-Aktris: Roohollah Zamani – Sun Children

Gümüş Aslan Büyük Jüri Ödülü: Nuevo Orden – Michel Franco

Gümüş Aslan, En İyi Yönetmen: Kiyoshi Kurosawa – Wife Of A Spy

Volpi Cup, Best Actress: Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman

Volpe Cup, Best Actor: Pierfrancesco Favino – Padrenostro

11 yıl sonra ilk defa bir İtalyan filmi ile açılış yapmış olan festivalde, bu sene bir Türk filmi de gösterimdeydi. Küçük Kara Balıklar ve Sulukule Mon Amour gibi kısa filmleriyle başarılı işlere imza atan Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metraj filmi olan “Hayaletler” isimli film, festivalde seyircilerin karşısındaydı. Festivaldeki kategoriler içerisinde şu filmler gösterimdeydi:

Ana Yarışma

In Between Dying – Hilal Baydarov

Le Sorelle Macaluso – Emma Dante

The World to Come – Mona Fastvold

Nuevo Orden – Michel Franco

Amants – Nicole Garcia

Laila in Haifa – Amos Gitai

Dear Comrades – Andrei Konchalovsky

Wife of a Spy – Kiyoshi Kurosawa

Khorsid – Majid Majidi

Pieces of a Woman – Kornél Mundruczó

Miss Marx – Susanna Nicchiarelli

Padrenostro – Claudio Noce

Notturno – Gianfranco Rosi

Never Gonna Snow Again – Małgorzata Szumowska

The Disciple – Chaitanya Tamhane

And Tomorrow the Entire World – Julia Von Heinz

Quo Vadis, Aida – Jasmila Zbanic

Nomadland – Chloé Zhao

Yarışma Dışı – Özel Gösterimler

30 Monedas 1. Bölüm – Álex de la Iglesia

Princesse Europe – Camille Lotteau

Omelia Contadina – Alice Rohrwacher ve JR

Yarışma Dışı – Kurmaca

Lasciami Andare – Stefano Mordini

Mandibules – Quentin Dupieux

Love After Love – Ann Hui

Assandira – Salvatore Mereu

The Duke – Roger Michell

Night in Paradise – Park Hoon-Jung

Mosquito State – Jan Rymsza

Yarışma Dışı – Kurmaca Olmayan

Sportin’ Life – Abel Ferrara

Crazy, Not Insane – Alex Gibney

Greta – Nathan Grossman

Salvatore: Shoemaker of Dreams – Luca Guadagnino

Final Account – Luke Holland

La Verità su La Dolce Vita – Giuseppe Pedersoli

Molecole – Andrea Segre

Narciso Em Ferias – Renato Terra ve Ricardo Calil

Paolo Conte, Via Con Me – Giorgio Verdelli

Hopper/Welles – Orson Welles

City Hall – Frederick Wiseman

Venedik Klasikleri

Cronaca di un amore –  Michelangelo Antonioni (1950)

Claudine – John Berry (1974)

Den Muso – Souleymane Cissé (1975)

Utószezon – Zoltán Fábri (1967)

Sedotta e abbandonata – Pietro Germi (1964)

La última cena – Tomás Gutiérrez Alea (1976)

Fukushû suru wa ware ni ari – Shohei Imamura (1979)

Muhomatsu no issho – Hiroshi Inagaki (1943)

You Only Live Once – Fritz Lang (1937)

Serpico – Sidney Lumet (1973)

Le cercle rouge – Jean-Pierre Melville (1970)

Neokonchennaya pyesa dlya mekhanicheskogo pianino – Nikita Mihalkov (1977)

Goodfellas – Martin Scorsese (1990)

Venedik Günleri

Honey Cigar – Kamir Aïnouz

The Stonebreaker – Gianluca ve Massimiliano Serio

Mama – Li Dongmei

Residue – Merawi Gerima

Preparations to be Together for an Unknown Period of Time – Lili Horvat

Oasis – Ivan Ilkic

My Tender Matador – Rodrigo Sepulveda

Conference – Ivan I. Tverdovskij

The Whaler Boy – Philipp Yuryev

200 Meters – Ameen Nayfeh

Saint-Narcisse -Bruce LaBruce

Nightwalk – Malgorzata Skumowksa (kısa film)

In My Room – Mati Diop (kısa film)

Horizons

Mila – Christos Nikou

La Troisième Guerre – Giovanni Aloi

Milestone – Ivan Ayr

The Wasteland,” Ahmad Bahrami

The Man Who Sold His Skin – Kaouther Ben Hania

I Predatori – Pietro Castellitto

Mainstream – Gia Coppola

Genus Pan – Lav Diaz

Zanka Contact – Ismael El Iraki

Guerre E Pace – Martina Parenti ve Massimo D’Anolfi

La Nuit Des Rois – Philippe Lacote

The Furnace – Roderick Mackay

Careless Crime – Shahram Mokri

Gaza Mon Amour – Tarzan Nasser ve Arab Nasser

Selva Tragica – Yulene Olaizola

Nowhere Special – Uberto Pasolini

Listen – Ana Rocha De Sousa

The Best Is Yet to Come – Wang Jing

Yellow Cat – Adilkhan Yerzhanov

Daha Fazla İçerik
sefirin kızı
Sefirin Kızı 20. bölüm fragmanı yayımlandı