Türk dizi sektörünün son altın çağı (2009-2013)

Thumbnail

Gelin sizlerle zamanda bir yolculuğa çıkalım. “En iyi yerli dizi hangisi?” sorusuna birçoğumuzun vereceği cevapları içinde barındıran bir döneme gidelim ve biraz nostalji yapalım.

Bugün eski halinden eser olmasa bile, Türk televizyonları birçok kaliteli yapıma ev sahipliği yaptı. Bazı dönemlerde ise bu yapımların birçoğu aynı anda ekranlarda oldu. İşte bu dönemlerin sonuncusu 2009-2013 yıllarında neler vardı, gelin hep birlikte bakalım.

Adından söz ettiren Türk dizileri

Ezel (2009-2011)

Çoğu izleyici için tarihin en iyi yerli dizisidir Ezel. Yayımlandığı dönemde 9 farklı organizasyonda En İyi Dizi ödülü alan yapım sonraki süreçte yirmi beş ülkede yayımlandı.

Monte Kristo Kontu romanından uyarlanan dizinin yönetmenliğini Uluç Bayraktar yapıyor. Başrollerde ise Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Barış Falay ve Tuncel Kurtiz bulunuyor.

Türk dizi
EZEL (IMDb 8.6)

Dizinin hikayesi 1997 yılında İstanbul’da başlar. Ömer askerden yeni dönmüştür. Hayatının aşkı Eyşan’a evlenme teklif etmeye hazırlanmaktadır. Ancak karşısına hiç beklemediği sürprizler çıkar. En yakın arkadaşları Ali, Cengiz ve sevgilisi Eyşan’ın ihanetine uğrayacaktır.

Ali ve Cengiz işledikleri kumarhane soygunu ve cinayet suçlarını Ömer’in üzerine yıkarlar. Eyşan’ın yalancı şahitliği ile dava tamamlanır ve Ömer hapishaneye girer.

İstanbul’un eski kabadayılarından Ramiz Karaeski ile burada tanışır. Ramiz; Ömer’i korur, kollar ve eğitir. Hapishanede çıkan bir isyanda da ölmüş göstererek hapisten çıkmasını sağlar. Ömer bir yüz nakli operasyonu geçirir ve Ezel Bayraktar olur. Böylece Ezel’in intikam yolculuğu başlamış olur.

Behzat Ç (2010-2013)

Serdar Akar’ın yönettiği dizi, bir Emrah Serbes romanı olan Her Temas İz Bırakır’dan uyarlandı. Ercan Mehmet Erdem’in yazdığı senaryoya Emrah Serbes de altı bölümde dahil oldu. Dizinin başrollerinde ise Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu, Fatih Artman ve Berkan Şal bulunuyor.

71U3njhs TL. RI
Behzat Ç Bir Ankara Polisiyesi (IMDb 8.8)

Behzat, cinayet büroda bir polistir. Başını belaya sokmak konusunda uzman olan Behzat aldığı kıdem tenzilleri ile başkomiser olarak kalmıştır. Harun, Hayalet, Akbaba ve diğer büro elemanları Eda, Cevdet ve Selim ile Ankara’da birbirinden farklı cinayet vakalarını çözmeye çalışırlar. Bu süreçte bazen derin siyasi bağlantılar, bazen polis teşkilatındaki aksaklıklar, bazen de toplumsal dramlarla karşılaşırlar.

Büro içindeki farklı karakterlerin çatışmalarını ve ilişkilerini yansıtmayı da çok iyi başaran dizi samimiyeti ile seyircinin ilgisini çekmişti.

Dizinin Seni Kalbime Gömdüm ve Ankara Yanıyor adında iki de filmi vardır. 2019 yılında BluTv tarafından dizinin 4. sezonu yayınlanmıştır.

Leyla ile Mecnun (2011-2013)

Türkiye’de komedi dizisi kavramını bambaşka bir noktaya taşıdı Leyla ile Mecnun. Burak Aksak’ın yazıp Onur Ünlü’nün yönettiği dizi TRT‘de üç sezon yayımlandı. Ali Atay, Serkan Keskin ve Osman Sonant ise yapımın başrolleri. Ahmet Mümtaz Taylan ve Cengiz Bozkurt da kadronun önemli isimlerinden bazları. Dizi boyunca izlediğimiz Leyla karakterini ise Ezgi Asaroğlu, Zeynep Çamcı, Müge Boz ve Melis Birkan gibi isimler canlandırdı.

Dizi Türkiye’de absürt komediye yeni bir soluk kazandırmıştı. Karakterler bazen uzaya çıkıyor, bazen yer altına giriyor, bazen ise tarihler arası yolculuk yapıyorlardı.

01d242bfc045fdfcf6c136a3ead4c402
Leyla ile Mecnun (IMDb 9.1)

Aynı gün aynı hastanede doğan iki bebek, yatak yetmediği için aynı yatağa konulur. Durumu gören iki baba ise: “Kaderleri bir yazılmış.” diyerek çocuklara efsane aşıklar Leyla ile Mecnun’un isimlerini verirler. Dizinin ilk bölümü yıllar sonra Mecnun’un ailesi ile Leyla’yı istemeye gitmesi ile başlar. Mecnun isteksiz olarak gittiği bu misafirlikte Leyla’ya aşık olur. Leyla’nın gönlünü nasıl kazanacağını bulamayan Mecnun aynı gece rüyasında ak sakallı dedeyi görür. Uyandığında ak sakallı dedeyi yanı başında bulan Mecnun’un hayatı tamamen değişir.

Dizi 2013 yılında final yapamadan yayından kaldırılmıştı. Dizi, aynı ekip ile bu yıl Exxen platformunda yeni bölümleri ile yeniden yayın hayatına girmeye hazırlanıyor.

Kuzey Güney (2011-2013)

Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel’in başrollerini paylaştığı dizinin yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin ve Hilal Saral oturuyor. Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu’nun kaleminden çıkan hikaye büyük ilgi uyandırmıştı.

Yayımlandığı dönemde olumlu eleştiriler toplayan yapım, ilerleyen süreçte pek çok ülkede de yayımlandı.

kk
Kuzey Güney (IMDb 7.6)

Dizi, birbirinin zıttı iki kardeş Kuzey ve Güney’in hikayesini konu almakta. Kuzey babasıyla sürekli sorun yaşayan, kavgadan kaçınmayan, kolay sinirlenen ve alaycı bir karakter. Güney ise kardeşinin aksine daha sakin, eğitimine önem veren bir insan. İki kardeş bir gece Güney’in kullandığı arabada tartışırken farkında olmadan bir çocuğa çarpar. Kuzey ertesi gün üniversite sınavına girecek abisinin suçunu üstlenir ve dört yıl hapis yatar. Kuzey’in hapisten çok daha agresif, sert ve kontrolsüz bir insan olarak çıkması ile hikaye başlar.

Yalan Dünya (2012-2014)

Yalan Dünya çoğumuzun severek izlediği bir Gülse Birsel klasiğidir. Dizinin yönetmeni Jale Atabey Özberk, başrolleri ise Gülse Birsel ve Beyazıt Öztürk’tür. Ciddi bir tanıtım kampanyası ile yayın hayatına başlayan dizi ilk bölümden olumlu tepkiler almayı başarmıştır.

13793
Yalan Dünya (IMDb 7.1)

Geleneklerine bağlı Kocabaş ailesi, yan dairelerini kiraya vermeye karar verir. Deniz tek bölümlük bir oyunculuk için İstanbul’a gelmiş ve hayatının fırsatını yakalayıp dizinin başrolü olmuştur. Açılay ve kardeşi Bora ile Kocabaş ailesinin evine talip olurlar. Evini sadece aileye vermek isteyen Şehmuz Bey’i kandıracak bir plan bulurlar. Plan başta işe yarar, ancak işler günden güne karışır. Kocabaş ailesinin oğlu Rıza ile Deniz’in onaylanmayan ilişkisi de duruma tuz biber olacaktır.

2014 yılının son gününde final yapması planlanan dizi kasım ayında yayından kaldırılmıştı.

Suskunlar (2012)

Yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Hatice Memiş’in yaptığı dizinin senaryosunu Pınar Bulut ve Anıl Eke yazmıştır. Dizinin başrollerinde Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Aslı Enver, Berk Hakman ve Pelin Akil bulunuyor. Dizi 2013 ve 2014 yılında dört ülkede daha yayımlanmış, ikinci sezonda ise düşen reytingler nedeniyle yayından kaldırılmıştı.

suskunlar
Suskunlar (IMDb 8.4)

Ecevit, Bilal, İbrahim ve Zeki Kuyudibi Mahallesi’nde yaşayan dört yakın arkadaştır. Bir çocukluk hatası ile ıslahevine düşen arkadaşlar burada şiddet ve istismara maruz kalırlar. Islahevinden çıkacakları gün yaşananları unutacaklarına ve birbirlerini görmeyeceklerine dair sözleşirler. Zeki’nin suskunluğunu bozarak öldürülmesinin ardından tekrar bir araya gelen arkadaşlar, çalınan çocukluklarının intikamını almaya karar verirler. Daha sonra aralarına sırlarını öğrenen çocukluk arkadaşları Ahu da katılır. Çıktıkları yolculuk tehlikeli, ancak gereklidir.

İşler Güçler (2012-2013)

Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz’in kendilerini oynadığı dizi “modern muzip yalanlar” sloganıyla yayın hayatına başlamıştı. Yaz dizisi olarak ekranlara çıkan dizi, yakaladığı popülarite ile tam sezona geçmişti. Yapımın senarist ve yönetmeni ise Selçuk Aydemir’di.

Isler Gucler
İşler Güçler (IMDb 8.5)

Çalgı Çengi filminin devamını çekmek isteyen üçlünün paraya ihtiyacı vardır. İyi para teklif eden Meslek Hikayeleri belgeseline sunuculuk yapmayı istemeyerek de olsa kabul ederler. Ancak çektikleri bölümleri bir türlü kanala beğendiremezler. Her hafta çekip heyecanla bekledikleri bölümün yerine Rambo filmi yayımlanır.

Yıldızı sönmeye başlamış bir oyuncu olan Ahmet Kural unutulmaktan şikayetçidir. Eski günlerini özlemekte ve kariyerini ayakta tutmaya çalışmaktadır. Murat ise mesleğine tutkuyla bağlıdır ve iyi işlerde yer almak istemektedir. Hala unutamadığı eski sevgilisi ile sürekli karşılaşması hayatını zorlaştırmaktadır. Ekibin en amatörü Sadi, işinden istifa etmiş ve aile baskısı ile başa çıkmaya uğraşmaktadır.

Peki ya bugün?

Günümüzde Türkiye’de her yıl yayın hayatına başlayan onlarca dizi var. Bu dizilerin büyük çoğunluğu tek bir katalogdan seçilmiş gibi, birbirinin aynısı diziler. İnandırıcılıktan uzak, yapmacık hikayeler ve yüzeysel karakterler ile dolular. İki buçuk saati geçen bölüm süreleri ise cabası. Toplumun sorunlarını, meraklarını yansıtamayan ve samimiyeti yakalayamayan işler ne yazık ki.

Her yıl başlayan onlarca dizi arasında farklı olabilen, orijinal bir içerik sunabilen dizilerin sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Maalesef bu denemeler sönük kalıp kaybolmaktan kurtulamıyor. Ve görece kaliteli işler kaçınılmaz olarak çevrim içi platformlara gidiyor.

Total
0
Shares
Önceki
Michelle Yeoh & The Witcher Blood Origins

Michelle Yeoh, The Witcher Blood Origins kadrosuna katıldı

Sonraki
Gümüş Patenler

Gümüş Patenler (2020) inceleme