To Olivia (2021) inceleme

To Olivia

To Olivia, dünyaca ünlü çocuk kitabı yazarı Roald Dahl‘ın yaşam hikayesinden oldukça dramatik bir bölüm sunan bir film. Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabıyla dünyaca ünlü bir yazar haline gelen Roald Dahl‘ın hayat hikayesini anlatan film, kitabın yazılış sürecini de içeriyor. Yazarın Aktris Patricia Neal ile olan evliliği, çocuklarıyla olan ilişkisi ve başarılı bir yazar olma yolundaki sürecini anlatan film, ağır bir dram filmi.

to olivia afis

Künye

Film, Michael Sharer’in aynı isimdeki kitabından uyarlama. Senaryo uyarlamasını filmin yönetmeni John Hay, David Logan ile birlikte yapmış . Ünlü yazar Roald Dahl’ı Hugh Bonneville, Roald Dahl’ın karısı ve aynı zamanda ünlü bir aktris olan Patricia Neal’i Keeley Hawes, küçük yaşta yaşama veda eden kızları Olivia’yı Darcey Ewart, çiftin küçük kızları Tessa’yı Isabella Jonsson, en küçük çocukları olan Theo Dahl’ı ise Alfie Hardy canlandırıyor.

To Olivia’nın konusu

Başarısız bir yazar olan Roald, yazdığı çocuk kitaplarını çocuklara okuyarak ailesini geçindirmeye çalışmaktadır. Roald, çocuk ruhlu bir yetişkin ve eğlenceli bir insan olmasına rağmen mesleğindeki başarısızlığı nedeniyle içten içe mutsuzdur. Bir zamanlar ünlü bir aktris olan Patricia Neal ile evlidir ve karısı çok özlediği oyunculuğa geri dönmeyi arzulamaktadır fakat Patricia’nın bunu yapabilmesi için küçük bir kasabada yaşayan ailesini uzun süre yalnız bırakması gerekmektedir. Geçirdiği bir trafik kazası sonucu sakat kalan oğlunun ve iki kızının bakımı konusunda çözüm bulamayan Patricia, mesleği ve çocukları arasında seçim yapmak zorunda kaldığı için mutsuzdur. Aynı zamanda maddi ve manevi olarak yeteri kadar sorumluluk almadığını düşündüğü için kocasına öfkelidir.

Kendi başına karar vermekte zorlanan Patricia, oyunculuğa geri dönme konusunda kocasından destek bekler fakat eşi beklediği desteği vermek yerine daha fazla sorun çıkartır. Geçim sıkıntısı yaşayan çift bu konuda birbirlerini suçlamakta ve meslekleri konusunda başarısız bulmaktadır. Roald’a göre Patricia’ya nadiren gelen rol tekliflerinin özel bir yanı yoktur. Bu roller ona mesleğinde ilerlemek konusunda bir katkı sağlamayacaktır. Üstelik onları bırakıp gittiği için hayatlarını boş yere zora sokacaktır. Patricia içinse kocasının yazdığı kitaplar kimsenin satın almadığı, başarısız denemelerdir. Onun yazarlıkla kazanacağı para ailelerini geçindirmeye asla yetmeyecektir. Çift sürekli bu konular nedeniyle tartışır.

Bu çalkantılı evliliğin içinde çocuklar da taraf tutmaya başlamıştır. Büyük kızları babasına düşkün bir çocuktur. Her zaman onun yanında olmaya ve onu desteklemeye çalışır. Bir gün gerçekten güzel bir hikaye yazacağına gönülden inanır ve babasını da inandırmaya çalışır. Küçük kızları ise annesinin tarafını tutar. Ona göre babası annesinin zaman zaman söylediği gibi bir yalancı ve saçma hikayeler uyduran başarısız bir adamdır. Bunları babasının yüzüne söylemekten de çekinmez. Bu yüzden evlerinde sürekli gerginlik yaşanır fakat aile tüm bu öfkelerine ve mutsuzluklarına karşılık yaşamlarını bir şekilde sürdürmeyi ve zaman zaman mutlu olabilmeyi başarır.

To Olivia

Bir taşra kasabasındaki çiftlik evinde yaşayan çiftin büyük kızı olan Olivia tam bir doğa ve hayvan tutkunudur. Özellikle bahçedeki kafeste beslediği kuşlarını çok sever. Aynı zamanda sahip olduğu müthiş hayal gücü nedeniyle de babasının gözdesidir. Baba kız birlikte vakit geçirmekten büyük zevk alırlar. Köyde yaptıkları gezintiler boyunca yazar, kızına yazdığı hikayeleri anlatarak fikrini alır. Bazı hikayelerini baba kız birlikte kurgularlar. Çiftin küçük kızları Tessa ise kendi dünyasında yaşamaktadır. Babasıyla ablası kadar yakın değildir. Ablasına göre daha sessiz ve daha mesafeli bir çocuk olan Tessa, babasıyla ablasının kurduğu bağı biraz da kıskanarak uzaktan izler.

Yazarın iki kızıyla kurduğu bağın birbirinden ne kadar farklı olduğunu gösteren bu sahnelerin ardından yaşamlarını derinden etkileyen ve filmin dönüm noktası olan dramatik bir olay yaşanır. Çiftin büyük kızları Olivia, geçirdiği ağır kızamık hastalığı sonucu hayatını kaybeder. Bu olay ailenin zorlukla sürdürdüğü ilişkilerini kopma noktasına getirecektir çünkü yazar, çok sevdiği kızının beklenmedik kaybıyla ağır bir depresyon geçirir.

Film, yazarın acısıyla başa çıkmaya çalışmak yerine onu inkar etmeye çabaladığı günleri izleyerek devam ediyor fakat kızının isminin söylenmesini bile yasaklayacak kadar ileri gittiği bu inkar süreci onu büyük kaybıyla yüzleşmekten ve acı çekmekten kurtaramıyor.

Bir babanın, kızının ani ölümüyle geçirdiği travmanın sonucunda tamamen hayattan kopuşunu ve acısını kabul etmek zorunda kalışının ardından iyileşme sürecini anlatan filmde bir ailenin yeniden toparlanmasını ve eskisinden daha güçlü bağlar kurmayı başarmasını izleyeceksiniz.

Filmin fragmanına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
Sweet Girl

Sweet Girl filminin yayım tarihi belli oldu